Protesty proti Mursímu pokračují, bouří se egyptští soudci

  • 23
Dekrety egyptského prezidenta Muhammada Mursího vyvolaly v zemi odpor. Mohutný protest v Káhiře musela v noci na sobotu rozehnat policie slzným plynem. Demonstranti ale pokračují a přidali se k nim místní soudci. Egypťané se bojí, že má Mursí nakročeno k diktátorským manýrám.

Těch už si obyvatelé více než osmdesátimilionového Egypta užili dost s bývalým dlouholetým prezidentem Husním Mubarakem. Ten zemi pyramid vládl třicet let, než loni po několikatýdenním odolávání rezignoval pod tlakem demonstrací. (více zde)

Co je v dekretech?

Dle nových nařízení kupříkladu soudci nemohou rozpustit parlament ani rozhodovat o legitimitě ústavodárného výboru, která má sestavit nový základní zákon země. V parlamentu i v tomto výboru přitom mají hlavní slovo islamisté.

Dekrety nemůže zrušit justice, ani žádný státní orgán.

Tehdejší demonstrace eskalovaly na hlavním káhirském náměstí Tahrír, kde se v pátek po řadě měsíců znovu srotily tisíce lidí. A nejen tam, protestovalo se v takřka každém větším městě.

Egypťany rozlítily dekrety, které ve čtvrtek schválil prezident Muhammad Mursí. Prezident, jenž do nejvyššího úřadu nastoupil v červnu, si totiž díky dekretům zajistil takřka neomezenou moc. Deklarace kupříkladu zajistila, že justice nad ním nemá žádnou moc.

"Je to bezprecedentní útok na soudnictví," reagovali v sobotu na vyhlášení dekretů egyptští soudci, kteří Mursího vyzvali, aby své rozhodnutí zrušil. V opačném případě hrozí stávkou. Soudci z druhého největšího egyptského města už stávku zahájili. Odmítají se vrátit do práce, dokud dekrety nebudou upraveny.

Baradej: Má větší moc než Mubarak

Autoritářské tendence se podle mnohých musí zahubit již v zárodku. K protestům se přidal i nositel Nobelovy ceny míru a dlouholetý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej.

"Žádný soud nemůže zpochybnit, co Mursí řekne. To je nepředstavitelné, tak to nikdy nebylo. Má teď dokonce větší moc, než měl Mubarak. Tohle je rétorika diktátora," řekl Baradej televizní stanici CNN. Mursí naopak tvrdí, že deklarace slouží k potlačení možných revolucí.

Egyptské bezpečnostní složky v noci na sobotu demonstranty rozehnaly. Pomohl jim v tom především slzný plyn, který policisté neváhali na Tahríru použít. Přes sto lidí utrpělo zranění. V zemi však neprotestovali jen prezidentovi kritici, ale taky jeho stoupenci, podle nichž Mursí vede Egypt cestou "svobody a demokracie".

Větší počet však tvoří odpůrci nových pořádků. Na Tahríru v noci vyrostla asi dvacítka bílých stanů, v nichž se po celý týden chtějí shromažďovat lidé, kteří s deklarací nesouhlasí. Protestovat hodlají vsedě.

Podle organizátorů protestů se do akce zapojilo přes dvacet různých skupin aktivistů, které mají za to, že prezident se tímto krokem výrazně přiblížil k autoritativní vládě svého předchůdce Mubaraka.

"Neodejdeme z Tahríru, dokud se neuskuteční spravedlivý proces s vrahy revolucionářů a dokud Mursí nezmění svá rozhodnutí," řekl jeden z demonstrantů Muhammad Gamál agentuře AFP.

"Egypt vstoupí do nové revoluce, protože my jsme nechtěli vyměnit jednoho diktátora za druhého," připomněl předloňské povstání, které postupně zachvátilo většinu arabských zemí.   

Zjitřenou situaci v zemi již komentoval i americký prezident Barack Obama, který se svěřil s obavami před vývojem v regionu, uvedla britská stanice BBC.  Také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová kvůli dekretům vyjádřila obavy ohledně dodržování lidských práv v zemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video