Tom Hanks ve filmu Atlas mraků

Tom Hanks ve filmu Atlas mraků | foto: EEAP

RECENZE: Atlas mraků spojuje velké efekty, herce a bohužel i pravdy

  • 28
Stejnojmenný román Davida Mitchella, jenž vyhrál britskou knižní cenu, svedl dohromady vskutku výjimečné tvůrce. Filmový přepis natočili Tom Tykwer, Lana Wachowski a Andy Wachowski, v hlavních rolích se potkali Tom Hanks, Hugo Weaving, Hugh Grant, Halle Berryová. Zkrátka žádní troškaři.

I film vypadá obrovsky, než diváka lehce ubije právě svou obrovitostí. Šest příběhů, které se proplétají v různých místech a časech od začátku 19. století až po budoucnost, zabere sto sedmdesát minut času. To je příliš, jestliže velkou podívanou střídají velké pravdy.

Dávní otroci v Tichomoří a budoucí otroci v příští automatizované totalitě; britský skladatel 30. let a britský nakladatel ze současnosti; americká novinářka na stopě mocenského spiknutí a spasitelka domorodců na cestě k poznání.

Atlas mraků

75 %

Režie: Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski

Hrají: Tom Hanks, Halle Berryová, Jim Sturgess, Hugo Weaving

Kinobox: 78 %

IMDb: 7.4

Symfonie barev, stylů, efektů, nálad. Ale také typ uměleckého díla, které chce naráz odhalit, pojmenovat a vtlouci nám do hlavy veškerá tajemství lidského bytí. Šamanství, reinkarnace, katastrofy, útěky, lásky, zrady, proroctví; všechno se opakuje v různých variacích. Je to vesměs zajímavé, místy omračující, tu a tam povznášející, ale úmorné.

Člověk si připomene obdobnou stavbu snímku Babel, v němž však neviditelná spojnice různých životů účinkovala s přísně neúprosnou osudovostí. V Atlasu mraků vede společná linka nespoutanou obrazností nebo, a to je potíž, záplavou slov převlečených za objevné myšlenky. Ač se člověk přistihne, že některé z postav ho míjejí, jiné přímo štvou a že by si vlastně docela vystačil s jedním, třeba "nejmenším", zato nejvtipnějším z příběhů, se vzpourou důchodců po anglicku, jíž vévodí Jim Broadbent.

Z filmu Atlas mraků
Z filmu Atlas mraků

VÝBĚR HVĚZD. Atlas mraků na place spojil mimo jiné Susan Sarandonovou, Jima Broadbenta (vlevo) i Hugha Granta a zády stojící Halle Berryovou.

Vlastně každý tu najde svůj svět, starosvětskou romantiku i počítačové hry, intelektuální šarády i zběsilé honičky, přírodní exotiku i civilizační džungli. K pastvě smyslů silné včetně hudby si fanoušci přidají luštění hravých odkazů. Peníze za vstupenku Atlas mraků se rozhodně nevyhodí oknem. Pouze to úporné velikášství zážitek umenšuje.