Nový senátor Tomio Okamura dává rozhovory japonským televizním štábům. (21.

Nový senátor Tomio Okamura dává rozhovory japonským televizním štábům. (21. listopadu 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Okamura přilákal japonské televize, měl trému a hájil první komunisty

  • 419
Tomio Okamura byl hlavní hvězdou Senátu hned první den, když přišel do své nové práce. Přitáhl na jednání čtyři velké japonské televize, jako nejmladší četl slib nově zvolených senátorů a stihl ještě obhajovat svůj blog, v němž označil původní komunismus ve smyslu Pařížské komuny za nejdemokratičtější systém, který svět poznal.

"Přiznám se, že než mě vyvolali jménem, chvěl jsem se po celém těle, přestože trému nemívám," popsal iDNES.cz Okamura své pocity, když se dozvěděl, že má jménem nových senátorů přečíst senátorský slib. "Překvapilo mě to, nevěděl jsem to," řekl Okamura.

Na ustavující schůzi Senátu za ním přijela skupina japonských novinářů z několika televizí, jimž poskytoval rozhovor v polední pauze, během volby místopředsedů Senátu.

Nervozita? Okamura při senátorském slibu

Původní pětiminutovka s japonskými televizními štáby se trochu protáhla, takže na Okamuru čekali členové volební komise, jejímž je členem, marně. Podruhé už si dal pozor, a když senátoři ani napodruhé nezvolili Jiřího Čunka místopředsedou Senátu (více zde), už u sčítání hlasů byl.

Japonské novináře vezme Okamura do Luhačovic

"Ohlásili se z vlastní iniciativy. Jsou tady na tři dny, budeme pokračovat ještě zítra a pozítří, kdy jim představím svůj volební region, protože jsem slíbil voličům, že udělám vše pro to, abych přilákal do regionu zahraniční turisty," řekl iDNES.cz Okamura o rozhovoru s japonskými novináři. Chce je vzít na Uherskobrodsko i Luhačovicko.

Připomněl, že Japonci jsou největším turistickým národem na světě po Američanech. Zaráží ho proto, že když žádal starostu Luhačovic, aby japonské novináře přijal na radnici, že by to bylo gesto, tak mu nebylo vyhověno. "Bohužel tu práci v senátním obvodě budu mít těžkou," pokrčil rameny Okamura.

Jeden z japonských reportérů iDNES.cz řekl, že jim Okamura popisoval svou volební kampaň či to, jak by chtěl změnit vnímání politiky v Česku. Když rozhovor s japonskými televizními štáby skončil, pochvaloval si Okamura, že úroveň japonských novinářů je mnohem vyšší než v Česku.

Hájím komuny, ta myšlenka byla zneužita, diví se Okamura

Okamurovi vadí, jak česká média interpretovala jeho blog na iDNES.cz nazvaný "Zase tu běhá strašák komunismu". V něm označil KSČM za legální parlamentní stranu, která nestála za miliardovými zlodějnami jako většina vládních stran. A připomněl i původní ideu komunismu, kterou pochválil.

"Svým jménem se komunisté v původní podstatě hlásí - ač se to někomu nezdá - k asi nejdemokratičtějšímu systému, který svět poznal, to znamená ke komunismu ve smyslu komun, které například budovali komunardi v revoluční Paříži v 19. století," napsal senátor a prezidentský kandidát.

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, která uzavřela v krajích sérii koalic s KSČM, za to Okamuru vyplísnil, že neví nic o historii a že komunismus vždy skončil popravami. Okamura svůj text publikoval ve chvíli, kdy komunisté nemají vlastního kandidáta na Hrad. (článek o Sobotkově reakci na Okamuru najdete zde)

"Já bych chtěl pana Sobotku poprosit, aby si dobře přečetl můj blog. Když se podíváme do historie, z čeho prapůvodně vychází myšlenka komunismu, tak je to systém komun, který patří k tomu nejdemokratičtějšímu. Tyto myšlenky byly později zneužity," řekl iDNES.cz Okamura. Na dotaz, co říká tomu, jaké reakce vzbudil jeho text, jen suše odvětil: "Mě už nepřekvapuje vůbec nic."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video