Výbava robotického vozítka Curiosity | foto: Profimedia.cz

Robot našel na Marsu něco zásadního. Vědci o tom však nechtějí mluvit

  • 205
Malá chemická laboratoř, kterou je vybavena sonda Curiosity, analyzovala vzorky z Marsu a objevila něco zásadního. Co to je, však vědci zatím tají. Nejprve chtějí vše ověřit.

Vědci, kteří mají na starosti marsovské vozítko Curiosity, řeší dilema. Sonda možná učinila zásadní objev, ale nikdo zatím nemá odvahu s ním vyjít na veřejnost. Získané údaje je totiž třeba nejdříve ověřit a potvrdit, aby se nestalo, že po velkém oznámení bude následovat velké dementi. Mohlo by přitom jít o známky mimozemského života.

Robot na Marsu

K této spekulaci totiž vede skutečnost, že zjištění pochází z malé chemické laboratoře (SAM), kterou je vozítko vybaveno. Ta je schopna analyzovat složení látek, vzduchem počínaje a horninami konče, a objevit v nich organické sloučeniny, které obsahují uhlík coby základní stavební kámen života, jak jej známe.

Podle serveru NPR byl objev učiněn při analýze odebraných vzorků Marsu, které byly nabrány prostřednictvím robotického ramene. Dá se tedy předpokládat, že to nebude nález metanu v atmosféře, po kterém Curiosity na Marsu také pátrá. Právě přítomnost metanu by mohla poukázat na přítomnost živých organismů.

"Tato data se mohou jednou zapsat do učebnic dějepisu. Vypadá to opravdu dobře," řekl pro NPR John Grotzinger, který vede výzkumnou misi Curiosity v NASA Jet Propulsion Laboratory. Upřesnit zjištění však odmítl do ověření údajů a vyloučení všech možných eventualit, jako je třeba možnost, že se do vzorku mohly dostat částečky ze Země.

Space.com uvádí, že vědci přijdou s konečným výsledkem až za pár týdnů. Stane se tak podle všeho na podzimním setkání Americké geofyzikální unie, které se koná 3. až 7. prosince v San Francisku.

Publicista a odborník na kosmonautiku Karel Pacner však varuje před přehnaným optimismem. Podle něj vědci z NASA podobným způsobem chtěli přilákat pozornost kongresmanů během projednávání rozpočtu již dříve. "Vzpomínám si na dva případy: objev podivuhodných mikrobů v jezeře a nález údajného života v meteoritu," krotí nadšení Pacner.

Pojízdná laboratoř

Šestikolové vozítko Curiosity, jehož mise vyšla na 2,5 miliardy dolarů (asi 45 miliard korun), váží 900 kilogramů a je dlouhé tři metry. Stroj je vybaven sadou nejmodernějších nástrojů pro rozbor vzorků půdy, skal a atmosféry. Poháněn je radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který využívá přirozeného rozpadu plutonia 238.

Curiosity má pátrat po základních prvcích nutných ke vzniku života. Vedle toho bude také zkoumat klima a geologii planety a sbírat data pro budoucí let s lidskou posádkou.

Čtvrtou planetu sluneční soustavy bude stroj o velikosti menšího auta zkoumat nejméně dva roky. Jedním z cílů je zjistit, zda byl někdy na Marsu život.

Curiosity (je to žena) pravidelně z Marsu tweetuje. Její počínání můžete sledovat zde.

Podívejte se, jak vozítko Curiosity přistálo na Marsu

6. srpna 2012