Nečas pohřbil Drábkovy povinné sKarty, spořitelna vládě ustoupí

  • 476
Pro výplatu sociálních dávek nebudou v budoucnu povinné tvrdě kritizované sKarty. Premiér Petr Nečas o tom už jednal s šéfem České spořitelny Pavlem Kysilkou a banka je podle něj vstřícná ke změně pravidel. "Projekt povinné sKarty je mrtvý," řekl Nečas po prvním jednání s šéfem spořitelny.

"Měl jsem jednání s generálním ředitelem Kysilkou. Jednání jsou velmi vstřícná. Já bych chtěl velmi ocenit přístup České spořitelny a jejího vedení. Oni mají zájem na funkčním systému, na systému, který nebude budit negativní reakce a emoce u veřejnosti," řekl v úterý Nečas. Podle něj by do týdne či dvou vláda se spořitelnou mohly dospět ke změně podmínek pro sKartu.

Spořitelna je podle Nečase připravena otevřít systém pro dalšího provozovatele, který by zajišťoval hotovostní platby složenkou. "Relativně rychle jsme dospěli k dohodě," prohlásil předseda vlády.

Smlouvu o sKartách podepsal stíhaný exnáměstek Šiška

Projekt sKaret ostře kritizují zdravotně handicapovaní i opozice, sám premiér minulý týden prohlásil, že vláda byla "podfouknuta" tím, jak nakonec vypadá smlouva o sKartách se spořitelnou (o silných slovech premiéra čtěte více zde). Smlouvu uzavřel bývalý první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška, kterého stíhá policie.

Žaloba kvůli sKartám

Postižení podali žalobu na ministra Drábka a náměstka Šišku kvůli neoprávněnému poskytnutí osobních údajů České spořitelně (více čtěte zde).

Kritici upozornili na řadu úskalí spojených s sKartou. Lidé z vesnic by si například museli pro dávku jezdit do města a hledat pobočku spořitelny.

Bankomat také vydává nejméně dvousetkorunu, a tak když někdo dostává třeba 5 198 korun, nemohl by si vůbec vybrat částku celou, i když na ni má ze zákona nárok. Pro zdravotně handicapované na vozíčku může být problémem i to, že displej bankomatu je pro ně příliš vysoko.

Podle premiéra Nečase budou sKarty v budoucnu fungovat jen jako identifikátor, průkazka. "Jako platební prostředek budou dobrovolné. S výjimkou vybraných případů, kdy je zneužívána dávka hmotné nouze nebo kde je důvod se domnívat, že sociální dávky jsou zneužívány," uvedl Nečas. Zdůraznil, že to se ale týká jen zlomku osob, které pobírají sociální dávky.

"Dopřejte nám čas, nečiňte hon na úředníky, na politiky. My jednáme, musíme se ale pohybovat v rámci platného prostředí, v rámci smluv a v rámci legislativy. Otvírá se prostor pro to, abychom tyto věci uspokojivě vyřešili," řekla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09, která minulý týden ve vládě nahradila svého stranického kolegu Jaromíra Drábka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video