17. listopad 2012: plísnění vlády, opěvování totality i pietní svíčky

  • 639
Na Václavském náměstí se sešlo více lidí než při dvacetiletém výročí pádu železné opony. U příležitosti oslav Dne boje za svobodu a demokracii vyzývali současnou vládu k demisi. Ikonicky přitom svůj protest zakončili cinkáním klíči. Přesto z lidu zaznívaly hlasy opěvující před 23 lety svržený režim.

Den plný událostí odstartovala pieta u Hlávkovy koleje. V devět ráno se zde sešli politici i váleční veteráni. Prezident Václav Klaus oslavy zahájil projevem, věnoval se v něm pouze klíčovému roku 1939. "Tleskáno je gestům a slovům, nikoli činům a zásadovému, konsistentnímu chování a jednání," prohlásil s apelem na to, aby lidé na důležité milníky historie nezapomínali (více o akci čtěte zde).

Den boje za svobodu a demokracii 2012

Postupně se státníci přesunuli na Národní třídu k Památníku 17. listopadu, kde pod sprchou peprných slov z davu zapálili svíčku. "V roce 89 jste podvedli tenhle národ!" zaznělo. Do polemiky s hlučným mužem se však pustil jen Miloš Zeman reagující na slova, že ho národ odsoudí: "Vy nejste národ, naštěstí," odvětil.

Pak už následovala pro politiky příjemnější činnost, a to společný oběd v nedaleké kavárně. "Nevim, co měl pan prezident, ale vonělo to hezky," řekl po posezení Zeman, který seděl se svým dávným rivalem Klausem u jednoho stolu.

Venku mezitím postával muž s tykadly na hlavě a v maskáčích proslavených v Chrastavě. Tentokrát však Pavel Vondrouš žádný útok nechystal, přišel jako občan podpořit místní setkání komunistů a skrze kameru iDNES.cz vzkázal poselství národu. "Začněte se konečně zapojovat, protože bez vaší podpory to nepude," řekl a reportéra uklidnil, že není ozbrojen (více o Vondroušovi v Praze zde).

Pod svatým Václavem už hrál Kryl, zasahovali těžkooděnci

Tou dobou se už začaly scházet první skupinky nespokojených lidí u sochy svatého Václava na centrálním pražském náměstí. A dříve, než začal hlavní program, už museli zasahovat těžkooděnci. U sochy totiž zaparkoval agitační vůz uskupení okolo pražského taxikáře Zdeňka Ponerta a odmítal nepovolený zábor opustit. Policie ho odtáhla, ale "Ponertovci" se ani tak nevzdali.

Hřímající hlasy odborových předáků i zástupců hlavních iniciativ tak po celou dobu prolínala silná aparatura stojící u Muzea. Největší protest začal v jednu hodinu, na Václavském náměstí v tu chvíli stál zhruba patnáctitisícový dav. Zaznívaly výzvy na demisi vlády opětované silným řinčením nejrůznějšími předměty i potleskem.

A zatímco jedni bojovali proti současné vládní situaci, jiní vychvalovali režim, který na stejném místě přesně před 23 lety fakticky padl. "Zlatí komunisti. Tehdy jsme se měli líp," řekl zhruba padesátiletý muž. Plejádu ostrých výpadů a silných slov zakončil odborový předák Josef Středula slovem Nashle. Symbolicky tím vypoklonkoval Nečasovu vládu a Václavákem se opět rozezněl cinkot klíčů (o hlavní demonstraci čtěte zde).

Pochod neonacistů i randál pro Smetanu

I pro tento dav se, stejně jako pro ranní pietní shromáždění, stala dalším cílem Národní třída. Na místě brutálního zásahu veřejné bezpečnosti proti studentům pak sehráli scénku s papírovými panáky Nečasova kabinetu, které poté svrhli z mostu. Podobně satiricky zaměřený byl i průvod masek (více o něm čtěte zde).

Zatímco šrumec v hlavním městě pomalu utichal, jiná města se probouzela. V Brně se srotily asi dvě stovky příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti a vydali se na pochod městem. Po agitce předsedy DSSS Tomáše Vandase se však zakrátko a za přísného dohledu policie v klidu rozešli (více o pochodu zde).

V Českých Budějovicích zas svolali studenti protest proti krajské vládě s komunisty. Vyjadřovali nesouhlas s tím, že se radním pro školství má stát právě zástupce KSČM. "Rudí bratří vraťte se do svých rezervací", dávali například najevo svou nespokojenost skrze transparenty (více o protestu najdete zde).

Zapojili jste se aktivně do dění při oslavách Dne za svobodu a demokracii?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 8. prosince 2012. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2796
ANO
ANO 512

Zřejmě druhou největší sešlost pak zažila Ostrava. Na Masarykově náměstí zněly písně Karla Kryla a poté se koncert přirozeně přetavil v boj za "skutečnou demokracii". Ani zde nechyběla peprná slova i úderné transparenty. Na náměstí se sešlo odhadem policie na 600 lidí (protesty v Ostravě jsme zaznamenali zde).

Státní svátek ovšem uctili lidé i v další řadě měst. Ve většině z nich se však akce nesly v poklidném duchu. To v Praze se večer zas rozezněly řehtačky, trombóny, píšťalky a vlastně vše, co dělá pořádný "randál". Tentokrát ne v centru, ale před pankráckou věznicí. Lidé tím podpořili vězněného řidiče Smetanu (čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue