Tleskáme gestům, ne činům, řekl Klaus. Lidé si připomínají 17. listopad

  • 586
Češi si připomínají výročí 17. listopadu. Před 23 lety brutální zásah proti studentské demonstraci vedl k pádu komunistického režimu. Dopoledne patřilo hlavně vzpomínkovým akcím k událostem, které se k sedmnáctému listopadovému dni vztahují za dvou totalit - té nacistické v roce 1939 a té komunistické o půlstoletí později.

Roky 1939 a 1989

17. listopadu 1939, dva dny po pohřbu nacisty postřeleného studenta Jana Opletala, dal Hitler uzavřít české vysoké školy a nařídil zlomení odporu vojenskou silou. Devět vedoucích představitelů studentů bylo popraveno, 1 200 odvlečeno do koncentračních táborů.

17. listopadu 1989 si studenti připomínali 50 let staré události. Veřejná bezpečnost demonstraci brutálně potlačila, nárůst odporu proti režimu v dalších dnech vedl k jeho pádu.

Prezident Václav Klaus se ve svém projevu na pietní akci u Hlávkovy koleje, která celodenní události zahájila, zcela vyhnul událostem roku 1989 a hovořil pouze o 17. listopadu 1939.

"Soudobá takzvaná informační společnost, což považuji za zvláště absurdní název, protože bych ji spíše nazval neinformovanou společností, s její apoteózou internetu a takzvaných sociálních sítí nás ohlušuje záplavou nestrukturovaných, navíc často víceméně irelevantních dat či informací," řekl Klaus.

Dodal, že lidé poztráceli či si nechali poškodit a zneuctít hodnotové a myšlenkové vzorce, nemají informace kam ukládat, jak je řadit a vyhodnocovat. Tím podle Klause vzniká "rychle průjezdná informační dálnice směřující k nebezpečnému zapomínání" (celý prezidentův projev čtěte zde).

Ať žije Klaus! Ne, před soud s ním!

"Takzvaná politická korektnost a spokojování se s verbálními, snadno vyslovovatelnými omluvami vede ke vzniku společnosti gest, nikoli společnosti autentických postojů. Tleskáno je gestům a slovům, nikoli činům a zásadovému, konsistentnímu chování a jednání," míní hlava státu.

Paradoxně v sobotu kromě pamětníků zásahu vyšli do ulic i komunisté, aby protestovali proti vládě. Dostavení si dali na Národní třídě, kde v roce 1989 veřejná bezpečnost brutálně potlačila studentskou demonstraci a fakticky přispěla ke konci totality. Popořit je přišel i "střelec z Chrastavy" Pavel Vondrouš proslulý útokem na Václava Klause. "Nejsem ozbrojen," uklidnil reportéra iDNES.cz před příjezdem hlavy státu.

Pieta i protesty

Dění 17. listopadu minutu po minutě

Dění na Národní třídě se pak neobešlo bez hluku. Prezident a další ústavní činitelé sem přišli k Památníku 17. listopadu zapálit svíčku. "Ať žije Klaus!" znělo z davu. Jiní mu přáli, aby stanul před soudem, stejně jako expremiérovi a prezidentskému kandidátovi Miloši Zemanovi, který také přišel.

Vzpomínkové akce, kterých se účastní i politici, vystřídají odpoledne demonstrace proti současné vládě. Největší protest organizují v Praze odboráři a hnutí ProAlt, zúčastní se jich zástupci ČSSD a KSČM. Větší protest podobného ražení se očekává také v Ostravě.

Názory z blogů

Výročí 17. listopadu očima čtenářů

Svéráznou formu protestu připravili pořadatelé satirického karnevalového pochodu, který se pod názvem Sametové posvícení 2012 vydá od Národního divadla na Kampu a přes Karlův most zpět. V Brně si v 16 hodin na Moravském náměstí dávají sraz příznivci krajní pravice, vyrazí na pochod městem. V Praze se u pankrácké věznice sejdou anarchisté, aby podpořili uvězněného "tykadlového řidiče" Romana Smetanu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue