Hrobka dánského astronoma Tycha Braha v pražském Týnském chrámu

Hrobka dánského astronoma Tycha Braha v pražském Týnském chrámu | foto: MF DNES

Ve vousech Tycha Braha z pražské hrobky byla rtuť, astronoma nezabila

  • 3
Podle zjištění dánských vědců nebyl slavný astronom Tycho Brahe pochovaný v Praze otráven rtutí, ale zřejmě zemřel přirozenou smrtí. Ve vousech se sice rtuť našla, ale tak malé množství, že to astronoma zabít nemohlo.

Slavný dánský astronom Tycho Brahe, který žil na přelomu 16. a 17. století v Praze, nebyl otráven rtutí, jak se spekulovalo, ale zemřel nejspíš přirozenou smrtí. S odvoláním na zjištění dánských vědců to oznámil kodaňský list Politiken.

Dánští experti ke svému závěru dospěli na základě zkoumání vousů, které získali při exhumaci Brahových ostatků před dvěma lety v Týnském chrámu v Praze.

"Ukázalo se, že rtutí nebyl otráven," potvrdil výsledek zkoumání profesor Jan Kučera z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd v Řeži.

15. listopadu 2010

Podle výsledků analýzy sice v odebraných vzorcích skutečně byla zjištěna rtuť, ale zdaleka ne v takových koncentracích, které by mohly ohrozit astronomův život.

Spolu se stopami rtuti vědci nalezli i známky zlata a stříbra naznačující, že Brahe před smrtí požíval léky. Stopy těchto látek obsahovaly vousy a vlasy Tycha Braha několik týdnů před smrtí, v době jeho skonu už nejspíš v jeho těle být nemohly, ukázal rozbor dánských vědců.

Vyzvednutí ostatků dánského astronoma z hrobky v pražském Týnském chrámu v listopadu 2010 poutalo velkou pozornost.

Otevření hrobu Tycha Braha

Vědci zjistili, že Brahe společně s manželkou nebyli v Týnském chrámu pohřbeni v novém hrobě. Uložili je do hrobky, v níž už spočinulo osm lidí včetně pěti dětí (o nálezu čtěte více zde).

Vědce příjemně překvapilo, v jak dobrém stavu se uchovaly Brahovy ostatky. Díky cínové rakvi mohli zkoumat více než 400 let staré vlasy a vousy (na nálezy se podívejte zde).

Tým dánských vědců vedl tehdy archeolog z univerzity v Aarhusu Jens Vellev. Z Brahovy rakve vědci odebrali vzorky, které měly ověřit hladinu rtuti ve vlasech i kostech.

Nos nebyl ani ze zlata, ani z mědi

Právě na Vellevovy závěry se odvolává zpráva listu Politiken. Mnohem zevrubnější analýza, než byl rozbor z roku 1901, podle dánského vědce ukázala, že Brahe ve vlasech a vousech rtuť skutečně měl.

Tycho Brahe

Narodil se 14. prosince 1546 v Dánsku, zemřel 24. října 1601 v Praze. Původně se jmenoval Tyge Ottesen Brahe. Byl významný dánský astronom, astrolog a alchymista. Vytvořil originální kosmologickou teorii, podle které je sice Země středem vesmíru, ale kolem ní obíhá jen Slunce a Měsíc. Ostatní planety obíhají kolem Slunce. Vytvořil tak kompromis mezi geocentrickou teorií Ptolemaia a teorií heliocentrickou Mikuláše Koperníka.

Podle Politikenu experti odhalili i materiál, z něhož byla odlita náhrada Brahova nosu. O jeho část totiž vědec přišel při šermířském souboji v prosinci roku 1566. Nyní se ukázalo, že nos nebyl ze zlata, stříbra ani mědi, jak se předpokládalo, ale pravděpodobně z mosazi.

Podle pověsti zemřel Brahe na protržení močového měchýře při pozorování zatmění slunce nebo proto, že ze společenských důvodů nemohl vstát od hostiny dříve než císař.

Dnes se teorie o jeho smrti spíše přiklání k tomu, že měl nějakou ledvinovou chorobua nebo podlehl otravě rtutí u svých alchymistických experimentů.

Pohřben byl na pražském Starém Městě v kostele Panny Marie před Týnem u Staroměstského náměstí. V roce 1901 byly jeho ostatky vyzvednuty, prozkoumány a uloženy do nové rakve na stejném místě. Dánové o opětovnou exhumaci jeho ostatků požádali v roce 2009.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue