VIDEO: Cuketové špagety máte za pár minut hotové. Bez mouky a vaření

  • 47
Vitariánské recepty na tepelně nezpracovanou stravu jsou vhodné pro všechny, kdo chtějí z přírodních surovin získat maximum vitaminů, minerálních látek i enzymů, kterých při běžném vaření potraviny vlastně zbavujeme. A také pro "bezlepkáře" nebo pro ty, kdo chtějí zhubnout bez jojo efektu.

Tepelně upravená cuketa nechutná většinou zrovna lákavě, pokud není vhodně ochucená nebo zkombinovaná s dalšími ingrediencemi. Jenže na nějakou slušnou dávku vitaminů pak už můžete zapomenout. Tak proč ji vlastně tepelně upravovat, když ji lze vhodně dochutit i syrovou?

Vitariánství

Výživový směr založený na přijímání pouze tepelně neupravených potravin. Nejčastěji vitariáni konzumují pouze potraviny čistě rostlinného původu, tedy zeleninu, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny. Někteří také jedí (i když většinou jen během přechodu na čistě rostlinnou stravu) kozí nebo ovčí mléko a výrobky z nich. (Zdroj: Wikipedie)

Upřímně řečeno, před ochutnáním bych na nějaký gurmánský zážitek ze syrových cuketových špaget nesázela, ale jejich lahodná chuť nás během natáčení tohoto receptu ve Vegan & Raw food Restaurantu Jelica Biogurmania na pražském Zlíchově dostala všechny: mě, videoredaktora i kameramana. Který, pravda, postrádal v tomto pokrmu maso.

Jenže vitariáni prostě maso nejedí, viz informace o vitariánském stravování v předchozím článku Živé jídlo plné energie a enzymů ozdravuje tělo (k přečtení zde). Aktuální zpráva je, že právě ve středu 21. 11. 2012 restaurace Jelica otvírá pro veřejnost (všední dny od 17 hodin, o víkendech už od 12, takže si můžete zajít i na živý, tedy syrový oběd).

Vlastní příprava cuketových špaget krok za krokem

Bez čeho se při přípravě v podstatě neobejdete, je spiralizér (nazývaný též spirulizér), který jsme na internetu objevili za necelých devět stovek. Kromě cuketových špaget se dá využít na výrobu špaget, nudlí či spirál z mrkve, cibule, sladkých brambor, jablek, bílé ředkve nebo třeba červené řepy. Ty se pak dají konzumovat nejen syrové, ale i sušené.

Pokud by vás napadlo, čím spiralizér nahradit, napište nám, nebo se o svůj nápad rovnou podělte v diskusi níže s ostatními čtenáři.

Potřebné ingredience: na špagety čerstvá cuketa (čím menší, tím jemnější bude mít chuť), případně růžová himálajská sůl (pokud chcete, aby vám špagety trochu změkly); na omáčku předem namočená sušená i čerstvá rajčata, česnek, piniové oříšky, panenský olivový olej, bazalka, oregano. Na posypání cherry rajčátka, petržel, případně na drobno pokrájený pórek. Všechny ingredience by měly být ideálně v biokvalitě. 

Nejprve si připravte rajčatovou omáčku (chcete-li salsu) jednoduše tak, že všechny ingredience (na dvě hrsti namočených sušených rajčat tři stroužky česneku, tři čerstvá rajčata, hrst piniových oříšků, pár lžic olivového oleje, skleničku vody a po snítce bazalky a oregana) vhodíte či přilijete do mixéru a necháte najemno rozmixovat. Vzájemný poměr jednotlivých ingrediencí snadno odhadnete i podle našeho videa. 

Omáčku připravíte z namočených sušených rajčat, čerstvých rajčat, česneku,
Oloupanou cuketu připevníte do spiralizéru, párkrát otočíte kličkou a čerstvé...
Cuketové špagety už jen jednoduše promíchejte s rajčatovou omáčkou.

A hurá na přípravu vlastních špaget: cuketu oloupejte, vložte do spiralizéru a "vytočte" z něj špagety. Ty pak lehce promíchejte s přiměřeným množstvím hotové rajčatové omáčky a servírujte. Porci můžete ještě polít panenským olivovým olejem a navrch dozdobit pokrájenými cherry rajčátky a nasekanou petrželkou nebo třeba nadrobno pokrájeným pórkem.