VIDEO: Kempový vařič využívá teplo k výrobě elektřiny. Dobije mobil

  • 8
Kempový vařič BioLite Stove na první pohled vypadá jako hračka. Hodí se ale tam, kde se na dlouho ocitnete bez elektřiny, k nabití mobilu. Osvědčil se dokonce i v situaci, kdy hurikán Sandy zanechal mnoho Američanů bez proudu. A zkouší se i v zemích třetího světa, kde by mohl znamenat příspěvek k elektrifikaci.

Kamínka BioLite Stove se krmí drobnějšími klacíky nebo šiškami. Když se rozhoří oheň, termoelektrický článek začne vyrábět elektřinu, která roztočí ventilátor dále podporující hoření a z USB konektoru si můžete dobít své "hračky".

"Chtěli jsme vytvořit malý funkční vařič, který by vyráběl čisté teplo, takže za sebou nezanechává uhlíkovou stopu. Cestovatelé v přírodě vždycky najdou dost topiva, takže s sebou už nemusí vláčet bomby s plynem. A navíc si daleko od civilizace mohou dobít svoji elektroniku," říká ředitel společnosti BioLite Jonathan Cedar.

USB konektorem dobijete svou elektroniku.

Schéma přenosných kamínek

Kamínka se teď prodávají za 129 dolarů (2 570 korun), bohužel poštovné do Evropy přístroj prodraží o další tisícikorunu.

Zkouška domácího vařiče v Ghaně

Výzkumníci už vyrobili i několik prototypů určených pro experimenty v rozvojových zemích. Vyrobili domácí kamínka, na kterých se vaří stejně jako když domorodci vaří nad otevřeným ohništěm. Testovali je například v Ghaně, Ugandě či v Indii.

Letos na podzim se kempová kamínka také objevila na ulicích New Yorku, kde si v nich kolemjdoucí mohli nabít své mobilní telefony, zároveň se na nich hřály teplé nápoje.

Takto si Newyorčané nabíjeli mobily po hurikánu Sandy.

Kamínka vyrábějící elektřinu vypadají na první pohled jako hračka, využití termoelektrických generátorů (TEG) je ale daleko širší. Například Miroslav Jílek ze serveru Soběstačnost.cz už postavil funkční zdroj energie pro pohon oběhového čerpadla u svých domácích kamen s výměníkem.

TEG se vloží mezi topnou a chladicí desku. Prototyp určený pro použití přímo na desku kamen dokáže pohánět nízkoenergetické oběhové čerpadlo nebo několik LED žárovek.

"Umím si představit, že by odpadní teplo z kamen mohlo vyrábět elektřinu, která by dobíjela i akumulátory pro ostrovní systémy (více o ostrovním systému zde), případně by doplňovala fotovoltaiku, takže by pak člověk nebyl absolutně závislý na odběru proudu ze sítě. Je to ale ještě otázka času a vývoje technického řešení," popisuje. Překážkou pro podobné použití zatím může být i vyšší cena a dostupnost termoelektrických článků pro veřejnost.