Tragická nehoda letos ukončila už druhý závod rallye ve Zlínském kraji. | foto: HZS Zlínského kraje

Za pět let zemřelo při rallye na Zlínsku devět lidí, přijdou změny

  • 347
Pět let, čtyři nehody, osm mrtvých diváků a jeden spolujezdec. Taková je v poslední době bilance nehod při automobilových závodech na východní Moravě. Česká rallye připravuje na příští rok masivní opatření ke zvýšení bezpečnosti.

Region, kde diváci rallye z celé republiky milují nejvíc, řeší zásadní problém s bezpečností. Letos se ve Zlínském kraji kvůli tragické nehodě nedojel už druhý závod.

Letošní tragédie v kraji

Barum Czech Rally Zlín
Vůz Václava Kopáčka u Halenkovic vyjel z trati, letěl několik metrů vzduchem, narazil do stromu a smetl skupinu diváků. Jeden muž zemřel.

RallyShow Uherský Brod
Vůz bratrů Bartončíkových vylétl u Lopeníku za horizontem doleva ze silnice do míst u domu, kde stály dívky. Nejdříve srazil u kupy dřeva dvě z nich, otřel se o sloup a o 50 metrů dál u plotu usmrtil další dvě.

Nejprve na zlínské Barum Czech Rally vylétlo auto u Halenkovic ze silnice a smrtelně zranilo jednoho z diváků (více čtěte zde). V sobotu havárie soutěžního vozu na RallyShow Uherský Brod připravila o život čtyři mladé divačky u obce Lopeník.

"Nálada v celé české rallye je teď opravdu strašná," připomněl Josef Pátl, zástupce Federace automobilového sportu Autoklubu České republiky, že v celém Česku při rallye za posledních deset let zemřelo už 27 lidí.

Zatím neskončilo ani vyšetřování nehody při Barum Rally

S hledáním příčiny u poslední tragické nehody policisté teprve začali. Podobně jako v předchozích případech se však zřejmě bude jednat o některých z těchto faktorů či o jejich kombinaci: jezdecká chyba, technická závada na voze, riskování diváků při pozorování závodu nebo nevhodná divácká místa určená pořadateli.

Vůz na Rally Zlín naráží do diváků

2. září 2012

O konkrétní situaci u Lopeníku zatím pořadatelé mluvit nechtějí.

"Je to v šetření policie, navíc jsem v ten moment na místě nebyl, takže k tomu nemohu nic říct," omluvil se šéf organizátorů Petr Bujáček.

Policejní vyšetřování bude trvat týdny až měsíce. Konkrétní závěr zatím není ani u nehody na Barum Rally, která se jela na přelomu srpna a září.

"Vyšetřování stále pokračuje, čekáme na odborné posudky," přiznala krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Představitelé automobilového sportu však chystají pružnější reakci. V úterý odpoledne se v Praze mimořádně sejde vedení Federace automobilového sportu.

Závodní licence už nemají být tak dostupné jako dřív

"Musíme rozhodnout o zbylých letošních závodech, Pražském Rallysprintu a Mikulášské Rally ve Slušovicích. Předjímat, jestli se první dva prosincové víkendy pojedou, nechci," uvedl zástupce federace Josef Pátl.

Už několik měsíců však šéfové českého autosportu pracují na strategii, kterou je možné nazvat Bezpečná rallye 2013.

"Jsou nutná systémová opatření, ne hysterická plácání o ukončení rallye. O tom, jak obrovsky je u lidí oblíbená, svědčí i fakt, že barumka je nejnavštěvovanější sportovní akcí v Česku," upozornil Pátl, že zlínský závod zařazený do mistrovství Evropy a prestižního seriálu IRC za víkend navštíví až 300 tisíc lidí.

Jaká opatření by do české rallye měla vnést větší bezpečnost?

"Značně zpřísníme vydávání mezinárodních závodních licencí typu B, určitě zasáhneme do bezpečnostních plánů i zpřísníme bezpečnost při samotných závodech. A zajistíme dobrou informovanost v místě," připomíná Pátl, že neukáznění většinou nejsou věrní fanoušci rallye, ale ti diváci, jimž závodní auta jezdí před domy. "Obehnat celou trať páskou je nesmysl, proto vznikají divácké zóny."

V práci uherskobrodských pořadatelů neviděl problém jeden z nejlepších českých jezdců Pavel Valoušek, který se závodu také účastnil.

"Nehod už bylo letos hodně, proto se všichni snažili, aby zabezpečení bylo co nejlepší," všiml si Valoušek, který má s rallye i řadu zahraničních zkušeností.

"Závodil jsem všude možně. Třeba v Argentině nebo Itálii bezpečnost tak důkladně jako u nás neřeší a nehody se tam skoro nestávají. Dá se čekat, že přijdou další opatření, určitě tím však utrpí atraktivita závodů."

Také další přední závodník Roman Kresta se už dříve nechal slyšet, že české tratě jsou zbytečně rychlé. V zahraničí se vybírají cesty víc technické, zatáčka střídá zatáčku a úseků, kde se dá jet vysokou rychlostí, je jen málo.

Nehoda u Uherského Brodu: čtyři oběti


Nejlepší videa na Revue