VIDEO: Rady pro přezutí na zimu na poslední chvíli

  • 28
Na led a sníh už mohou řidiči vyjet pouze na zimních pneumatikách od začátku listopadu. Počasí je ale zatím milosrdné, takže ještě policie neměla důvod vyrazit na lov. "Jako indiánští stopaři četli ve stopách, tak my dovedeme číst v pneumatikách, co autu schází," doporučuje návštěvu pneuservisu odborník na pneumatiky Jindřich Šafránek. Taková návštěva může odhalit závadu na podvozku.

Leoš Tržil, šéf dopravní policie připouští, že se "aktivita policie zvyšuje s klesajícími teplotami", na druhou stranu se ale ohrazuje proti tomu, že by to byl jen lov nešťastníků, kteří nestihli přezout nebo na nové zimní pláště nemají. "Je třeba si uvědomit, že na promrzlé silnici, i když je suchá, zimní pneumatika funguje jinak, než letní," zdůrazňuje.

"Při nízkých teplotách se na letních pneumatikách výrazně prodlužuje brzdná dráha vozidla, a to v řádu až několika desítek metrů," vysvětluje Vojtěch Schwangmaier z internetového obchodu Pneumatiky.cz.

"Směs zimních pneumatik je speciálně vyvinuta pro zimní období tak, aby si zachovala mnohem lepší přilnavost k vozovce při teplotách pod 7 °C, což je dále podpořeno množstvím lamel v dezénu zimní pneumatiky," uvádí  Škoda Auto.

Jakou pneumatiku vybrat?

Kdo nechce zdlouhavě shánět a poptávat se po servisech a známých, najde si na internetu uznávané testy pneumatik. Spoléhat se lze třeba na ty, které provádí každý rok německý autoklub ADAC. Aktuální test zimních pneumatik najdete ZDE.

Na nezávislé testy se obrací i odborníci, kteří spravují velké firemní flotily aut. "Především používáme externí zdroje testů, ale porovnáváme spolehlivost jednotlivých značek, které používáme z naší historie," prozrazuje Lenka Vlčková, mluvčí českého zastoupení leasingové společnosti Arval. "Používáme hlavní značky renomovaných výrobců - Continental, Goodyear, Dunlop, Michelin..." upřesňuje.

Jindřich Šafránek, majitel sítě pneuservisů doporučuje spolehnout se na  ověřeného dobrého servismana, který doporučí pneumatiku přesně podle potřeb motoristy. "Jinou pneumatiku potřebujete, když jezdíte v horách a jinou pro pojíždění ve městě."

"Odborník na pneumatiky se vás bude ptát, jaké máte auto, kolik toho najedete, kde jezdíte, jaký jste řidič a podle toho doporučí pneumatiku," vysvětluje Šafránek.

S letošní zimní sezonou dostávají pneumatiky také speciální štítky, které popisují jejích vlastnosti. Podobné známe třeba z ledniček a praček. Odborníci se k nim ale staví zdrženlivě. Zvlášť u zimních pneumatik doporučují spolehnout se na vlastní rozum a rady odborníka a štítek prát jen v prvotní fázi rozhodování jako zjednodušující vodítko. Více o nových ekoštítkách na pneumatiky čtěte ZDE.

Jako indiánský stopař

Jednou za čas se vyplatí do pneuservisu zavítat. Zkušené oko odhalí závady na podvozku. Fachman je totiž umí vyčíst z opotřebení pneumatiky.

"Sledujeme stav podvozku. Pokud zjistíme, že se pneumatika atypicky opotřebovává nebo se rychle sjíždí, znamená to závadu na podvozku. Vůle v zavěšení kol, v řízení, ložiskách a to se pak projeví na pneumatice," popisuje odborník.

Opotřebené tlumiče například vytvoří na pneumatice nepravidelné plošky. "Jak kolo, které má špatný tlumič, odskakuje, tak se ošoupává v ploškách plynule po celém obvodu," popisuje Šafránek.

"Když najedete ročně pět tisíc kilometrů a přehazujete si kola doma před garáž,. dejte si pozor, zda necítíte chvění ve volantu. Pak je třeba kolo převážit. Jinak to zatěžuje nápravy," uzavírá odborník.