Srb za války Američana sestřelil. Po letech se setkali a spřátelili

  • 82
Dale Zelko byl pilot americké armády. Během války v Kosovu dostal zásah do svého letadla. Musel vyskočit, ale válku přežil. Syn jugoslávského velitele, který měl sestřelení amerického stroje na svědomí, po letech zprostředkoval setkání, které oběma bývalým vojákům změnilo život.

O přátelství, které vzniklo bez ohledu na to, co se ve válce stalo, vznikl dokument, který má nabádat zbytek světa k toleranci. Příběh neuvěřitelného přátelství dvou bývalých protivníků zaznamenal server BBC.

Bývalý šéf jugoslávské protiraketové jednotky Zoltán Dani vyměnil maskáče za zástěru a rozjel úspěšné pekařství. Nyní stojí ve své kuchyni a peče štrúdl. Vedle něj válí těsto Dale Zelko, bývalý pilot amerického letectva.

Tito dva muži se ocitli na opačných stranách barikády během Kosovské války v roce 1999, když síly NATO začaly bombardovat Bělehrad. Alianční vojska zaútočila na srbské území, které tehdy bylo součástí Jugoslávie, aby donutila srbskou armádu k odchodu z Kosova.

V noci 27. března 1999 seděl Dale Zelko v "neviditelné stíhačce" F-117, která ve své době platila za nezachytitelnou radary. Jenže tuhle noc nebyly dobré podmínky. "Jestli měly být někdy F-117 sestřeleny, bylo to teď. Nepřekvapilo mě, že se to doopravdy stalo," řekl k tomu Zelko.

Zásah, radoval se Dani

Zoltán Dani měl jiné problémy. Velel jednotce, která neměla dobré vybavení a byla americkými letouny velmi zranitelná. Na druhou stranu měl v jednotce velmi odhodlané a šikovné muže. Inspirovali se krajanem Nikolou Teslou a zařízení si vylepšili podomácku. Možná i díky tomu, že Daniho zaměřovače pracovaly na jiné vlnové délce, uviděl tenkrát v noci Zelkovo letadlo.

"Když jsem ho zasáhl, cítil jsem se opravdu dobře. Bylo to jako dát při fotbale gól," popisuje Dani. Zelkovi však do smíchu nebylo. Když se katapultoval ze stroje, nad nímž ztratil kontrolu, začaly ho napadat šílené věci. "Přemýšlel jsem nad tím, co si asi říká operátor v srbském táboře. Představoval jsem si, jak pije kafe a říká tomu chlapíkovi, co mě sestřelil: Hm, dobrá rána," vypráví.

Tohle vyjádření možná pomáhá vysvětlit, proč byl Zelko nápadem poznat svého střelce od začátku tak nadšený.

Setkat se s vojákem, co mě málem zabil? Jasně!

Prvotní impulz přišel od Daniho syna Atily. Ten viděl Dalea Zelka v dokumentu srbského režiséra Zeljka Mirkoviče a kontaktoval nyní už vysloužilého pilota přes americkou armádu. "Jakmile jsem si přečetl nápad, setkat se s mužem, který mě sestřelil, reagoval jsem okamžitě: Jasně. A začal jsem být tím nápadem posedlý. Cítil jsem, že se s tím člověkem musím nějak víc sblížit a se Srby vůbec. A tak pro mě začala doslova mise," vypráví Zelko.

Několik let si jen psali. Dva bývalí vojáci si vyprávěli příběhy, které zažili, sdíleli emoce a nápady. Jejich vztah se dostal na vrchol minulý rok, když do hry vstoupil dokumentarista Mirkovič se svou kamerou. O jejich přátelství natočil film, který nazval Druhé setkání.

"Naše tři rodiny: Daleova, moje a Zoltánova, uznávají ty samé hodnoty, věříme v rodinu a mír," říká režisér. Spřátelili se nejen dva hlavní hrdinové, ale i jejich manželky a děti. A nyní chtějí do světa vyslat zprávu o toleranci a pochopení.

Dale Zelko přišel do Srbska nejdříve válčit. Podruhé se do této země vrátil, aby našel ke svému protivníkovi cestu a vytvořil si tam přátelství doslova na život a na smrt. Zoltán Dani objímá muže, který původně přišel, aby rozbombardoval jeho zem, avšak nyní mu říká bratře. "Našli jsme řešení tohohle problému a chceme ukázat lidem, jak se to dělá," prohlašuje Dani s úsměvem a kontroluje štrúdl, který se peče v troubě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video