GÓLOVÁ RADOST. Vladimír Darida (vlevo) se ze své trefy do sítě Olomouce raduje...

GÓLOVÁ RADOST. Vladimír Darida (vlevo) se ze své trefy do sítě Olomouce raduje s Martinem Zemanem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Vládcem fotbalové ligy je Plzeň, která smetla lídra. Stíhá ji Sparta

• 24
Nejlepší dva týmy prohrály, novým lídrem fotbalové ligy je tak Plzeň. V přímém souboji o první příčku porazila Olomouc jednoznačně 3:0 a soupeře přeskočila o dva body. Před olomoucký tým, který byl dosud první, se dostala jednak Sparta, která zdolala Brno 2:0, i Jablonec, byť ten své utkání 11. kola s Mladou Boleslaví prohrál.

Velké změny se udály na prvních čtyřech místech.

Během 14. kola se na první příčce protočily tři týmy. Ještě do nedělního večera vévodila lize Olomouc, která je však nyní až čtvrtá.

Na dvě hodiny se do čela probila ze čtvrtého místa Sparta a jen čekala, jestli se před ní vrátí právě Olomouc či Plzeň, které se mezitím srazily ve vzájemném zápase.

Olomouci k návratu na trůn stačila remíza, nerozhodný stav však ve Štruncových sadech vydržel jen jedenáct minut, než se hlavou trefil domácí Kolář. Do půle přidal druhý gól Darida, po přestávce jasné vítězství Plzně stvrdil Hora.

"My jsme nepodali náš standardní výkon. Bylo to o tom, že my ten zápas nezvládli v hlavě. Bylo to vidět na pohybu, jak se hráči nabízeli. Faktorů tam bylo víc, včetně pozvánek do reprezentace," poznamenal olomoucký trenér Roman Pivarník.

Hanácký tým prohrál poprvé od první kola a stálo ho to sesun na čtvrtou příčku. Klesl totiž až za Jablonec, i když ten taky prohrál, jenže jen o jednu branku a má tak lepší skóre než Olomouc.

Plzeň je v čele poprvé od poloviny září, kdy v 7. kole porazila Spartu. V dalším týdnu se o první příčku dělila s Jabloncem, pak se postupně propadala, ale v posledních týdnech se na výsluní vracela. A proti Olomouci cestu vzhůru završila.

"V 7. kole? No vidíte. Jak raději ani nečtu noviny, abych se nerozčiloval, tak ani nevím, jak jsme na tom v tabulce. Já myslel, že to bylo už hodně dávno," řekl plzeňský trenér Pavel Vrba. "Já jsem hlavně rád, že jsme dnes ukázali, že nejsme v krizi, jak se o nás nedávno psalo."

Čelo tabulky

1. Plzeň 14 8 4 2 24:10 28
2. Sparta 14 8 3 3 22:12 27
3. Jablonec 14 7 5 2 25:14 26
4. Olomouc 14 7 5 2 23:13 26

Sparta proti Brnu nastoupila jen sedmačtyřicet hodin po návratu z pohárového utkání v Izraeli, kde remizovala na hřišti Kirjatu Šmona 1:1.

Na remízu to poločas vypadalo i proti ligovému nováčkovi z Brna, ale po přestávce se Sparta výrazně zlepšila a soupeři nedala šanci. Krátce po půli skóroval Kweuke, pro něhož to byl první ligový gól od 19. srpna. Pak hosté přežili několik velkých šancí Sparty, sami měli jednu nadějnou možnost a v samém závěru podruhé inkasovali. Podruhé od Kweukeho, který v utkání dostal celkově čtvrtou žlutou kartu a příští týden proti Teplicím nenastoupí.

To Jablonec své domácí utkání nezvládl a podlehl Mladé Boleslavi 2:3. Byla to jeho druhá porážka v sezoně, druhá doma. Na konci srpna podlehl Spartě.

Severočechům výrazně nevyšla patnáctiminutovka v prvním poločase. Nejprve po dvaceti minutách dostal těžkou malou domů brankář Špit, podklouzl a situaci "zachraňoval" faulem na Nešpora, jenž by zakončoval do prázdné brány.

Nejlepší střelci

12 gólů - Michal Ordoš (Olomouc)
10 gólů - David Lafata (Jablonec), Stanislav Tecl (Jihlava)
6 gólů - Libor Došek (Slovácko), Josef Šural (Liberec), Aidin Mahmutovič (Teplice)

Špit uviděl červenou kartu a následnou penaltu proměnil Magera. Po deseti minutách navíc zvýšil Štohanzl. Ale Jablonečtí se v deseti nevzdali, ještě před poločasovou přestávkou snížil Piták.

Šestnáct minut před koncem se hosté díky Nešporově gólu opět ujali dvoubrankového vedení, ale hned nato snížil na 2:3 svým desátým gólem v ročníku Lafata. Jablonec se v závěru hnal za vyrovnáním, ale Boleslav nakonec první vítězství na půdě severočeského klubu po šesti letech uhájila.

Jablonecký trenér Václav Kotal si však po pátém domácím zaváhání nezoufal: "Soutěž je dlouhá. Je před námi ještě dostatek kol, abychom tu ztrátu dokázali nahradit."

I na opačném chvostu tabulky se udály změny. Po dvou kolech se na sestupovou pozici vrátila Ostrava, která prohrála na Dukle 0:2. Dokonce klesla na poslední místo. Ode dna se odlepily Teplice, které smetly Liberec 3:0 a posunuly se na čtrnáctou příčku.

Pásmu sestupu se vzdálily České Budějovice, které navázaly na vítězství v Hradci Králové a doma porazily 2:1 Slavii. Ta byla bez stopera Latky v obraně nejistá a podruhé za sebou nebodovala.

Na hřišti soupeře nedokázali slávisté vyhrát už déle než rok, naposledy se jim to podařilo 30. října 2011. Těšit je může alespoň fakt, že po 541 minutách vstřelili venku gól. Zasloužil se o to útočník Škoda.

Po třech utkáních bez výhry zabralo Slovácko, které na svém stadionu i díky dvěma gólům útočníka Doška přehrálo Jihlavu 3:0.