BUDĚJOVICKÉ OSLAVY. Fotbalisté jihočeského klubu se radují z gólu Jaroslava

BUDĚJOVICKÉ OSLAVY. Fotbalisté jihočeského klubu se radují z gólu Jaroslava Machovce (uprostřed). | foto: Martin BurešMF DNES

Budějovice - Slavia 2:1, venku a bez Latky se nedaří, potvrdili hosté

• 16
Na hřištích soupeřů a navíc bez opory v osobě stopera Latky se nedaří, potvrdili fotbalisté Slavie. V utkání 14. kola prohráli v Českých Budějovicích 1:2, když se do hry pořádně dostali až ve druhém poločase a snížili deset minut před koncem.

Slavia sice dokázala po pěti utkáních vstřelit venku gól, ale velkou radost z toho jistě mít nebude. Na venkovní vítězství totiž čeká už patnáct ligových zápasů, tedy déle než rok.

Utkání České Budějovice versus Slavia ve videoreportáži

"Od té patnácté minuty, kdy jsme dostali nešťastnou branku po teči, jsme v prvním poločase nehráli dobře. Dostali jsme zbytečnou druhou branku a museli jsme dohánět dvoubrankové manko. Zbytečně jsme ztratili třicet minut," posteskl si slávistický trenér Petr Rada.

To Budějovice slaví, vyhrály podruhé za sebou a před víkendovými duely poskočily na jedenácté místo. O zisku tří bodů rozhodly hned v úvodu - v rozmezí 15. a 21. minuty se trefili Machovec a Táborský. V závěru snížil Škoda.

Pražané na jihu Čech doplatili na absence v obraně. Kvůli kartám postrádali stabilní obránce Latku s Nitrianským, v minulosti hráče Českých Budějovic. A brzy se ukázalo, jak jsou pro defenzivu červenobílých důležitým prvkem.

Dynamo vstřelilo v předešlých třech kolech jen jednu branku, tentokrát ale udeřilo hned z první střely po čtvrthodině hry. Po faulu Petráka, který zastoupil Latku na stoperu, napřáhl z přímého kopu Machovec a tečovaná rána propadla Čontofalskému do sítě. Domácí bek se dočkal druhé ligové branky.

Za šest minut Jihočeši po krásné kombinační akci zvýšili skóre. Táborský si narazil se Sandrem a technickou střelu umístil přesně k tyči. Radost z gólu mohl mít o to větší, že se trefil proti klubu, kde fotbalově vyrůstal.

Pražané domácího brankáře Daňka v první půli nijak neohrozili. Kisel ve skluzu minul a mezi tyče nenamířil svůj přízemní pokus ani Juhar. Slávistický trenér Rada nevydržel špatnou hru hostující obrany a ještě do poločasu stáhl chybujícího Cicmana.

Až v 55. minutě si hosté vypracovali první gólovou šanci, Kiselovu střelu však vyškrábl na roh Daněk.

Domácí se po změně stran zatáhli a soustředili se hlavně na defenzivu. Slavia získala střed hřiště, s Daňkem si ale dlouho nevěděla rady.

Dvacet minut před koncem na něm během pár sekund ztroskotali nejprve Mičola a pak i dorážející Škoda, který dokonce trefil tyč.

Hosté se kontaktního gólu nakonec dočkali deset minut před koncem, kdy se hlavou po Korešově centru prosadil Škoda a po 541 minutách zlomil slávistické čekání na gól z venku. Domácí už ovšem těsnou výhru s vypětím sil a velkým štěstím ubránili.

Českobudějovický kouč Miroslav Soukup považoval za klíč k výhře povedený první poločas: "Ani jsem hráčům neměl v kabině o poločase co říct, protože hráli dobře, drželi balon a dostávali se do šancí. Měli jsme krásné fotbalové momenty, zejména druhý gól byl vynikající. Ten úspěch se zrodil v prvním poločase," řekl v televizním rozhovoru.