Skladatel a zpěvák Miro Žbirka oslavil 8. listopadu koncertem v pražské O2

Skladatel a zpěvák Miro Žbirka oslavil 8. listopadu koncertem v pražské O2 areně svoje šedesáté narozeniny. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

GLOSA: Žbirkova oslava šedesátin v aréně byla hlavně skvělý koncert

  • 2
Narozeninový koncert k šedesátinám odehrál Miro Žbirka v O2 areně rok po vystoupení ve Státní opeře, kde křtil cédéčko Symphonic. Přestože na papíře vypadal program podobně, zahajoval ho blok s kapelou a v půlce se přidal symfonický orchestr, atmosféra i vyznění večera bylo jiné a měl i větší švih.

Bylo totiž poznat, že se Žbirka během roku s tím, že má na pódiu klasické muzikanty, už skvěle sžil a naučil se naplno využít jejich sílu.

První půlka koncertu bez symfoniků byla rozverná. Náznaky nervozity oslavenec setřásl hned druhou písničkou Dr. Jekyll a Mr. Hyde, jejíž rozhoupaný rytmus podpořilo tleskání dobře naladěného publika. Na pódium také postupně dorazili tři hosté.

Předskokanem byla skupina Backwards, tedy Beatles revival.

Jako host vystoupila i Jana Kirschner.

Jana Kirschner se před zaplněnou halu postavila sama jen s malou elektrickou harfou v ruce, Davidu Kollerovi odzpíval Žbirka v Černých andělech vtipně vokály a největším překvapením byl příchod kytaristy Laca Lučeniče. V nasazení, se kterým odehráli hit 22 dní, nebylo těch patnáct let, co spolu nestáli na scéně, poznat.

Přestože odlehčená nálada, známé refrény a Žbirkův humor dávaly večeru spád, k nejlepším okamžikům patřily chvíle zklidnění, kdy více než padesátihlavé osazenstvo Moravské filharmonie Olomouc umně zdůraznilo obsah autorových rozjímavých písniček.

Irský producent Rob Cass mluví o práci se Žbirkou

Jednoznačně nejsilnější skladbou koncertu byla hned ta první s orchestrem, který hvězdu večera nejdříve neplánovaně přivítal narozeninovou melodií Happy Birthday To You.

Zatímco kapela měla pauzu, Žbirka jen za doprovodu klasických muzikantů svým zpěvem nádherně vygradoval Baladu o polných vtákoch. Ukázalo se v ní, že velký orchestr, který je mezi muzikanty teď tak v kurzu, nemá na rozdíl od jiných jen na ozdobu. Ale že některé písničky se bohatým zvukem povedlo dotáhnout dál, než ve své době mohl originál. A ještě umocnit jejich vnitřní emoce.

Producent z Abbey Road: Žbirka by měl učit písničkáře

Irský producent Rob Cass přijel na oslavencův koncert

Ti dva si sedli od prvního okamžiku, kdy se schůzka u kávy změnila v rozbor nahrávek Beatles a Johna Lennona. "Během nahrávání v Abbey Road jsme se opravdu spřátelili. A rád bych naplánoval nějaký další společný projekt," říká Cass nadšeně.

Učarovaly mu totiž Žbirkovy písničky a rád by jeho zkušenosti zužitkoval ve své producentské společnosti. "Pracuji se spoustou začínajících anglických umělců a občas mám pocit, že se jako autoři nedokážou pořádně propojit se svými texty. Miro ten dar má, umí do písničky poskládat slova tak, že jim posluchač porozumí. Myslím, že právě tohle je klíč k úspěchu. Umět se emociálně propojit s publikem. Myslím, že má v tomhle směru co nabídnout i začínajícím britským písničkářům. A rád bych, aby pro některého z těch mých něco napsal," plánuje producent.

A tak přestože ke konci deset tisíc lidí "na jistotu" spokojeně zpívalo beatlesáckou Hey Jude, ovace vestoje si Žbirka na svém narozeninovém koncertě zasloužil zejména za to, že se nebál před tolika lidmi ani náročnějších poloh a rozjímání.

V přídavku to ostatně sám nejlépe stvrdil podobně působivou Atlantidou. Ten večer byl tak pamětihodný nejen jako narozeninová oslava, ale především jako opravdu povedený koncert.