Historici otevřeli tajemnou lahev. Sparta porazila Košíře, přečetli si

  • 14
Historici v Teplicích odhalili tajemství staré lahve nalezené při demolici domu na náměstí. Ukrývala list kalendáře se jmény dělníků, kteří na domě před téměř osmdesáti lety pracovali. Kromě toho byl uvnitř i zbytek starých novin, z nichž bylo dodnes možné přečíst, že Sparta porazila na Smíchově 2:1 Košíře.

Tajemná lahev od moštu Ceres historiky vzrušovala od ledna, kdy ji dělníci objevili v komínové šachtě někdejšího domu U císařského pozdravu. Uvnitř byl patrný list kalendáře, ze kterého šlo přečíst jen 17. Juli, Montag. Rok chyběl. Historici odhadovali, že uvnitř bude nějaký vzkaz (o nálezu zde).

U císařského pozdravu

Klasicistní dům z konce 18. století byl původně ruský hotel s první veřejnou čítárnou v Teplicích.

Později se mu začalo říkat U císařského pozdravu, protože se před ním v roce 1835 potkali a pozdravili rakouský císař Ferdinand V., pruský král Bedřich Vilém III. a ruský car Mikuláš I.

Před rokem padl společně se sousedním historickým domem. Na jejich místě bude stát obchodní centrum Fontána.

Památkáři sice žádali domy zachovat, zástupce firmy teplického stavitele Jaroslava Třešňáka se ale loni v září před "prodlouženým" víkendem sešel s vedoucím stavebního úřadu a zástupcem bourací firmy. Shodli se, že první z domů ohrožuje zdraví a životy lidí a když v pondělí přišli památkáři do práce, dům už nestál. Památkáře je totiž možné v takovém případě obejít.

Třešňák pak vytáhl demoliční výměr i na dům U císařského pozdravu. Rozhodnutí mělo razítko z roku 1990 a nikdo o něm do té doby neslyšel (o kauze zde).

"Žádné poselství příštím generacím to ale nejspíš nebude. Ta se ukrývají jinam. Pravděpodobně si někdo hrál na piráty," předpovídal Viktor Keller z teplického muzea.

Ovocné šťávy a mošty Ceres vyráběla ústecká firma Schicht od konce 19. století do roku 1952. Historici podle výtvarného zpracování etikety určili, že nalezená lahev pochází z prvních desetiletí minulého století. Podle data v kalendáři přicházelo v úvahu hned šest různých let, ze kterých mohl vzkaz pocházet.

Tajemství se rozhodli odhalit ve čtvrtek dopoledne. Na "pitevní stůl", jak sami pracovní plochu nazvali, připravili vrtačku na stojánku s diamantovým kotoučkem, zubařské jehly, pinzetu, štětečky, vrtáky a kladivo.

"Jako desetiletý jsem chtěl najít poklad a vykopal jsem na zahradě u domu půlmetrovou jámu. Našel jsem medailonek, který rodiče marně hledali. Snad budeme mít štěstí i dnes," poznamenal před zahájením operace ředitel teplického muzea Dušan Kukal.

Uvnitř byla tři jména

Šéf konzervátorského oddělení muzea Miloš Pecka s restaurátorem Vasilem Geševem poté seřízli bruskou s diamantovým kotoučkem vrchní část lahve, která byla zapečetěná zátkou z vápenné malty. Zbytek malty provrtali a vyškrábali jehlou. Pak vytáhli korkový špunt.

Nakonec vyjmuli svinutý list kalendáře. Když ho rozvinuli, objevilo se písmo psané červeným inkoustem: Gebaut (stavěn), July 1933. To byl jeden z roků, které historici vytipovali.

Pod nápisem byla připojena tři jména - Adolf Mayer, Wilhelm Leib a Franz Petak. U nich byly připojené i profese mužů, písmo ale bylo rozpité a historici ho teprve musejí rozluštit. Hned ale ověřili, že v domě nikdo takový nebydlel ani ho nevlastnil.

"S největší pravděpodobností to byli čeští a němečtí dělníci, kteří pracovali na opravě komína," poznamenal Pecka.

Vzkaz byl německý, noviny české

Historička Jana Michlová hned volala do knihovny a s kolegyní na druhém konci linky zjišťovala, jestli "adressbuch" z té doby neprozradí o dělnících víc. Ale protože například jméno Adolf Mayer se v seznamu vyskytovalo hned několikrát, budou muset historici v archivech zapátrat hlouběji.

Že mezi dělníky byl i Čech, se ukázalo po rozbalení kusu papíru, kterým tehdy dělníci lahev také ucpali. Byla to sportovní stránka česky psaných novin, na které komentátor ohodnotil zápas Sparty s Košíři jako "bohatý na branky" a na druhé straně listu bylo možné zjistit, že běh z Kralup do Prahy vyhrál závodník s příznačným jménem Mistrovský.

Vzkaz z lahve si budou lidé moci prohlédnout od začátku prosince ve foyer teplického muzea jako exponát měsíce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue