Eurohujeři teď mlčí. Prezidentští kandidáti řešili evropskou vizi

  • 308
Šest kandidátů na českého prezidenta se střetlo v debatě, kudy by se mělo ubírat Česko v rámci Evropy. Jiří Dienstbier, Jan Fischer, Zuzana Roithová, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman se shodli na zdrženlivosti při přijímání eura. Na přetřes přišla i neevropská témata jako omluva za poválečný odsun sudetských Němců či ocenění bratří Mašínů. Dvouhodinovou diskusi vysílal iDNES.cz přímým přenosem.

"Eurohujeři dřív volali po euru, dnes nikoho neslyším," uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. "Dnes ani zítra ne, ale ve střednědobém výhledu to pro nás bude výhodné," míní senátor Jiří Dienstbier. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se země zavázala jednotnou evropskou měnu přijmout, ovšem lze o tom začít hovořit až někdy v letech 2017 či 2018.

Prezidentští kandidáti také přemítali, zda se omluvit sudetským Němcům za poválečný odsun. "K divokému odsunu, při kterém umírali lidé, neexistoval oficiální příkaz. Na rozdíl od vyhlazení Lidic," zdůvodnil bývalý ministerský předseda Miloš Zeman, proč podle něj omluva není na místě.

Jiří Dienstbier a Jan Fischer

Většinu času poklidnou debatu trochu rozčeřil Jiří Dienstbier, když se opřel do expremiéra Jana Fischera za jeho někdejší členství v KSČ a do Miloše Zemana za jeho blízký vztah s kontroverzním lobbistou Miloslavem Šloufem. "Prezidentská kandidatura musí mít morální rozměr. Když člověk selhal vstupem do KSČ, může selhat jako prezident ve chvíli důležité pro osud země," míní Dienstbier.

Smířlivější byl Karel Schwarzenberg. Podle něj nikdo není bezchybný, aby mohl soudit ostatní. On sám měl výhodu, že v zemi za komunismu nežil, takže toto dilema řešit nemusel. "Schwarzenberga v KSČ nechtěli," rozesmál publikum. Mimochodem, právě on měl největší problém s dodržováním nastavených časových limitů.

Celý záznam dvouhodinové debaty

Diváky pobavil i Miloš Zeman, když prohlásil, že i hluboké myšlenky je možné říkat stručně.

Zamyšlený Miloš Zeman během debaty

Nejvíc uvolněně působil v průběhu debaty Jiří Dienstbier, který se často usmíval. Europoslankyně Zuzana Roithová kolegy pozorně poslouchala a čas od času si stejně jako Jan Fischer psala poznámky. Miloš Zeman působil zasmušile, občas se naklonil k vedle sedícímu Přemyslu Sobotkovi a špitali si. Na konci však souseda musel okřiknout: "Přemku, nekecej mi do toho. Já ti do řeči neskákal, neskákej ani ty mně."

Debatu přímo v sále Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy sledovalo 180 diváků. V prvních řadách usedli novináři, politologové, štáby kandidátů a další hosté, například bývalý poradce premiéra Roman Joch či aktivista Jan Šinágl. Většinu diváků ovšem tvořili studenti.

Přeli se o Turecko i o Mašíny

Když přišel čas na dotazy z publika, řada tazatelů se odchýlila od evropského tématu. Padla třeba otázka, zda by kandidáti v roli prezidenta dali vyznamenání bratrům Mašínům - většina kandidátů by jim vyznamenání neudělila. "Byli to vrazi," řekl rezolutně Jiří Dienstbier.

Uchazeči o Hrad odpovídali na otázky moderátorů a čtenářů iDNES.cz a také se ptali sami sebe navzájem. Na odpovědi měli dvě minuty.

Jiří Dienstbier žádal po Přemyslu Sobotkovi dovysvětlit jeho přirovnání EU k Radě vzájemné hospodářské pomoci. "Řekl jsem RVHP s lidskou tváří a řekl jsem to s velkou nadsázkou. Regulace z EU tady narážejí. Pojďme si to řešit každý ve svém státě," reagoval občanský demokrat.

Jan Fischer si vybral Miloše Zemana a chtěl vědět, zda je pro zahájení přístupových rozhovorů s Ruskem a přerušení jednání s Tureckem, jak se zmínil v jednom rozhovoru. Zeman argumentoval obtížnou slučitelností kultur. "U Ruska zhruba za dvacet let nelze vyloučit vstup do Evropské unie. Nikoliv nyní. Je to země Solženicyna, Čechova, Čajkovského. Oddělovat Rusko od Evropy považuji za nesprávné," uvedl.

Je neexistence EU opravdu horší?

Na samém úvodu dostal každý kandidát tříminutový prostor pro úvodní slovo. Sociální demokrat Jiří Dienstbier se do něj vešel na vteřinu přesně. "Potřebujeme více Evropy, protože nám to zajišťuje bezpečný prostor pro rozvoj. Nesmíme být na okraji, nemohli bychom věci ovlivňovat," prohlásil senátor.

Expremiér Jan Fischer si pomohl bonmotem: "Je jen jedna horší věc než existence EU - její neexistence." Zuzana Roithová, která jako europoslankyně zná bruselské prostředí velmi dobře, zdůraznila, že Česko nesmí zůstat na okraji Evropy.

V zákulisí před startem debaty: Jan Fischer...

... a všech šest pozvaných pohromadě

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zmínil, že Unie je od začátku nejen hospodářský, ale i politický projekt. "Jsem pro její federalizaci, ale nemůžeme k tomu nikoho přinutit. Bude to trvat dvě tři generace," uvedl předseda TOP 09. V závěru chtěl svůj názor dokreslit vzpomínkou na školní léta, ale moderátoři jej přerušili. Každý z kandidátů měl totiž na odpověď tři minuty a časomíra byla neúprosná.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka v narážce na problémy Řecka zmínil své dilema, zda pokračovat v trendu solidarity zodpovědných s nezodpovědnými. Podle Miloše Zemana, který byl stručný a nevyčerpal vymezený čas, musí Evropská unie stát na diverzitě, toleranci a hedonismu.

Na Hrad chce jedenáct uchazečů

Moderátory byli Jakub Janda z think tanku Evropské hodnoty, hlavního pořadatele debaty, a Hana De Goeij, novinářka a externí spolupracovnice think tanku. Debata se připravovala s půlročním předstihem a nebylo možné zajistit účast všech uchazečů o prezidentský post.

Podmínky pro kandidaturu na post prezidenta splnilo do úterního termínu jedenáct zájemců. Ministerstvo vnitra nyní musí zkontrolovat jejich podpisové archy (více čtěte zde). První kolo prezidentských voleb se uskuteční 11. a 12. ledna 2013, druhé kolo o dva týdny později.

Který z diskutujících kandidátů má podle vás nejlepší evropskou vizi pro Česko?

celkem hlasů: 9845

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:00 pátek 9. listopadu 2012. Anketa je uzavřena.

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg 3602
Miloš Zeman
Miloš Zeman 3543
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier 697
Zuzana Roithová
Zuzana Roithová 691
Jan Fischer
Jan Fischer 660
Přemysl Sobotka
Přemysl Sobotka 652
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video