Daně příští rok vzrostou. Nečasova vláda prosadila svou a přežila

  • 589
Vláda si prosadila svou, ve Sněmovně odhlasovala vyšší daně a zároveň získala důvěru poslanců. DPH vzroste od ledna na 15 a 21 procent, vyšší daně budou odvádět lidé z příjmů nad 100 tisíc korun měsíčně a živnostníci, kteří uplatňují výdajové paušály, přijdou o možnost uplatňovat slevy na dani na děti i na partnera.

Prosazení vládního daňového balíčku umožnila předchozí dohoda premiéra Nečase s rebelujícími poslanci ODS. Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa rezignovali na poslanecký mandát a pustili do Sněmovny náhradníky, kteří hlasovali s vládou.

"Umožňuje to sestavit rozpočet se schodkem do tří procent HDP," pochvaloval si výsledek hlasování premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Vážím si podpory pro tento zákon. Mohu vrátit do hry rozpočet, který je sice úsporný, ale bude obsahovat i investice do vědy a výzkumu," řekl po schválení zákona ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Pro balíček a tím i důvěru vládě bylo 101 poslanců ze 195, proti jich bylo 93 (detail hlasování najdete zde). Nehlasovalo se nakonec jednotlivě po jménech, i když to předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová navrhovala. Její kolega z ODS, šéf poslanců Zbyněk Stanjura ji ale zabrzdil a zákon tak schvalovali všichni poslanci naráz.

Dva dosud rebelující poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián se podřídili většinovému názoru strany. K vládě se přidali i exministr školství Josef Dobeš a Milan Šťovíček, kteří byli zvoleni za Věci veřejné, ale nyní už nejsou členy této strany ani jejího klubu, a také další nezařazený poslanec Jaroslav Škárka.

ODS bude chtít, aby solidární přirážka platila jen příští rok

Na poslední chvíli si ještě poslanec ODS Boris Šťastný vynutil, aby jeho strana dál s koaličními partnery jednala o tom, aby se z příjmů nad 100 tisíc měsíčně odváděly vyšší daně jen v příštím roce. I když se to do balíčku nakonec nedostalo, a tak  má větší zdanění těchto příjmů platit další tři roky. "Ano, je to tak," potvrdil Nečas.

"Zhorší to podmínky pro život občanů i ekonomiku. Uděláme v Senátu vše pro to, aby se zákon do Sněmovny vrátil vrátil a muselo se o něm hlasovat znovu," řekl předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka.

Komunisté neuspěli s návrhem vrátit daňový balíček vládě. Sociální demokraté, komunisté a poslanci Věcí veřejných marně usilovali o to, aby se DPH nezvyšovala a zůstala stejná jako letos - tedy 14 a 20 procent.

ČSSD už neříká, že kdyby přišla k moci, DPH by snížila

Zákon se téměř jistě minimálně ještě jednou do Sněmovny vrátí, protože s ním nebude souhlasit Senát, kde má nadpoloviční většinu ČSSD. Se zvyšováním daní nesouhlasí také prezident Václav Klaus. Až se balíček k poslancům vrátí, bude vládní koalice potřebovat 101 hlasů. Tuto většinu se Nečasovi podařilo obnovit.

Sobotka ve středu snad poprvé mezi slovy přiznal, že kdyby se ČSSD dostala k moci, DPH by se už na nižší úroveň těžko vracela. "Bude záležet na rozpočtové situaci v prvních letech," řekl opatrně Sobotka.

Sociální demokraté označili za úspěch, že z vládního balíčku nakonec vypadla "Drábkova sociální reforma", konkrétně návrh na sloučení dvou dávek na bydlení, přičemž by na příspěvek mělo nárok méně lidí. Sama vládní koalice hned po výprasku v krajských a senátních volbách tuto věc "odpískala".

Co prosadila vláda

- zvýšení DPH na 15 a 21 procent
- z příjmu nad 4násobkem průměrné mzdy, zhruba nad 100 tisíc korun měsíčně, se bude od roku 2013 tři roky odvádět navíc "solidární příspěvek" 7 procent

- od roku 2014 daň z příjmu 20 procent z hrubé mzdy pro všechny
- omezení pro živnostníky: při využití výdajových paušálů nebudou moci uplatnit některé slevy na dani (na manželku, na děti), paušály 30 a 40 procent jen při výši obratu do 2 milionů korun ročně
- zrušení stropu pro odvody zdravotní pojištění
- zrušení slevy na dani pro pracující důchodce, má se týkat i osob s plně invalidním důchodem
-- omezení daňové výhody "zelené nafty"
- srážková daň vůči "daňovým rájům" ve výši 35 procent
- zvýšení daně z převodu nemovitosti o procento