VIDEO: Přednáška, jak Čechoslováci pomáhali dobývat kosmos

  • 7
V expozici Technetu na Týdnu vědy a techniky se uskutečnila přednáška nazvaná Třikrát do hlubin vesmíru. Jak Čechoslováci pomáhají dobývat kosmos. Přinášíme vám z ní záznam.

(Přednáška: Třikrát do hlubin vesmíru. Jak Čechoslováci pomáhají dobývat kosmos. Zleva Karel Pacner, Jan Kolář a Marcel Grün.)

I když se z Čechů do vesmíru dostal jenom Vladimír Remek, po hvězdách sahaly stovky českých odborníků z nejrůznějších oborů: astronomové, geofyzici, fyzici, geochemici, spojaři, letečtí lékaři, psychologové… Přispívali k poznání vesmíru okolo nás i samotné planety Země, která se v mnoha případech nejlépe zkoumá z kosmických výšin. V rámci EU má Česko další šance, jak se na kosmickém výzkumu podílet.

Začátky českého dobývání vesmíru přiblížil ve středu plnému sálu posluchačů i divákům na internetu Karel Pacner. Ten shodou okolností zhruba před rokem vydal knihu zabývající se právě historií československého vlivu na zkoumání vesmíru. Ukázky z ní si můžete přečíst zde.

Karel Pacner, který je novinář, publicista a spisovatel, ve své přednášce představili bohatou historii českého dobývání vesmíru od dob před družicí Magion až po plného zapojení do programu Interkosmos a jak to vše pomohlo vyslat prvního našince do vesmíru.

Posléze navázal ředitel České kosmické kanceláře a čerstvě zvolený viceprezident Mezinárodní astronautické federace Jan Kolář. Z jeho úst se posluchači dozvěděli, jak složité bylo zapojení Česka do evropských vesmírných projektů a jak se nám nakonec podařilo úspěšně se prosadit v konkurenci bývalých postsovětských satelitů.

Téma zkoumání vesmíru ze zemského povrchu zase přiblížil Marcel Grün, který je ředitelem pražské hvězdárny a planetária. Vyzdvihl především možnosti Česka podílet se na evropských projektech jako je Evropská jižní observatoř (ESO) v Chile. Také upozornil na to, že by se Česko mohlo zapojit i do dalších mezinárodních akcí, které jsou mimoevropské.

Na závěr bloku přednášek se jednotliví řečníci vyjádřili i k otázce, kdy poletí další obyvatel Česka do vesmíru. Jan Kolář při té příležitosti vzpomenul rostoucí úlohu soukromých dopravců, Marcel Grün a Karel Pacner zase připomněli, že se do vesmíru bez vlastních prostředků může dostat i odborník, který bude mít dostatečně kvalitní výzkumný projekt, jenž bude přínosem pro celé lidstvo.

Přednášku zakončili dotazy z publika. Lidé se tak například dozvěděli, kolik firem a ústavů z Česka se podílí na vesmírném výzkumu. Jak se nakládá s údaji z nich získanými a jak je to s jejich utajováním. To vše vysvětlil publiku Jan Kolář. Přednášející také přiblížili téma komercionalizace výzkumu vesmíru. Karel Pacner k tomu připomněl výrok jednoho amerického kosmonauta: "Jeden dolar investovaný do kosmonautiky přináší pozemským oborům deset dolarů."

Diskuse z přednášky o kosmonautice 

Dostalo se i na financování vesmírných projektů. "Ročně přispíváte vy, jako občan evropské země, na kosmický výzkum cenou lístku do kina, ne více," glosoval téma Marcel Grün.