Střela Syřanovi utrhla prsty a část dlaně, pomohou mu čeští lékaři

  • 25
Třicetiletého Khaleda zranili vojáci před devíti měsíci v jihosyrském městě Dará. Odstřelovač ho zasáhl do ruky, Khaled přišel o tři prsty. Je jedním z deseti Syřanů, které v úterý večer přepravil do Česka vojenský speciál. Pacienti, včetně čtyř dětí, se zde budou léčit ve dvou pražských nemocnicích.

Ačkoliv Khaledovi, který chtěl podle svých slov na mobil natočit, jak režimní složky zasahují proti demonstrantům, střela znetvořila dlaň a uťala tři prsty, lékaře bezprostředně po zásahu nevyhledal.

"Když se zraněný dostane do syrské nemocnice, tak si pro něj přijdou tajní a zastřelí ho," popisoval situaci zaměstnanec české ambasády v Jordánsku, který tlumočil Khaledovo vyprávění. Takto krutě se režim Bašára Asada vyrovnává s těmi, u nichž má byť jen podezření, že se zúčastnili protivládních akcí.

Ačkoliv to bude už skoro rok, co byl Khaled (uprostřed) zraněn, pravou ruku nemá stále dobře zhojenou. Šanci na zotavení a lepší život mu dali lékaři v Česku.

Lidé bojující s Asadovým režimem zraněného propašovali do nedalekého Jordánska. Tam jej postupně léčili. Mimo jiné i operací, jež se v polních podmínkách nevydařila a Khaledovi se nezhojila jedna ze zlomenin.

Od úterý se mu snaží pomoci lékaři z Všeobecné fakultní nemocnice. Khaled je jedním z deseti pacientů, kteří do Česka přiletěli vojenským speciálem, aby se tu vyléčili v rámci programu Medevac.

O zraněné se starají zdravotníci ve dvou pražských nemocnicích. Konkrétně v Motole a Všeobecné fakultní nemocnici. "Léčba pacientů potrvá nejméně šest týdnů, některé úrazy si mohou vyžádat ale i rok," odhadl traumatolog VFN  Filip Burget.

Burget se spolu s ortopedem FN Motol Viktorem Řeháčkem letos už do Jordánska vypravil. V září tam vyšetřili 80 pacientů a deset z nich vybrali pro léčbu v Česku.

"Mají například komplikovaně zpřetrhané vazy a roztříštěné kosti jako následek postřelení, někteří pacienti trpí i dlouhodobými závažnými chorobami jako například kostními nádory. Tyto pacienty nebylo možné adekvátně léčit v Jordánsku a jejich zdravotnímu stavu léčení v Česku výrazně a dlouhodobě pomůže," uvedla Jitka Škovránková, koordinátorka blízkovýchodních programů organizace Člověk v tísni.

"Podmínkou bylo, aby měli v pořádku cestovní doklady a netrpěli žádným infekčním onemocněním, abychom neohrozili české pacienty," vyjmenoval Burget. Stav pacienta také musel umožňovat téměř čtyřhodinový let z Jordánska do České republiky. A muselo jít o zraněného civilistu.

Pomoc od krajanů

Do Jordánska spolu s lékařem a zástupci ministerstva zdravotnictví a vnitra v úterý odletěly i léky, obvazy, přesnídávky pro děti nebo oblečení. Pomoc poslali do země v Česku žijící Syřané (více o organizování pomoci čtěte zde). Zhruba 200 krabic vážilo necelé dvě tuny. Společnost Člověk v tísni zprostředkuje předání humanitární pomoci jordánské nevládní organizaci, které ji předá lidem v Jordánsku a Sýrii.

Pacienti se příletem do Česka stali žadateli o azyl. Většina z nich jej ale nakonec nedostane, protože se chtějí po vyléčení vrátit zpět do Jordánska či Sýrie. Boje mezi Bašárovými a protivládními vojáky to ale zatím neumožňují (více o ozbrojeném konfliktu čtěte zde).

Zpět se chce vrátit i Khaled. V Jordánsku totiž zanechal svoji rodinu. "Vážím si toho, že se mohu jet léčit do České republiky," řekl zraněný muž s tím, že česká lékařská péče je v tamějších zemích vyhlášená a místní lidé ji považují za velmi kvalitní.

Kromě Khaleda se do Česka dostali také čtyři děti, z nichž nejmladšímu není ani rok, a dva pacienti na lůžku, kvůli nimž vzlétl z Česka do Jordánska vojenský speciál s upravenou lůžkovou částí. První vážně zraněný si z bojů odnesl zlomeninu stehenní kosti, druhého čeká výměna kolenního kloubu roztříštěného střelou diktátorových vojáků.

Veškeré náklady spojené s letenkami pro lékaře, vyšetřením deseti pacientů, jejich transportem i léčení se budou pohybovat v řádech milionů korun. Program je financován z peněz ministerstva vnitra.

Český program humanitárních evakuací s názvem Medevac funguje od roku 1993. Za tu dobu se v tuzemských nemocnicích léčilo už 153 pacientů, převážně dětí. Mezi nimi bylo i pět pacientů ze Sýrie, 40 uprchlíků z Kosova či 17 z Libye. Úterní transport nemocných je vůbec největším v historii programu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video