Čekání na Romneyho. Republikánský kandidát volil na předměstí Bostonu, v

Čekání na Romneyho. Republikánský kandidát volil na předměstí Bostonu, v městečku Belmont. Čekaly na něj desítky příznivců, novinářů i zvědavců (6. listopadu 2012) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

Ty vyhraješ! křičeli na Romneyho, když volil v baště demokratů

  • 54
Boston (Od zpravodajky iDNES.cz) - Vyšla jsem ze záchodu na chodbu a byl tam, popsala Jamise Getchellová, jak při volbě prezidenta USA narazila na jednoho z kandidátů. Konkrétně na Mitta Romneyho. Ten svůj hlas odevzdal v úterý ráno nedaleko Bostonu. Před volební místností na něj čekaly desítky příznivců, novinářů i zvědavců. Občas bylo vidět i volební plakáty jeho soka Baracka Obamy.

Belmont je malebné tiché předměstí Bostonu, o kterém by většina Američanů ani nevěděla. Kdyby tady ovšem neměl jeden ze svých luxusních domů prezidentský kandidát Mitt Romney. Jenže on ho má. A navíc je tady registrovaný jako volič.

Reportáže z USA

Pětadvacetitisícové městečko se tak v úterý stalo na kratičký okamžik středem volebního světa. Někdejší guvernér státu Massachusetts tu totiž hlasoval.

Je po šesté ráno a u místního centra pro seniory pomalu roste fronta místních, která se začíná vinout kolem budovy jako obrovský lidský had. Nikdo moc nemluví. Na oblohu se pomalu dere slunce, ale zatím má navrch spíše lezavá zima. Všichni přišli kvůli tomu stejnému - zvolit nového prezidenta Spojených států. A taky nové zástupce do Kongresu. Nicméně hlavní událostí je volba příštího šéfa Bílého domu.

Dveře místnosti se otevřou až v sedm hodin, ale většina z přítomných si stejně přivstala. Někteří musí do práce a zároveň se chtějí vyhnout blázinci, který má nastat kolem půl deváté. To by měl totiž dorazit Mitt Romney. Když volil během primárek, místo oblehli novináři i se svými přenosovými vozy a technikou a doprava v okolí zkolabovala. Tentokrát se město připravilo lépe. V ulici zakázalo parkování a na dodržování pravidel dohlížejí přísní policisté.

Obama? Na to si plácneme

"Stojím tady od půl sedmé. Chci se vyhnout davům a tomu cirkusu okolo a potom musím do práce," říká osmadvacetiletý student fyziky Don, který je hned druhý na řadě. "Já jsem na tom podobně," přitaká za ním asi padesátiletý muž. A stejně je na tom i Jeff Lasser, který dorazil k volební místnosti zhruba jako dvacátý.

Ten dodává, že volit bude Baracka Obamu. "Koho jiného," směje se vedle něj Fred Doode, který mu v tu chvíli se zájmem naslouchá. V okamžiku, kdy zazní prezidentovo jméno, se k mužům otočí před nimi stojící žena, natáhne ruku a k oběma pronese: "Na to si plácneme," rozesměje se. Ano, je to tak. I když je Massachusetts domovským státem Mitta Romneyho, vítězství se tady už předem přisuzuje Obamovi.

Je to totiž ryze demokratický stát, kde od třicátých let minulého století zvítězili republikánští prezidentští kandidáti jen několikrát. Naposledy Ronald Reagan a před ním Dwight Eisenhower. Obama tady v roce 2008 získal 62 procent hlasů, jeho republikánský rival John McCain pouze 36 procent.

Kolem půl osmé ráno začíná situace kolem centra pro seniory houstnout. "Můj bože," pronáší mladá žena s dítětem v náručí, když se snaží proplést mezi hloučkem novinářů a příznivců obou kandidátů, kteří si nenechali ujít příležitost a dorazili s různými plakáty, volebními transparenty a hesly.

"Přišla jsem podpořit Mitta Romneyho," říká Gigi Rizzutaová a třímá dvě dřevěné tyče, na jejichž koncích se lesknou cedule se jménem bývalého guvernéra a jeho volebního partnera Paula Ryana. "Doufám, že vyhraje a bude naším příštím prezidentem," říká. Vidět je sice více Romneyho příznivců, ale volebními hesly tady mávají i zastánci současného prezidenta. A také lidé podporující své kandidáty do Kongresu.

Na ulici zůstávají i někteří místní, kteří už odvolili. Prostě chtějí na vlastní oči vidět muže, který má v letošním těsném souboji reálnou šanci stát se příštím prezidentem. "Prezidentského kandidáta nevidíte každý den," říká Randal Guendel a prozrazuje, že volil Baracka Obamu. "Kdyby Romney vyhrál, tak bychom mohli říkat, že jsme osobně viděli prezidenta," směje se jeho manželka Karen.

Romney go!

V tom se ozve jásání a pozornost na sebe začíná přitahovat skupinka dětí, která k volební místnosti dorazila s volebními plakáty Mitta Romneyho a dokonce i s jeho podobiznou v životní velikosti. Neustále se s ní fotí, poskytují rozhovory novinářům a vůbec si událost užívají. "Jsou z toho všeho nadšené a opravdu je politika zajímá," říká na adresu svých vrstevníků, ale i mladších dětí patnáctiletá Lana Krikorianová. "Jednou budu volit, tak chci o tom co nejvíce vědět," dodává.

Do příjezdu Romneyho zbývá už jen okamžik a policisté začínají být absolutně nesmlouvaví. "Běžte z cesty," vyhánějí aktivisty i novináře, kteří neustále přebíhají přes silnici mezi pomalu jedoucími automobily místních.

"Romney! Romney! Romney!" křičí dav dětí. Muž, na kterého všichni čekají, ale zatím stále nepřijel. Mládež si prostě okamžik užívá a střídavě křičí i Romney go! (Do toho Romney!) nebo Romney - Ryan!, což je příjmení volebního "parťáka" prezidentského kandidáta, který se uchází o post viceprezidenta USA.

Krátce po půl deváté policie zastavuje v ulici dopravu a je jasné, že teď už se všichni dočkají. Přijíždí první vozy Romneyho kolony, v níž nechybí auta ochranky. Oči všech rentgenují okna vozů a hledají muže, který může být příštím prezidentem. "Támhle sedí Ann," upozorňuje kdosi v davu na Romneyho manželku. Děti přitom pořád jásají.

Romneyho vůz přijíždí až ke dveřím volební místnosti, k níž policie už nehodlá pustit nikoho, kdo tam nemá co pohledávat. Projít mohou jen místní, kteří jdou volit. Romney vystupuje a krátce nato mizí ve dveřích budovy. Vynoří se z nich asi po deseti minutách a krátce hovoří s vybranými novináři, kteří přijeli v koloně s ním.

"Romney, ty vyhraješ!" křičí na něj kdosi z přihlížejícího davu desítek příznivců, zvědavců a novinářů. Prezidentský kandidát po chvilce nasedá do auta a to s ním pomalu odjíždí.

"Je to tak milý člověk!"

To už začínají z klubu pro seniory, který se proměnil ve volební místnost, vycházet i voliči, kteří se ocitli v budově zároveň s Romneym. "Neviděla jsem ho, byla jsem v jiné místnosti. Oni všechny před tím vyhnali, volil sám. Je to celkem pošetilé," popisuje reportérům Lucia Sullivanová před volební místností.

S mnohem větším nadšením hovoří Jamise Getchellová. I ona se ocitla s Romneym ve stejné budově. Na rozdíl od Lucii Sullivanové ho však viděla. Bylo to úplně náhodou. "Odvolila jsem, šla na záchod a když jsem pak vyšla ven na chodbu, stál tam! Srdce se mi v tu chvíli strašně rozbušilo," popisovala rozrušeně zážitek později v nedaleké kavárně, když ukazovala na digitálním fotoaparátu fotografii Mitta Romneyho. "Po chvilce zmizel v konferenční místnosti. Doufám, že vyhraje. Je to tak milý člověk," dodala.

Svým zážitkem se bude zřejmě ještě dlouho chlubit. Místní totiž na Romneyho ve městě často nenarazí, byť tady má jeden ze svých domů. Většina obyvatel Belmontu před volební místností přiznala, že ho ještě osobně neviděla. "Viděla jsem akorát před lety jeho manželku Ann, když v Belmontu nakupovala," vzpomněla si Gigi Rizzutaová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue