Technet na Týdnu vědy a techniky ve 3D: unikátní televize i tiskárna

  • 13
Přijďte se podívat na stánek Technet.cz na Týdnu vědy a techniky. Mezi prvními v Evropě uvidíte například televizní přijímač se speciální aktivní bezbrýlovou 3D technologií zobrazování. Zjistíte, jak funguje tiskárna vyrábějící reálné předměty a vyzkoušet si můžete i souboj mozků.

Ve foyer budovy Akademie věd na Národní třídě v Praze se usídlila část redakce Technet.cz. Účastní se největšího domácího festivalu vědy a techniky s názvem Týden vědy a techniky.

Už od prvního dne zaujaly řadu návštěvníků zajímavé technologie, které nejsou běžně k vidění. O největší pozornost soupeří 3D televizor Toshiba s 3D tiskárnou a se soutěží v soustředění prostřednictvím systému Mindball, kterou jsme nazvali Souboj mozků.

3D tiskárna není obvykle laciná záležitost, ale na stánku Technetu na Týdnu vědy a techniky se můžete podívat, jak funguje česká Easy 3D Maker, která to chce změnit (47 800 Kč s DPH).

Zatímco 3D televizní přijímač Toshiba mohou vidět návštěvníci mezi prvními v Evropě, vystavovaná 3D tiskárna je již nějakou dobu k sehnání, stejně jako systém Mindball.

Zájemci si mohou vyzkoušet helmu s 3D osobním zobrazovačem Sony. Výrazně lépe než v běžném skeneru vám pak nafotí trojrozměrné předměty tiskárna od HP (správně samozřejmě multifunkční zařízení).

K hrátkám je připraven i televizor Samsung, který můžete ovládat hlasem i gesty. Jako kouzelnou hůlkou lze pomocí speciálního ovladače ovládat televizor LG. Nechybí ani možnost vyzkoušet si nový operační systém Windows 8 na nejnovějších dotykových počítačích.

Praktická ukázka zálohy dat pak běží na osobních cloudových řešeních WD a D-Link. Na stánku vám nabídneme i ochutnávku nejmodernějších ultrabooků od Aceru a Asusu a speciálních kamerových systémů Axis.

První přednáška již ve středu

Technet.cz také v rámci tohoto festivalu uspořádá dvě přednášky. První je na téma: Třikrát do hlubin vesmíru. Jak Čechoslováci pomáhají dobývat kosmos. Dozvíte se v ní, jak se bývalé Československo a nyní Česká republika zapojila do výzkumu vesmíru.

Projdeme si bohatou historii od Magionu přes Interkosmos až po prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. Zodpovíme také otázku, zda a kdy poletí do vesmíru další našinec. Podrobněji poznáme české výzkumy, experimenty a pokusy nejen na ISS. Chybět nebude ani pohled dalekohledem a objevy planetek, asteroidů a dalších vesmírných těles.

O tom všem vám budou vyprávět na slovo vzatí odborníci jako je ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář, spisovatel, publicista a novinář Karel Pacner a v neposlední řadě Marcel Grün, který je ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy. Přednáška začíná ve středu 7. listopadu ve 13 hodin v sídle Akademie věd na Národní 3 v Praze. (Upozornění: Kapacita sálu je na tuto přednášku už naplněna, ale na stránkách Technetu ji budeme živě přenášet. Po její skončení bude u nás k dispozici i záznam.)

Druhá přednáška vás zavede do světa sociálních sítí. Dozvíte se například jakým způsobem Facebook a Twitter ovlivňují vnímání světa ostatních lidí a nás samotných.

V přednášce se podíváme na sociální sítě v kontextu vědecko-technického vývoje i historie komunikace. Platforma sociálních sítí se nyní prosazuje jako standard veřejné i soukromé komunikace. A právě průnik těchto tradičně oddělených sfér přináší závažné i vtipné paradoxy a nedorozumění.

Pro sociology a psychology pak představuje Facebook zcela nezvyklou příležitost nahlédnout do soukromého života milionů lidí a analyzovat jejich komunikaci i zájmy v reálném čase. Kdo, jak a k čemu sociální sítě využívá.

Vysvětlovat záležitosti kolem Facebooku a Twitteru bude Pavel Kasík, redaktor Technet.cz a odborník na sociální sítě. Začíná se v 17 hodin v pondělí 12. listopadu na stejném místě jako v předchozím případě.