Josef Šural střílí druhý gól Liberce v zápase se Slováckem. Marně ho brání Radek Mezlík. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec - Slovácko 3:2, mistr vedl dvakrát o dva góly, přesto se bál

• 5
Začali výborně, skončili zoufalými obrannými odkopy. Úřadující mistři fotbalové ligy z Liberce vedli doma nad Slováckem dvakrát o dvě branky, přesto se nakonec o vítězství strachovali. Těsný náskok ovšem dokázali uhlídat a v dohrávce 13. kola zvítězili 3:2.

Díky druhému vítězství z posledních osmi kol se obhájce titulu posunul v tabulce na páté místo, naopak Slovácko prohrálo teprve druhý z posledních deseti zápasů a je deváté.

Utkání se v závěru zvrtlo v pořádné drama, které by po prvních čtyřiceti minutách čekal jen málokdo. V rozmezí 24. a 26. minuty se Liberec díky Štajnerově přímému kopu a trefě Šurala ujal dvoubrankového vedení a byl jasně lepší.

Jenže těsně před poločasovou přestávkou snížil Trousil a hosty tím probudil. Do druhé půle vlétlo zcela jiné Slovácko, které dělalo domácí obraně problémy. Gól však padl pro změnu do jeho sítě, když se sedm minut před koncem prosadil náhradník Hadaščok.

Utkání Liberec versus Slovácko ve videoreportáži

Ani tentokrát ale Slovan uklidňující náskok neudržel, hned po dvou minutách hosté opět snížili díky Doškovi. V posledních minutách se Liberec bránil všemi možnými způsoby, ačkoli Slovácko hrálo od 80. minuty bez vyloučeného Reinberka, ale další gól už nepustil.

"Do poslední minuty jsme byli napnutí. Soupeř, byť hrál o deseti, hrozil dlouhými balony na své vysoké nebezpečné hráče, brankář chodil do vápna. Bylo to docela dramatické. Jsme rádi, že jsme to přestáli," oddychl si liberecký kouč Jaroslav Šilhavý.

1 Olomouc 13 7 5 1 23:10 26
2 Jablonec 13 7 5 1 23:11 26
3 Plzeň 13 7 4 2 21:10 25
4 Sparta 13 7 3 3 20:12 24
5 Liberec 13 5 4 4 21:17 19

Domácí se dostal do slibné šance už ve druhé minutě. Šural si obhodil obránce Košúta a mířil sám na Melichárka, který ale včasným vyběhnutím svůj tým uchránil.

Domácí drželi častěji míč a snažili se o rychlé kombinace. Ve 24. minutě fauloval kapitán hostů Trousil těsně před šestnáctkou pronikajícího Blažka, k trestnému kopu se postavil Štajner a povedenou technickou ránu zatočil do horního růžku.

Šestatřicetiletý liberecký veterán navíc hned za dvě minuty přiťukl míč volnému Šuralovi, který křížnou střelou z pravé strany zvýšil na rozdíl dvou branek. Zaskočené Slovácko hned z další akce málem inkasovalo potřetí.

Ránu Delarge však tentokrát vytáhl konečky prstů brankář Melichárek.

Hosté zabrali až na konci prvního poločasu. Po několika pokusech mimo branku Bičík zlikvidoval Trousilovu nebezpečnou střelu. Důrazný stoper však v poslední minutě přeskočil Ljulku a hlavou přece jen snížil.

Krátce po přestávce předvedli domácí Bosančič a Delarge další povedenou kombinaci, ale útočník z Konga v pokutovém území místo střely neúspěšně hledal obsazeného Blažka. Na druhé straně se v 65. minutě prezentoval nebezpečnou tečovanou hlavičkou Došek.

Někdejší liberecký útočník pak před brankou ideálně netrefil zpětnou přihrávku střídajícího Kováře. Další dobrou možnost na vyrovnání měl Kerbr, jehož přímý kop se otřel o břevno.

Slovácko podržel v 77. minutě Melichárek, jenž vykopl nebezpečnou střelu Bosančiče. Toho však za tři minuty fauloval těsně před šestnáctkou Reinberk a rozhodčí ho po žluté žluté kartě vyloučil.

Sedm minut před koncem předložil liberecký hrdina Štajner míč volnému Hadaščokovi a střídající útočník po minutě na hřišti obloučkem přes padajícího brankáře skóroval. Oslabení hosté ale v 85. minutě vstřelili díky Doškovi kontaktní gól a v závěru dostali Slovan pod velký tlak, nepomohlo však ani zapojení gólmana Melichárka.

"Po pauze jsme hráli slušný fotbal, kdy jsme napadali a soupeř celkem jednoduše kazil a přestal trochu běhat. My jsme toho využili a co scházelo, abychom vyrovnali. Mrzí mě to, neodehráli jsme špatné utkání, ale 47 minut je málo na to, abychom byli schopní tady bodovat," poznamenal Svatopluk Habanec, trenér Slovácka.