Poražený Ivan Fuksa přeje k vítězství Petru Nečasovi. Ve Sněmovně se může role obrátit, kongres ODS vyzval rebely, ať se podřídí většině, ale ti to zatím neslíbili.

Poražený Ivan Fuksa přeje k vítězství Petru Nečasovi. Ve Sněmovně se může role obrátit, kongres ODS vyzval rebely, ať se podřídí většině, ale ti to zatím neslíbili. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nečas uspěl, rebelové se mají podřídit. Ale vláda jistotu nemá

  • 120
Premiér Nečas ustál snahu o svržení z čela strany a kongres ODS rebelující poslance vyzval, aby respektovali vůli většiny v klubu. Rebelové si také ani "neškrtli" při obsazování funkcí. Jasnou odpověď na otázku, jestli vláda přežije při hlasování ve Sněmovně o balíčku s vyšší DPH, ale kongres nedal. Rebelové zatím necouvli.

Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi, kteří ohrožují Nečasovu vládu, se nepodařilo svrhnout premiéra z čela strany. Když nepřesvědčili ke kandidatuře na předsedu ministry Pavla Blažka ani Martinu Kubu, pustil se v noci ze soboty na neděli do boje Fuksa, ale podle očekávání neuspěl.

Nečas byl zvolen hned v prvním kole téměř šedesáti procenty hlasů delegátů a i sám Fuksa v rozhovoru pro iDNES.cz uznal, že Nečas dostal od ODS poměrně silný mandát. (rozhovor s poraženým Fuksou najdete zde)

Do širšího vedení ODS se nedostali Tluchoř, Šnajdr ani Langer

Tluchoř ani další z revoltujících poslanců Marek Šnajdr se nedostali ani do širšího vedení občanských demokratů, výkonné rady, stejně jako bývalý místopředseda Ivan Langer, kterému tak nevyšel pokus o návrat do vyšších pater v ODS.

Kongres ODS

Neuspěl ani Pavel Dlouhý z jižních Čech, který bývá občas řazen mezi takzvané "kmotry", kteří mají silný zákulisní vliv na ODS. Dlouhý přitom dosud ve výkonné radě byl, ale nyní z ní vypadl. A to přesto, že ministr Martin Kuba, který má k Dlouhému blízko, lehce získal post prvního místopředsedy strany.

Na úplný závěr kongresu prošlo drtivou většinou usnesení, které navrhl senátor Jiří Oberfalzer, podle nějž kongres vyzývá rebelující poslance, aby ustoupili od své sóloakce a respektovali usnesení poslaneckého klubu ODS.

Poslanci mají podle usnesení kongresu občanských demokratů podpořit i majetkové vyrovnání s církvemi v tomto volebním období. Neuspěl jen návrh požadující, aby znovu schválili prezidentem Václavem Klausem vetovaný zákon, který má umožnit start důchodové reformy už od ledna příštího roku.

4. listopadu 2012

Neplatí "Nečas, nebo smrt", odmítl loajalitu Tluchoř

Jenže Fuksa i Tluchoř, kteří byli z pětky rebelů v poslaneckém klubu na kongresu nejvíce slyšet, si dál vedou svou. "Nežijeme v absolutní monarchii, aby platilo: Nečas, nebo smrt! Byla by to hloupá a zbytečná sebevražda," řekl doslova Tluchoř.

Podle něj může ODS vyjednat koalici i s novým premiérem. Z jeho vystoupení na kongresu jasně vyplynulo, že je připraven hlasovat proti vládě a pomoci k jejímu pádu (více o vystoupení Tluchoře na kongresu najdete zde). Fuksa sice tvrdil, že rebelům o pád vlády nejde, ale zároveň řekl, že z balíčku musí zmizet zvýšení daně z přidané hodnoty.

Premiér Nečas ale zatím ani nenaznačil, že by se chystal stáhnout návrh na zvýšení nižší sazby DPH na 14 procent v příštím roce. Čekají ho tak teď tři dramatické dny přepočítávání, s kolika poslanci vlastně ve Sněmovně může počítat.

Kluby ODS, TOP 09 a poslanci za stranu LIDEM, která si také o víkendu do svého čela zvolila vicepremiérku Karolínu Peake, disponují celkem 99 hlasy. Kromě toho s vládou hlasuje poslanec vyloučený z Věcí veřejných Milan Šťovíček.

Nadějí pro Nečase je teď exministr školství Dobeš

Ve stovce hlasů zůstává nejistých pět poslanců klubu ODS, je ale otázka, zda všech pět vydrží v tvrdém postoji proti vládě, jaký prezentovali Tluchoř a Fuksa. Exministr školství Josef Dobeš, který už není členem Věcí veřejných, ale o víkendu také řekl, že se rozmýšlí, jestli nebude hlasovat s vládou pro její balíček. Dobeš zakládá své vlastní Hnutí pro sport a je otázka, zda nedokáže pro vládu "uloupnout" ještě další poslance od Věcí veřejných, které jsou teď v opozici.

"Stojím o hlas každého zodpovědného poslance, který ví, že to poslední, co potřebuje Česká republika, je rozpočtové provizorium. To poslední, co potřebuje Česká republika, je realita předčasných voleb a rychlý nástup levice a její rozpočtová politika," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Nečas (rozhovor s Nečasem najdete zde).

Jestli nebude jeho vítězství na kongresu úspěchem jen na několik dnů, se ukáže až v úterý a ve středu ve Sněmovně. Teprve pak bude jasné, jakou vlastně má jeho vláda sílu, jestli nebude ODS v dohledné době mít další volební kongres a zda se nebude hledat spíše 120 pro rozpuštění Sněmovny a nové volby, jak to chce ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video