OSLAVY S TÝMEM. Petra Kvitová se raduje po vítězství nad Jelenou Jankovičovou,

OSLAVY S TÝMEM. Petra Kvitová se raduje po vítězství nad Jelenou Jankovičovou, kterým zajistila českému týmu druhý bod ve finále Fed cupu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Češky jsou blízko obhajoby. Ve finále Fed Cupu nad Srbkami vedou 2:0

• 62
České tenistky touží po roce obhájit zisk slavné týmové trofeje - Fed Cupu. A mají k tomu velmi blízko. V domácím finále vedou nad Srbkami po prvním dnu 2:0. Ve vyprodané O2 areně nejprve porazila Lucie Šafářová bývalou světovou jedničku Anu Ivanovičovou 6:4, 6:3. A pak Petra Kvitová smetla další někdejší první hráčku světa Jelenou Jankovičovou 6:4, 6:1.

Loni triumfovaly Češky po 23 letech v Moskvě, nyní sahají po druhém vítězství za sebou před vlastními fanoušky. Téměř zaplněnou pražskou arénou probíhaly mexické vlny, diváci se bavili,  povzbuzovali domácí tenistky a užívali si vítězné soboty.

On-line reportáž

První den fedcupového finále jsme sledovali podrobně.

"Pééétra Kvitová!" křičeli nadšení fanoušci. Jejich hrdinka navázala na skvělý výkon parťačky Šafářové, přidala druhý bod a v nedělním souboji týmových jedniček může Kvitová zařídit třetí rozhodující výhru.

"Jsem šťastný. Vedení dva nula jsem si přál. Obě hráčky zaslouží velikou pochvalu. Ale musíme se připravit na neděli a jeden ze tří mečbolů využít," řekl nehrající kapitán českého výběru Petr Pála.

Srbský tým se ještě nevzdává. "Bude to velmi velmi těžké, ale není to nemožné. Musíme věřit a zůstat pozitvní," burcuje Jankovičová.

Kvitová po nemoci na kurtu zářila, soupeřku hladce přehrála

Česká jednička Kvitová totiž nastoupila do utkání po více než týden dlouhém léčení, odhodlaná bojovat. "Snažila jsem se odevzdat to nejlepší a vyšlo to opravdu skvěle. Musím ale přiznat, že jsem sama překvapena, jak to šlo lehce," řekla Kvitová po utkání.

Nemoc od prvních míčů nebyla na dvaadvacetileté Češce vůbec vidět. První dva gamy při vlastním servisu získala bez ztráty fiftýnu.

Podání Kvitovou poslouchalo jen do pátého gamu. Ten se jí vůbec nepovedl a v závěru dvojchybou ztratila servis. Jankovičová se dobře pohybovala a soupeřku přehrávala.

Za stavu 3:4 se světová osmička zakousla a vzala si ztracené podání zpátky. Dva brejkboly dokázala Ivanovičová odvrátit, třetí si Kvitová vypracovala skvělým bekhendem na lajnu. A O2 arenou zazněl její typický hlasitý výkřik: "Pojď!"

Rozjetá Kvitová získala čtyři gamy v řadě a dotáhla první set k vítěznému konci. Jankovičová ji nedokázala ničím zastavit, i když často vytrvale vracela míčky přes síť a útoky odrážela jako zeď. Češka srbskou soupeřku přestřílela.

Ve druhém setu se dostala rychle do vedení 5:0, na kurtu jasně dominovala. Jankovičová sice ostudného "kanára" nedopustila a zahnala ho pryč čistou hrou. V dalším gamu už Kvitová utkání ukončila. Bekhend srbské hráčky spadl do kurtu, česká jednička zvedla ruce nad hlavu a spokojeně se usmála.

"Byl to těžký zápas, Petra ho odehrála výborně. Měla jsem nějaké šance v prvním setu, ale ona zahrála neuvěřitelné údery," uvedla Jankovičová na tiskové konferenci.

Šafářová po skvělém výkonu porazila Ivanovičovou

Moderní pražská hala se v sobotu téměř zaplnila tenisovými fanoušky, kteří s pomocí bubnů, trubek a nafukovacích tleskátek vytvořili bouřlivou atmosféru. Když aktérky prvního zápasu šly na kurt, aréna burácela.

A nadšení zavládlo na tribunách i po 101 minutách prvního duelu. "Je to neskutečný pocit hrát před plnou halou. Po loňských dvou prohrách ve finále jsem tady chtěla moc vyhrát a teď se cítím úžasně. Nervozitu jsem rychle setřásla a věřím, že vyhrajeme," řekla vítězka Šafářová po utkání. (celý rozhovor čtěte ZDE)

"Jsem zklamaná," přiznala Ivanovičová. "Ale Lucie hrála skvěle, nedala mi šanci," pochválila světová dvanáctka ze Srbska soupeřku, s níž prohrála čtvrtý vzájemný duel v řadě. "Obě jsme začaly nervózně, ale ona se zlepšila a přehrála mě."

ZAŤATÁ PĚST. Lucie Šafářová a její oslavné gesto v zápase proti Aně Ivanovičové...
Ana Ivanovičová ve finále Fed cupu proti Lucii Šafářové.
PRVNÍ BOD JE DOMA. Lucie Šafářová se raduje ze svého vítězství nad Anou

Ivanovičová začala nervózně. Dvakrát vedla při svém podání 40:0 a pokaždé nechala soupeřku dotáhnout na shodu a následně věnovala Šafářové i brejkboly. V prvním gamu ještě díky premiérově použitému jestřábímu oku v Praze srbská kráska brejk odvrátila, ale pak už ji Češka podání sebrala.

Šafářová však brejk nepotvrdila a za stavu 2:3 při vlastním podání prohrávala 0:30. Dělovými forhendy dokázala stav otočit a vyrovnala. Ve stejné situaci naopak bývalá světová jednička Ivanovičová selhala. Světová sedmnáctka si krásným vítězným bekhendovým returnem zajistila rozhodující náskok v prvním setu.

I když si situaci sama zbytečně zkomplikovala, když při prvním setbolu udělala dvojchybu a při druhém se nechala zatlačit do obrany a bekhend nepřehodila přes síť.

Navrátilová fandila přes Twitter, Novotnou ocenili za Fed Cup

České tenistky před finále podpořila prostřednictvím sociální sítě i legendární Martina Navrátilová.  "Petro a Lucie, jedeme! Do toho, do toho!" napsala na Twitter. Jiná bývalá legenda - Jana Novotná - zase byla jako první Češka oceněna ITF za výkony ve Fed Cupu.

Ve druhém setu pokračovala Šafářová v sebevědomém výkonu, oproti tomu Ivanovičová častěji kazila. Jednou mrštila raketou o zem, jindy zase vztekle kopla do míčku.

Česká hráčka si hned na úvod připsala brejk a náskok si díky agresivní a přesné hře stále hlídala.

Potlesk publika si vysloužila Šafářová za bojovnost ve třetím gamu, kdy doběhla lob soupeřky a zády ke hře poslala míček přes síť. Ivanovičová pak zkazila volej.

V sedmém a osmém gamu zápas nabral pořádné grády. Byla to nejdramatičtější pasáž hry. Oba gamy trvaly dohromady přes 20 minut. Nejprve Ivanovičová odvrátila čtyři brejkboly české hráčky a Šafářová pak zahnala tři hrozby brejku. Pevné nervy se světové sedmnáctce vyplatily.

Ivanovičová nabídla při vlastním podání soupeřce tři mebčoly. K radosti české lavičky i zaplněných tribun Šafářová proměnila hned ten první.

Česko - Srbsko 2:0 po úvodních dvouhrách

finále Fed Cupu (Praha - O2 arena, tvrdý povrch)

Šafářová - Ivanovičová 6:4, 6:3
Kvitová - Jankovičová 6:4, 6:1.