VIDEO: Pohlreichův návod, jak získat kuřecí prsa za 40 korun

  • 128
Když platí hospoda DPH, musí nějakou přidanou hodnotu vůbec vytvořit, aby tu daň měla z čeho odvádět, vysvětluje Zdeněk Pohlreich hospodskému z Mostu, který o vaření neví vůbec nic. Logicky nemůže vydělat, když koupí kuřecí prsa za 130 korun za kilo a kuchař je jednou otočí na pánvi a chce za to výplatu.

Že by měl kuchař přemýšlet, na čem hospoda vydělá, to bere spousta majitelů restaurací tak nějak automaticky. Ale pokud sám majitel do chodu restaurační kuchyně nevidí a nerozumí mu, tak je každá rada drahá. V dalším premiérovém díle Ano, šéfe!, který Prima family vysílá v pondělí večer, je to opět znát.

Restaurace Ponorka v Mostu

Zdeněk Pohlreich ze své záchranné mise v mostecké restauraci, jejíž majitel je zoufalý a v minusu, zrovna velkou radost nemá. Most, kdysi mimořádně bohaté město, které ale hodně poznamenala těžba uhlí a s tím související demolice starého města, se podle něj plíživě mění v postkomunistický Bronx. A tady provozovat hospodu?

V kuchyni restaurace Ponorka navíc Pohlreich najde dva staré vysloužilé sporáky, na kterých se kuchaři snaží vařit pro hospodu s devadesáti místy, a majitele, který si po Mostě vozí zadek ve zlatém mercedesu. Šéf má chuť otočit se na patě, ale zřejmě jakási stavovská solidarita a smutné psí oči majitele mu to nedovolí.

Kdo chce mít hospodu, musí rozumět kuchyni

Marcel Oktábec, majitel restaurace v přízemním a částečně suterénním komplexu na panelovém sídlišti, šéfovo zděšení z Mostu nesdílí, on se tu snaží podnikat, seč mu síly stačí. Ale šéf je z něj přesto na rozpacích: Marcel působí smutně a bez energie a hodně zvláštní vztah má i s personálem. Na jednu stranu své lidi sleduje z kanceláře přes kamerový systém, ale mladé servírky ho přitom úplně ignorují. A to je v Mostě 20% nezaměstnanost.

Pohlreicha nadchne až zjištění, že místní mají "velký hlad po dobrém jídle", což je dobrý základ do budoucna. Když v kuchyni Ponorky pod jeho vedením navaří, hostům chutná a tváří se, že si za kvalitu rádi zaplatí. To je dobrá zpráva pro majitele. Jenže nejdřív musí mít v  kuchyni personál, který umí vařit, a v hospodě příjemnou obsluhu.

Z té současné má šéf kopřivku: mladé dámy se podle něj chovají jako členky  socialistické odborářské buňky a bojkotují všechny snahy o změnu k lepšímu. To je ale problém majitele, kterého si spolu s novou kuchařkou vezme šéf do parády, aby je naučil alespoň trochu počítat. A to se hodí i v domácnosti.

Jak s kuřetem ušetřit v kuchyni, v hospodě i doma:

Celé čerstvé kuře se dá nakoupit za 40 až 45 korun (pro restauraci bez DPH), oproti kuřecím prsům na tácku za 130 za kilogram, radí Zdeněk Pohlreich. Přitom se dá - v hospodě i doma - kuře krásně zužitkovat celé. Stačí si ho sám během chvilky naporcovat a prsa připravit jako steak, řízečky nebo plátky, stehna upéct nebo také vykostit, odřezky využít třeba do rizota a z kostí se zbytky masa připravit výborný vývar (návod na přípravu silného kuřecího vývaru jako od babičky ZDE).

Názorná přednáška, jak naporcovat kuře za čtyřicet korun kilo, abych ho...
Zdeněk Pohleich naporcuje celá kuřata během půlhodinky. To by měl kuchař...
Kuřecí prsní řízek se dá získat i z celého kuřete, nemusí se kupovat...

Jak to v Ponorce dopadne, zda její majitel dokáže využít potenciálu, který ve své hospodě má, to ukáže čas. Zdeněk Pohlreich se tváří, že poté, co objel po celé republice desítky hospod, je momentálně šťasten i za to, když se v hospodě dá naservírované jídlo vůbec sníst.