VIDEO: Korejci představili slona, který údajně napodobuje lidskou řeč

  • 2
Dvaadvacetiletý slon indický jménem Koshik, žijící v zábavním parku Everland v Jižní Koreji, podle svých ošetřovatelů umí imitovat lidskou řeč. A biologové z vídeňské univerzity se domnívají, že mají pravdu.

Závěry jejich výzkumu publikované v časopise Current Biology pak naznačují, že by to mohlo mít souvislost s jeho zkušeností z raného mládí, kdy nebyl roky v kontaktu s žádným jiným slonem, uvedla agentura Reuters. 

Není jasné, proč Koshik s napodobováním lidské řeči začal. Jisté ale je, že byl po dobu pěti let jediným slonem žijícím v Everlandu, zábavním parku jižně od Soulu, který místní obyvatelé nazývají přírodní farmou. Společnost mu tehdy dělali jen lidé.

Proto se také Sukhun Oh, spoluřešitel výzkumu, domnívá, že napodobování zvuků, které kolem sebe slyší, bylo pro slona prostředkem, jak komunikovat se svými ošetřovateli. Kognitivní biologové Angela Stoegerová z Univerzity ve Vídni a její kolegové se k této verzi také přiklánějí.

Jsou přesvědčeni, že slon nechápe význam slov, která se snaží napodobit, ani to zatím nebylo předmětem výzkumu. Jsou ale zvědaví, jestli se bude zlepšovat ve "výslovnosti" a zda se naučí další slova. Zatím jich údajně umí pět a vyjadřují zhruba význam: hello, sednout, ne, lehnout a dobrá. Před cizími lidmi je ale ochoten opakovat jen to poslední, přesto jeho výkon do zooparku přitahuje zvědavé návštěvníky.

Zábavní park Everland v Jižní Koreji, kde Koshik žije. Místní zoopark nazývají přírodní farmou.

Zábavní park Everland v Jižní Koreji, kde Koshik žije. Místní zoopark nazývají přírodní farmou.

Je to nesmysl. Mluvicí sloni už tu byli, říká pražský zoolog

Výzkumníci z korejského případu se mj. odvolávají na zprávy z minulosti, které uvádějí případy slonů imitujících zvuk motoru nákladního auta, případně slona z Kazachstánu, který údajně "mluvil" rusky i kazašsky.

Právě na tento případ, se kterým ještě za socialismu přišla tehdejší ruská tisková agentura TASS a okamžitě ho přetisklo Rudé právo, si okamžitě vzpomněl zoolog Evžen Kůs z pražské zoo, když se na něj iDNES.cz obrátil s dotazem, nakolik je pravděpodobné, že by slon opravdu dokázal imitovat lidskou řeč.

"Tehdy šlo o slona Batira z Taškentu. Zdeněk Veselovský, tehdejší ředitel pražské zoo odmítal jakékoliv spekulace na toto téma, přestože s tím přišli ruští soudruzi. A to tehdy ještě vědce ani nenapadlo, aby se tím zabývali," řekl Kůs.  

A video z Koreje? Ani to zkušeného zoologa nezviklalo v jednoznačném přesvědčení, že sloni prostě nemluví. "Takové zvuky, jaké jsou zaznamenané na videu, uslyšíte v pavilonu slonů běžně. Pokud v nich budete chtít hledat podobu s lidskou řečí a slovy, tak ji najdete. Zrovna tak sloni třeba vzdychají a spolu navíc komunikují pomocí infrazvuku, což lidské ucho ani nezaznamená," vysvětluje Kůs.

Komunikace mezi slonem a jeho ošetřovatelem je podle zoologa také naprosto běžná. Slon pochopí, co po něm "jeho člověk" chce a nemá problém to splnit.