Obyvatelé New Yorku nastupují do autobusu, které jsou mnohdy neúnosně přelidněné. Autobusy začaly v nejlidnatějším městě východního pobřeží USA po bouři Sandy jezdit teprve v úterý. | foto: AP

Sandy za sebou nechala chaos. Lidé se perou o benzin i místo v autobuse

  • 8
Východní pobřeží Spojených států se pomalu vzpamatovává z následků superbouře Sandy, i dál se lidé potýkají s problémy. Chybí jim základní materiál. Doprava vázne, benzinu je málo a opravy poškozeného elektrického vedení jdou jen pomalu.

Podle záchranářů je mrtvých už 102. Jen v New Yorku zemřelo čtyřicet lidí, z toho polovina na Staten Islandu. Nicméně podle záchranářů není toto číslo s největší pravděpodobností konečné.

Široké publicity se dostalo tragickému případu rodiny ze Staten Islandu, kterou prudký nápor vody uvěznil v automobilu. Vlna prý doslova vyrvala z náručí matky dvě malé děti, jejichž mrtvá těla později našli policisté.

Právě v této části města, kde žije půl milionu většinou nepříliš zámožných lidí, se šíří nespokojenost s postupem úřadů. Obvod New Yorku, tradičně považovaný za venkovskou výspu pulzující metropole, podle místních obyvatel záchranáři ignorují, přestože právě tam bouře zasáhla nejsilněji.

Nervozita stoupá i v jiných částech New Yorku. Přispívá k ní hon na benzin. Jeho ceny se zvyšují a před benzinovými stanicemi se tvoří dlouhé fronty. V Queensu policie obvinila muže, který souseda při čekání na benzin ohrožoval puškou. Na Coney Islandu v Brooklynu si pro změnu majitelé pump stěžují, že na ně rozezlení zákazníci plivou, ve frontách troubí a nadávají.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo slibuje, že problémy s palivem budou brzy minulostí, protože do newyorského přístavu od čtvrtka připlouvají tankery s benzinem. Cuomo kvůli urychlení přesunu paliva na pevninu dočasně zrušil výběr daní před vykládáním zboží z lodí.

Zároveň vyzval občany k trpělivosti. Lidé by si podle něj měli uvědomit, že právě prožili rozsáhlou přírodní katastrofu a že náprava není otázkou několika dní. "Trocha trpělivosti, trocha soucitu a trocha porozumění by měly přinést změnu k lepšímu pro všechny," apeloval.

Do New Jersey dorazilo na obojživelné lodi USS Wasp 300 příslušníků námořní pěchoty. Na pobřeží se přemístí ve vrtulnících a budou mít na starost záchranu lidí, pomoc obyvatelům postiženým bouří i úklid po řádění přírodního živlu.

Pomoc pro Karibik

Byť pozornost médií v současné době poutá hlavně katastrofa v USA, Sandy ještě coby hurikán napáchala obrovské škody i v Karibiku (více zde). Vzala tam 67 životů. O tropické bouři informovaly úřady v karibské oblasti již 22. října. O dva dny později bouře zesílila na hurikán a zasáhla Jamajku. Následně prošla přes Kubu a Bahamy do USA, nyní doznívá v Kanadě. Haiti, Dominikánskou republiku a Portoriko nezasáhl přímo hurikán, ale prudké a vytrvalé deště zde způsobily rozsáhlé záplavy. Nezisková organizace ADRA nyní vypsala sbírku na pomoc této oblasti.

Jak lze pomoci?

1. Zasláním libovolného příspěvku na konto 3762 3762/0300, variabilní symbol 570.

2. Odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS AMERIKA na číslo 87777 (zpráva stojí 30 Kč, 27 Kč poputuje na pomoc obětem hurikánu Sandy).

Trpělivost dochází obyvatelům newyorských čtvrtí i na autobusových stanicích. V Brooklynu u jedné z nich napočítal zpravodaj agentury AP tisíc čekajících lidí. Když autobus přijel, lidé se rvali o místo, bušili na okna vozidla a spílali sedícím.

Některé části New Yorku jsou stále bez proudu

Bez proudu je na severovýchodě USA stále ještě 3,8 milionu domácností, bezprostředně po úderu bouře to bylo 8,5 milionu. V New Jersey je bez elektřiny 1,7 milionu domácností a o benzin a naftu se ve frontách u čerpadel bojuje i tam.

Ulehčit situaci v New Yorku chce železniční společnost Amtrak, která hodlá v pátek zprovoznit koridor spojující milionová města na severovýchodním pobřeží. Obnovení provozu na trati, která je nejfrekventovanější v USA, by mělo vést i k oživení hospodářského života, protože tisíce lidí se dosud kvůli nefungující dopravě nemohly dostat do práce.

Na Manhattanu zůstává bez proudu rozsáhlá oblast jižně od Empire State Building, která se z velké části vylidnila. Obyvatelé severnějších obytných bloků začínají být nervózní z přílivu "uprchlíků" z jihu. Sever Manhattanu je přelidněný, obvykle klidné restaurace překypují hlukem, doprava kolabuje a nervozita z nečekaných přesídlenců stoupá dokonce i v nejluxusnějších ulicích v sousedství Central parku.

Napjaté situaci nepřidává ani fakt, že ve městě panuje chladné počasí, teploty se pohybují jen pár stupňů nad nulou. Lidé mají strach vyjít ven, zásoby potravin a léků jim docházejí.

Osud slavného maratonu je nejistý

Obyvatelé New Yorku se ovšem nebouří jen proti postupu úřadů. Trnem v oku se některým Newyorčanům stal tradiční maraton, který má odstartovat už v neděli na Staten Islandu. Zúčastnit by se ho mohlo podle odhadů až čtyřicet tisíc běžců. Někteří sportovci a fanoušci závodu už přijeli do města.

Rozhodnutí starosty Michaela Bloomberga závod uspořádat i přes tragické následky bouře však vyvolává stále víc stížností. "Spíš než běhat po ulicích by měli přijít pomáhat," kritizovala maraton na webových stránkách města tamní učitelka Patricia Profita. "Je to mimořádně špatný nápad, zdroje města by měly být využity k úplně jiným účelům," přidala svůj názor obyvatelka Manhattanu Dana Donadio.

Starosta Bloomberg nicméně prohlásil, že náklady spojené s maratonem město nevynaloží na úkor pomoci postiženým. Do neděle by měla být na dolním Manhattanu obnovena dodávka proudu.

Newyorský běh městem je největší svého druhu na světě a do městské poklady přináší ročně až 340 milionů dolarů. Tisíce běžců a přihlížejících návštěvníků by tak měly znovu oživit obchod a služby ve městě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue