Tomio Okamura | foto: David Neff, MAFRA

Mě nikdo řídit nebude, ujistil čtenáře prezidentský kandidát Okamura

  • 32
Jakým by byl Tomio Okamura prezidentem? To nejvíce zajímalo čtenáře iDNES.cz v téměř dvouhodinovém on-line rozhovoru s úspěšným podnikatelem, který byl zvolen senátorem. Teď pomýšlí i na funkci prezidenta. V odpovědích se několikrát opřel do protikandidáta Jana Fischera.

Tomio Okamura hned po vstupu do politiky září. V senátních volbách na Zlínsku drtivým poměrem 66:34 procentům hlasů coby nezávislý kandidát porazil krajského hejtmana Stanislava Mišáka z ČSSD.

Okamura čtenářům vysvětlil, v čem je pro funkci senátora výhodou jeho nestranickost.

"Nemusím být příštích šest let loajální ani dělat, že nevidím gauneřiny některých členů. Do Senátu jdu s naprosto jasnou představou, co chci v základu prosazovat. Svým voličům ve Zlínském kraji jsem slíbil, že na rozdíl od anonymního stranického senátora bude můj hlas slyšet a že udělám maximum, abych své sliby, vize a cíle naplnil," uvedl Okamura.

Všechny odpovědi Tomio Okamury čtěte zde

Zároveň finišuje se sběrem podpisů pro kandidaturu na českého prezidenta - do úterý 6. listopadu jich potřebuje získat 50 tisíc. Čtenáře zajímalo, zda stihne limit splnit.

"Přesnější čísla budu vědět během pondělí, ale vypadá to, že k dnešnímu dni bych měl mít kolem 45 tisíc podpisů," prozradil Okamura.

Nelíbilo se mu přitom údajné stranění některých médií prezidentským protikandidátům.

"Platí, že kdo má peníze je víc vidět. Je pravda, a potvrdili mi to i kolegové novináři, že když byla oslava státního svátku, Česká televize zcela nepokrytě upřednostňovala pana Fischera. Ale nemusí za tím být jen úplatky, prostě ten člověk má třeba mezi novináři své fanoušky," uvažuje Okamura.

Připouští, že se zatím nezdá být favoritem prezidentské volby, průzkumy dávají větší šance především dvojici Fischer - Zeman.

"Šance jsou omezené v mém případě penězi, na rozdíl od pana Fischera nemám bohaté sponzory. Ono to je i tím, že jim nemám co nabídnout. Loutku si každý rád zaplatí, protože investice se mu vrátí. Mě nikdo neřídí a ani řídit nebude. To je moje smůla, ale je to výhoda pro občany," napsal čtenářům Okamura.

Koho by volil on sám, kdyby nekandidoval? "Já jsem vždy v minulosti říkal, že rád podpořím kandidáta, který má zcela nezpochybnitelnou osobní historii a zároveň má pevné celoživotní postoje a známe dobře jeho názory na každodenní celospolečenské dění. Ideální kandidát, kterého bych mohl se zcela čistým svědomím volit, tedy chybí," přiznal.

"Odpor je obrovský"

Okamura souhlasil s úvahou jednoho ze čtenářů, že lidé snažící se o změnu se dočkají pošpinění a odstranění.

"Odpor je obrovský, cítím ho jak od médií, tak od politiků a s nimi spřízněných lidí. Snaží se mě pošpinit a znevěrohodnit a jsou jim k tomu dobé jakékoliv prostředky. Navíc některá média si pletou svobodu slova se svobodou lhát a to je také problém. Politicko-ekonomická mafie se za uplynulých 20 let tak zažrala do naší země, že je velmi obtížné s tím bojovat. Je potřeba obrovská podpora veřejnosti, jinak to nezměníme," domnívá se Okamura.

Dalšího čtenáře zajímalo, zda by se Okamura věnoval podnikání i v případě zvolení prezidentem. " V případě zvolení prezidentem bych okamžitě zanechal všech svých jiných aktivit a stoprocentně bych se věnoval pouze práci prezidenta," ujistil uchazeč.

V některých politických tématech se Okamura pořádně rozepsal. Například při dotazu na jeho postoj "k cikánské otázce".

"Už v roce 1997 se rýsovalo řešení, jak řešit zhoršující se situaci Romů. Zástupci Romů vedení předsedou Romské občanské iniciativy Emilem Ščukou požádali premiéra Klause o pomoc při získávání práce pro Romy. Romové žádali o pozitivní diskriminaci při zadávání práce na veřejných zakázkách. Než se stačil návrh zpracovat a uzákonit, Klausova vláda padla. Návrh se vytratil. Od té doby mnozí Romové zapadli do ještě větší bídy," upozorňuje Okamura.

Dalšímu ze čtenářů se zdálo, že Okamura má příliš militantní názory. Především vůči cizincům. Okamura reagoval:

"Můj postoj je v této věci jasný, pakliže máš legální práci tak pracuj, pakliže práci nemáš, tak je mi líto, ale musíš se vrátit do své země. A naše zákony tak bohužel nejsou nastaveny. Nikdy nebudu mít nic proti nikomu, kdo je pro naši zemi přínosem, legálně pracuje a snaží se do naší společnosti pozitivně začlenit," napsal Okamura.

Došlo i na humornější témata. Jeden ze čtenářů se například ptal, zda také letos bude podnikatel a politik pálit vlastní slivovici, kterou nazýval Okamurovice či Tomiovice (reportáž z loňského pálení čtěte zde).

"Jak jistě víte, letos je s trnkami problém. Takže slivovici pálit bohužel nebudu. Ale hruškovice také není špatná, ne?" reagoval s úsměvem Okamura.

Kandidaturu na Hrad oznámil Okamura bezprostředně po zvolení senátorem

20. října 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video