Přes tisíc horníků demonstrovalo před Úřadem vlády, bojí se o práci

  • 48
Odboráři z těžařské firmy Czech Coal demonstrovali před sídlem vlády proti limitům těžby. Podle organizátorů přišlo asi 1 700 lidí. Na podpis prezidenta teď čeká i novela horního zákona, má zrušit vyvlastňování pozemků kvůli těžbě.

Odboráři se obávají toho, že hrozí postupný útlum těžby a ztráta pracovních míst v severních Čechách. Vláda podle nich podkopává budoucnost regionu.

Podle ekologické organizace Greenpeace však těžařské odbory nebojují za udržení zaměstnanosti, ale za management firmy a prolomení současných limitů těžby. Při masivnějším propouštění v minulosti mlčeli, tvrdí mluvčí Greenpeace Jan Rovenský.

Demonstrací chtěli odboráři protestovat nejen proti rušení pracovních míst, ale chtějí také diskutovat o koncepci surovinové politiky ČR. Jeden z iniciátorů protestu Jiří Cingr řekl, že je to první akce, kdy o sobě dávají vědět horníci z Ústecka, podle něj budou následovat i horníci z dalších krajů. Cingr by se podle svých slov nerad dočkal toho, že se účastníci shromáždění za půl roku vrátí do Prahy jako nezaměstnaní.

Transparenty a nespokojený pískot

Na demonstraci dorazili odboráři 32 autobusy, které je přivezly na Letnou. Odtud došli v průvodu, vybaveni transparenty, až k sídlu kabinetu a prostranství před budovou zaplnili. Před Úřadem vlády měli zbudované řečniště, kam umístili transparent vyjadřující jejich postoj: "Vládo, bráníš nám pracovat! Uhlí už nepotřebuješ? Tak si zatop tím posledním. Tvoji horníci". Již cestou z Letné dávali horníci najevo svůj nesouhlas s novelou pískáním.

Podle Greenpeace bylo z těžařské společnosti v minulosti propuštěno přes 13 tisíc zaměstnanců. "Odbory povětšinou mlčely. Nyní opakovaně demonstrují kvůli zániku zhruba 800 pracovních míst na velkolomu Československé armády," uvedl Rovenský.

Novelu horního zákona schválila na konci září Poslanecká sněmovna. Vstoupí v platnost, až ji podepíše prezident Václav Klaus. Podpis prezidenta by s velkou pravděpodobností znamenal, že se Czech Coalu výrazně ztíží pokračování těžby na dole Československé armády u Litvínova.

Ten už letos začíná s útlumovým programem kvůli tomu, že se blíží k takzvaným územním limitům těžby. Limity vytyčila vláda v roce 1991 a zamezují dalšímu postupu těžby. Pokud by dolování pokračovalo, těžba by zbourala město Horní Jiřetín a lom by se dostal na samý okraj Litvínova. I kdyby v budoucnu limity padly, novela horního zákona by dala lidem v Horním Jiřetíně možnost fakticky zastavit další těžbu. V posledních komunálních volbách dali většinu hlasů hnutím, která nesouhlasí s další těžbou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video