Přestaňme si hrát na falešnou solidaritu, odmítl Klaus bankovní unii

  • 577
Před možným odlivem peněz z bank v České republice do zahraničí v případě vzniku evropské bankovní unie varoval viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. "Přestaňme si hrát na falešnou evropskou solidaritu, nic takového neexistuje," odmítl ideu bankovní unie prezident Václav Klaus na semináři Centra pro ekonomiku a politiku.

Česká republika si podle prezidenta musí za každou cenu udržet schopnost, aby mohla rozhodovat sama o sobě, varoval Klaus před bankovní unií.

"Prioritou pro Českou republiku je zabránit stahování likvidity a kapitálu ze zdravých dceřiných společností bank v České republice. Pravomoci České národní banky nesmí být oslabeny, nemůžeme přistoupit ani na žádnou salámovou metodu, ani na to, aby zahraniční banky mohly dceřiné společnosti přeměnit na pobočky," řekl viceguvernér Tomšík.

Klaus ideu bankovní kritizoval s tím, že je to snaha některých států úplně změnit současné uspořádání Evropské unie. Bankovní unie je podle Klause pouze nový kanál pro finanční transfery v rámci Unie. "Navíc by šlo o transfery bez jasného politického rozhodnutí a mimo veřejný dohled. Je to pokus, kýžený sen všech pokrokářů, aby to neřešili politici, ale odborníci ve Frankfurtu," prohlásil prezident Klaus.

Viceguvernér Tomšík: V bankovní unii nemocný nakazí zdravého

Tomšík ve svém vystoupení na semináři mluvil o tom, že návrhy na vytvoření bankovní unie mohou významně poškodit banky v České republice, které patří podle nejrůznějších parametrů mezi nejzdravější v Evropské unii. Varoval před rozšiřováním nákazy z nestabilních zemí eurozóny.

"Když vytvoříte bankovní unii, tak tu nákazu paradoxně ještě rozšíříte. Když dáte nemocného do jedné třídy se zdravými, tak ten nemocný zaručeně ostatní nakazí," řekl Tomšík.

Klíčové podle něj je, aby České národní bance zůstala pravomoc odmítnout přeměnu dceřiné společnosti zahraniční banky na pouhou pobočku, protože to by podle něj vedlo k odlivu peněz z domácích bank.

"Je třeba zajistit, aby se vklady v českých bankách nestaly pouhým finančním polštářem zahraničních mateřských společností," uvedl v pondělí viceguvernér ČNB Tomšík. V současnosti má podle něj fond pojištění vkladů 25 miliard korun v hotovosti a v likvidních cenných papírech.

Klaus poděkoval Nečasově vládě za to, že nemluví o přijetí eura

Prezident Klaus zdůraznil, že jediným cílem navrhované bankovní unie je omezení pravomocí národních centrálních bank. "Jasným cílem je změnit současné politické uspořádání Evropské unie," varoval prezident. Česká republika si podle něj za každou cenu musí udržet korunu, kterou může devalvovat nebo revalvovat, a nenechat si vnutit euro.

Poděkoval vládě Petra Nečase, že se od svého vzniku vůbec odmítla zabývat tím, kdy by Česko do eurozóny mohlo vstoupit. "To byl koncepčně naprosto zásadní krok, abychom tu vládu jen nehanili," řekl Klaus.

S vytvořením bankovní unie v současné podobě nesouhlasí ani vláda a poslanci. Premiér Petr Nečas uvedl, že Česká republika je připravena návrh vetovat. Aby mohla evropská bankovní unie vzniknout, musely by ji všechny země Evropské unie schválit jednomyslně.