Přepychový primátorský byt je léta neobydlený. Důvodem je kuchyň

  • 39
Zdobné prostory primátorské rezidence na Mariánském náměstí si v neděli prohlédly stovky návštěvníků. Ti tu však primátora nepotkali, nebydlí tu, stejně jako mnozí před ním. Především proto, že přímo k bydlení prostory nejsou.

Za nenápadnou fasádou a nenápadnými dveřmi vedle vchodu do hlavní pobočky Městské knihovny se skrývá honosný byt primátora. Jeho rezidence plná salonků od kuřáckého po čajový slouží dnešním primátorům k reprezentativním účelům.

Rozhodně už ne tak jako za první republiky za primátora Karla Baxy. Ten byl prvním a také posledním primátorem, jenž v rezidenci bydlel.

To se v neděli dozvěděli návštěvníci Dne otevřených dveří v domě na Mariánském náměstí. Přišly stovky lidí a někteří museli před prohlídkou čekat na schodech.

Budova Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze

"Po Baxovi tu už bydlel jen za období protektorátu náměstek primátora. Pak už nikdo. Primátorský byt totiž není pro bydlení ideální. Třeba kdyby si pan primátor chtěl uvařit čaj, nachodí se. Jedním z důvodů, proč tu další primátoři nebydleli, bude patrně fakt, že tu není funkční kuchyň," vyprávěla průvodkyně.

Svoboda používá pracovnu. Bém byl v rezidenci 200 dní v roce

Podle bývalého primátora a architekta Jana Kasla tu kuchyň je, ale s historickými lednicemi a dalšími prvky, a proto se nevyužívá. "Za primátora Baxy se používala," říká Kasl. On i primátor Bohuslav Svoboda však vidí důvod toho, že primátoři zde nebydlí, někde jinde.

Rezidence primátora

"Nemyslím si, že by bylo správné tuto památku obývat a denně ji zatěžovat. Avšak rezidence sloužila a slouží i dnes k ubytování oficiálních návštěv a k reprezentačním účelům. Já třeba využívám pracovnu v rezidenci, ale jen na některé pracovní schůzky, které mají spíše protokolární povahu," vysvětluje Svoboda.

Prostorný byt skrývá i umělecká díla a také dary, které primátoři obdrželi. Třeba tři sošky darované městem Paříží, mezi nimiž je i socha Jany z Arku.

Exprimátor Pavel Bém říká, že rezidenci používal v průměru dvě stě dní v roce. "Jedná se o naprosto unikátní, památkově chráněný soubor pražského art deca, který má být přístupný veřejnosti častěji než jednou v roce," uvedl Bém.

Právě ve stylu art deco navrhl interiéry architekt František Roith, který vyhrál soutěž na stavbu knihovny a primátorské rezidence, již financovala Pražská městská spořitelna (viz Na návštěvě v bytě primátora Prahy).

Dary primátorovi: medaile i vázy

Delegace zahraničních i českých hostů přivážejí pražskému primátorovi dary. Některé jsou k vidění v primátorské rezidenci, další v jeho pracovně a jiné v dárkovém skladě.

Dar města Paříže hlavnímu městu Praze

"Jsou to třeba pamětní medaile, mísy, vázy či obrazy. Prezident Makedonie věnoval panu primátorovi mozaiku s rybičkami, ministr zahraničí Nikaraguy zase obraz rodné vesničky," řekla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Primátor obvykle daruje svým protějškům knihy o Praze, historické mapy nebo broušené sklo. Klíč od Prahy dostávají prezidenti.