VIDEO: Proč ty ryby kvákají jako žáby, ptají se týmy vědců

  • 1
Australský tým vědců zkoumá ryby, které vydávají zvuky podobné žabímu kvákání. Zatím se nemůže shodnout, zda tím lákají jedince opačného pohlaví, anebo brání své území.

Mezinárodní vědecký se snaží zjistit, proč ryby, které jsou známé jako grunters, vůbec vydávají podobné zvuky. Tyto ryby zřejmě ani nemají český název, většinou žijí v tropických oblastech. Někdy se jim také říká tygří ryby, podle databáze Biolib patří do čeledi bručounovitých.

V místě výzkumu v Darwinu na severu Austrálie žije více než 12 druhů těchto ryb. "Zatím nechápeme, proč vlastně ryba zvuky vydává, jak složitý je komplex komunikace," říká Peter Unnack z Duke University ze Severní Karolíny. "Dosud jsme totiž nezjistili, zda ryby rozlišují mezi jemnými odstíny kvákání."

"Když nahrajeme jejich zvuky, najdeme tu jemné odstíny, takže ne všechny ryby znějí stejně. Možná říkají: jsi moc blízko, vypadni," dedukuje.

Další člen týmu, profesor Hin-Kiu Mok ze společnosti Sun Yat-Sen University na Tchaj-wanu je také přesvědčen, že ryby mezi sebou komunikují a doufá, že zjistí, co si sdělují. V podstatě se v názoru shoduje s kolegou. "Podle mého si tak brání své území, taky mohou lákat partnera," tvrdí.

Na světě se vyskytuje asi 150 druhů této ryby, vědci by proto chtěli aktivizovat své kolegy z celého světa, aby zachytili vzorky z různých částí planety a také si poslechli, co si ryby "říkají". Vzorky nahrávek by pak mohli lépe porovnávat.

Základním úkolem výzkumu je podle vědců vylepšit způsoby lokace rybích hejn, což by bylo dobré pro rybolov. Na druhou stranu by ale chtěli analyzovat, kde se nacházejí ohrožené druhy, které je třeba chránit. "Mohli bychom jim vyslat zvuk, který by jim řekl, že jsou v ohrožení, takže by se mohly schovat," vysvětluje Hin-Kiu Mok.