TREFA OBRÁNCE. Fotbalisté Sparty se radují z gólu, který vstřelil stoper Jiří

TREFA OBRÁNCE. Fotbalisté Sparty se radují z gólu, který vstřelil stoper Jiří Jarošík (vpravo). | foto: ČTK

V čele ligy jsou tři týmy, čtvrtá Plzeň na ně ztrácí pouhý bod

• 97
Jablonec, Sparta, Olomouc - všichni 23 bodů. V čele fotbalové ligy se po 12. kole srotily tyto tři týmy. Na čtvrté příčce je jen o bod zpět Plzeň, která v pondělní dohrávce zvítězila v Českých Budějovicích.

Sparta využila remíz Jablonce a Olomouce a poskočila před Hanáky na druhé místo. Ovšem jen o skóre, to má i nadále nejlepší lídr z Jablonce. Na dno tabulky klesla Ostrava, která prohrála s doposud poslední Příbrami.

Budějovice po domácí prohře s Plzní klesly na sestupové předposlední místo.

Lídr mohl být přitom jasný, Olomouc měla po sobotním zaváhání Jablonce plán přesně daný: když si poradí s Teplicemi, bude v čele tabulky poprvé v sezoně ona. Jenže na hřišti týmu bojujícího o záchranu také neuspěla, remizovala 1:1.

Po trefě útočníka Petra měli Hanáci namířeno do čela, ale krátce po přestávce jim tuto pouť zatrhl střelec Mahmutovič. Teplice se díky jeho gólu drží těsně nad pásmem sestupu, předposlední Budějovice mají však zápas k dobru.

Nejlepší střelci

10 gólů - Tecl (Jihlava)

9 gólů - Lafata (Jablonec), Ordoš (Olomouc)

5 gólů - Kadlec (Sparta), Šural (Liberec), Švancara (Brno)

Stále ještě vedoucí Jablonec měl v utkání se Slavií v prvním poločase převahu, jenže Piták ani Lafata slibné příležitosti neproměnili. Po přestávce už tempo polevilo, hra se vyrovnala a skončila bezbrankovou remízou.

"Do první půle jsme vstoupili dobře, ale proměňování šancí nám dělalo problémy. Nakonec musíme být spokojeni i s bodem. Kdo nedá gól, nemůže vyhrát," uznal jablonecký kouč Václav Kotal.

Slávisté mohou být pyšní, že jsou prvním týmem, proti kterému se Jablonec v tomto ročníku gólově neprosadil. Naopak je musí mrzet, že venku už čtrnáctkrát za sebou nevyhráli a na gól na hřišti soupeře čekají dlouhých 461 minut.

To Spartě se podařilo navázat na čtvrteční vítězství v Evropské lize nad izraelskou Šmonou výhrou 2:1 nad úřadujícím českým mistrem z Liberce. V souboji dvou nejlepších celků minulého ročníku zajistili Letenským tři body góly stoperů.

Jak Jarošík v prvním, tak Švejdík ve druhém poločase skórovali volejem po rohovém kopu. Liberec sice snížil díky gólu útočníka Blažka a v závěru si vytvořil velký tlak, ale na výhru nad Mladou Boleslaví nenavázal.

Čelo tabulky
1 Jablonec 12 6 5 1 22:11 23
2 Sparta 12 7 2 3 19:11 23
3 Olomouc 12 6 5 1 17:9 23
4 Plzeň 12 6 4 2 20:10 22

Na dno tabulky klesla Ostrava, která neuspěla na hřišti dosud poslední Příbrami. Středočeši doma navázali na výhru nad Plzní a hned se jim dýchá lépe, před nedělními zápasy se posunuli na třináctou pozici. Stejně jako v případě Teplic je ovšem mohou přeskočit České Budějovice.

Baník čeká na vítězství už devět kol, v tomto ročníku vyhrál zatím jen jednou. "Po inkasovaném gólu jsme přestali hrát. Výkony některých našich hráčů nebyly dobré," postěžoval si ostravský trenér Radoslav Látal.

Po remíze a dvou porážkách vybojovala tři body Mladá Boleslav, která porazila Brno těsně 1:0, ačkoli gólových příležitostí si vytvořila dost.

Na jedinou branku zápasu přihrál Štohanzlovi útočník Magera, jenž byl víc než měsíc na farmě v třetiligovém Kolíně. Boleslav i díky němu oslavila teprve druhou výhru z posledních osmi zápasů.

Experti na remízy - pražská Dukla a nováček z Jihlavy - spolu uhrály... Remízu 2:2. Oba týmy si připsaly už sedmý nerozhodný výsledek, což v tabulce nemá konkurenci. Dukle se však nelíbily verdikty rozhodčích, jež ji připravily o výhru - neuznaný gól a odvolaná penalta.

V sobotu se kvůli nepříznivému počasí vůbec nemusely odehrát dva zápasy - odložení utkání zvažovali rozhodčí v Příbrami a na Slovácku.