Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Novými tunely v Brně denně projede na čtyřiadvacet tisíc aut

  • 33
Královopolské tunely fungují necelé dva měsíce a silničáři už mají první čísla. Podle měření Brněnských komunikací projede pod Královým Polem a Žabovřeskami na čtyřiadvacet tisíc aut denně. Výrazně se tak ulevilo lidem v Horově, Skácelově či Palackého ulici, jimž před okny jezdily desetitisíce vozů.

Tunely pomohly i řidičům, kteří se přesouvají v severní části města. "Podle našich průzkumů jde skutečně o časovou úsporu dvanáct až patnáct minut při průjezdu městem tak, jak uváděly naše prognózy," tvrdí Vladimíra Navrátilová z Brněnských komunikací.

Zatímco život v Králově Poli a Žabovřeskách se pomalu vrací do zajetých kolejí, dopravní peklo se přesunulo do Pisárek.

"Jezdím z Lelekovic. Za výpustí z tunelů je to ještě fajn, ale pak tam ústí příjezd od Jundrova a je běžné, že už od sedmi hodin tam auta prakticky stojí," glosuje mladá řidička, která po Žabovřeské ulici jezdí denně do práce.

Navazující část okruhu zatím ministerstvo shodilo ze stolu

Ministerstvo dopravy sice už mělo na stole projekt na výstavbu navazující části městského okruhu, ale shodilo jej ze stolu. "Vrátili investiční záměr k přepracování. Nový předložíme začátkem listopadu s novým ekonomickým vyhodnocením," řekl Martin Kolátor z Ředitelství silnic a dálnic.

Pokud získá razítko ministerstva do konce roku, může projekt Žabovřeská I začít. "Máme už připravenou dokumentaci pro stavební povolení. Dokončení projektu plánujeme na rok 2017 a termín zatím není ohrožen," domnívá se Kolátor.

Za královopolskými tubusy se táhne ještě jeden spor. Národní hluková observatoř podala k pražskému městskému soudu žalobu kvůli špatně postaveným protihlukovým stěnám. "Přitom nejde o zásadní vadu stavby, která by se nedala odstranit," upozornil prezident občanského sdružení Ivo Vaněk.

Burácení motorů paradoxně netrápí Žabovřeskou ulici, na niž oba tubusy ústí. "Hluk nám nevadí, protože tady ta auta prakticky stojí," říká nešťastně Jan Karas.

Tunely stály jen jednou, problémy se jim zatím vyhýbají

Kritici novostavby poukazují mimo jiné na neprůhledné toky peněz. Závěrečný účet za tunely silničáři stále nezveřejnili. Původně avizovaných 6,9 miliardy korun se vyšplhalo bezmála na 12 miliard.

Oba koridory podle správce zatím fungují bez jakýchkoliv obtíží. Zatím se jim vyhýbají neduhy nejnovějších tunelů na Pražském okruhu, které pár dní po otevření zablokovaly vysoké kamiony nebo nefungující signalizace.

2. června 2012

Královopolské tubusy byly od srpna zavřeny jen jednou na pár hodin. "V první polovině září jsme zavčas zastavili nadměrně vysoké vozidlo, které by v tunelu způsobilo kolizi. Tunel byl krátkodobě uzavřen a policie vůz přesměrovala na náhradní trasu," podotýká Navrátilová.

Brněnské komunikace se budou za téměř 250 milionů korun o oba koridory starat pět let.

Tunely už se vesměs zapsaly do nejnovějších verzí navigace GPS. Někteří řidiči si dosud stěžovali, že navigace je navádí špatně - jako by tubusy neexistovaly. "Většinou aktualizujeme mapy do tří měsíců. Naše navigace už obsahují mapy s těmito tunely," říká Martin Puffr ze společnosti Mapfactor, která vyvíjí GPS systémy.