VIDEO: K mezinárodní vesmírné stanici dorazili tři noví členové posádky

  • 10
Posádka vesmírné stanice ISS je opět kompletní. Ve čtvrtek dorazili k této stanici další tři členové posádky. Podívejte se, jak vstupovali na palubu.

Dva dny putovala vesmírná loď Sojuz TMA-06M se dvěma ruskými a jedním americkým kosmonautem k vesmírné stanici. Z kosmodromu Bajkonur byla vypuštěna v úterý a ve čtvrtek přesně ve 14:35 našeho času se s ISS spojila. Start kosmické lodi byl původně plánován na 15. října, ale kvůli výměně zařízení na palubě lodi byl odložen.

Sojuz byl vypuštěn z rampy 31, z níž lodi s posádkou od roku 1984 již nestartují. Obvykle používaná takzvaná Gagarinova rampa, ze které se v roce 1961 vydal do vesmíru i první člověk Jurij Gagarin, se totiž modernizuje.

Nyní se tak na stanici působí americká astronautka Sunita Williamsová, Japonec Akihiko Hošide, ruský kosmonaut Jurij Malenčenko a nově příchozí Rusové Oleg Novickij a Jevgenij Tarelkin spolu s americkým kolegou Kevinem Fordem.

Nově příchozí trojice si přivezla i vánoční dárky, protože na orbitálním komplexu stráví Vánoce. Zpět na Zemi se vrátí až v dubnu příštího roku.

Posádku nyní čekají rušné dny. V neděli má ISS opustit soukromá americká nákladní loď Dragon s tunou nákladu a výsledky experimentů, která u mezinárodní stanice zakotvila 10. října. Ve středu pak k ISS dorazí ruská automatická nákladní loď Progress.

Obavy z kolize

Někteří odborníci se domnívali, že by mohl být let Sojuzu k ISS ohrožen novým rojem úlomků ruské pohonné jednotky Briz-M, která zůstala na orbitě po srpnovém neúspěšném pokusu vynést do kosmu dvě družice. Hrozba však naštěstí byla planá a vše nakonec proběhlo bez problémů.

Agentura Rosskosmos tak nemusela využít některé ze záložních řešení v podobě nutného návratu a nouzového přistání na území Ruska či na dalších místech naší planety, kde bylo připraveno několik přistávacích ploch.

Pohonný modul Briz-M se podle agentury Interfax minulý týden rozlomil na pět částí, z nichž jedna vybuchla. Na oběžné dráze Země létá roj asi 500 úlomků a není vyloučeno, že se budou vzájemnými nárazy dál tříštit.

,