Konvertibilní tablety se ženou na trh | foto: Toshiba

Konec IT nudy. Windows 8 přinesou i nevídané hardwarové kreace

  • 188
S blížícím se uvedením nového dotykového operačního systému představili výrobci tablety, ultrabooky a all-in-one počítače neobvyklých konstrukcí. Podívejme se na ty nejzajímavější.

Na českém trhu je zatím nepotkáte. Ale patří jim budoucnost počítačů s operačním systémem od Microsoftu.

Microsoft Surface

Nejznámějším a nejočekávanějším exemplářem je asi Surface od Microsoftu. Redmondský výrobce dříve pod stejným názvem prodával dotykový počítačový stůl, který jste mohli odvézt nejlépe v dodávce. Nyní je to desetipalcový konvertibilní ultrabook, tedy tablet, který odnesete v kabelce nebo přerostlé kapse.

Hlavním lákadlem je praktická hardwarová klávesnice s touchpadem v krytu displeje a integrovaná opěrná "nožička" v zádech tabletu. Během několika sekund můžete z tabletu vykouzlit téměř tradičně koncipovaný ultrabook. Klávesnice budou na výběr dvě - tenká s dotykovými ploškami a tlustší s mechanickými tlačítky.

A aby těch zmatků nebylo málo, bude k dostání ve dvou zcela odlišných variantách. Na trh se nejdříve dostane se čtyřjádrovým ARM procesorem nVidia Tegra 3, 2 GB operační paměti, 32 nebo 64 GB SSD paměti a samozřejmě s operačním systémem Windows 8 RT. Písmenka RT jsou důležitá: v této verzi spustíte jen nové aplikace pro nové rozhraní. Dřív se mu říkalo Metro, nyní jen "nové rozhraní".

Firmy mají smůlu

za Office si připlatí

Součástí Microsoft Surface bude i plná verze kancelářského balíku Office. Zatímco studenti a domácnosti jej budou moci zdarma využívat, firmy si pro "legalizaci" budou muset platit cloudové služby Office 365.

Teprve později se na trhu objeví druhá verze, osazená procesorem Intel Core třetí generace, tedy Ivy Bridge. Mimo vyššího výpočetního a grafického výkonu bude zásadní rozdíl v tom, že na něm poběží plná verze Windows 8. Na té spustíte i ty aplikace, které používáte nyní ve Windows 7. A bude to tedy plnohodnotný pracovní nástroj ve velmi kompaktním těle.

Jinak bude výbava stejná. Displej s rozlišením 1366 × 768 pixelů zvládne rozpoznat pět souběžných dotyků. HD rozlišení bude mít i dvojice kamer (přední a zadní). Surface bude vybaven akcelerometrem, gyroskopem, kompasem a čidlem okolního osvětlení. Periferie připojíte USB 2.0 portem, chybět nebude čtečka microSDXC karet a samozřejmě ani wi-fi a Bluetooth 4.0.

Proč je kolem Surface takové haló? Protože je to první počítač od Microsoftu. Protože nabízí mechanickou klávesnici sloužící zároveň jako kryt displeje a protože podle reakce těch šťastlivců, kterým již prošel rukama, je to opravdu propracovaný kus hardwaru. No, necháme se překvapit.

Toshiba Satellite U920T

Čím je zajímavý? Klasicky uspořádaný 12,5" notebook dvěma pohyby ruky přeměníte na tablet. Takovému tabletu se říká konvertibilní. Připravte se, že je to další anglicismus, který budete často vídat v reklamách v metru i na webových banerech. Protože po uvedení Windows 8 se konvertibilních počítačů vyrojí opravdu hodně.

Stačí dva pohyby a z notebooku je tablet.

V zavřeném stavu vypadá Toshiba jako tablet, klávesnice je v tu chvíli ukryta pod displejem. Stačí dva pohyby - vysunout displej a vzpřímit jej do požadované polohy - a máte k dispozici klasicky koncipovaný notebook. Displej je v zavřené (tedy tabletové) pozici odkrytý směrem vzhůru, díky sklu Gorilla Glass by však měl v batohu snadno přežít.

Toshiba U920T s vysunutým displejem. Zasuňte ho a máte tablet. Zdvihněte jej a máte ultrabook.

Notebook bude pohánět procesor Intel Core i5 třetí generace, grafiku obstará integrovaný čip HD4000. SSD disk potěší kapacitou 128 GB. Přístroj je osazen dvojicí USB 3.0 portů, má HDMI výstup a čipová sada podporuje bezdrátový přenos obrazu WiDi. Hmotnost stoje se ustálila na příjemných 1,4 kilogramu.

Sony Vaio Duo 11

Velmi podobnou konstrukci jako Toshiba nabízí i konvertibilní tablet/notebook od Sony. Klávesnici chybí touchpad, nahrazen je trackpointem. Displej totiž vyjíždí jen do zhruba 3/4 klávesnice a tak by se tam nevešel.

Jak si pamatuji z berlínského výstaviště, k otevření notebooku potřebujete dvě ruce.

Displej má plné HD rozlišení, což je na 11,6" ultrabook poměrně nadstandardní. Krycí sklo sahá až za okraje displeje, kontextová menu ve Windows 8 tak půjde snadno vyvolávat. Nezvyklou součástí výbavy je VGA konektor pro připojení analogového monitoru, nebo projektoru. Naštěstí nechybí ani HDMI. A také dvojice USB 3.0 portů a čtečka SD a MemoryStick karet.

Uvnitř žádné překvapení, Core i5 třetí generace a 128GB SSD uložiště patří k dobrému standardu. Plusem je 6 GB operační paměti (v maximální konfiguraci). Příjemná je hmotnost 1,3 kg. Sami si jej budete moci vyzkoušet na naší expozici na Týdnu vědy - od 5. do 15. listopadu.

Dell XPS 12

Původně se o něm hovořilo jako o XPS Duo 12, ale slůvko Duo bylo později vynecháno. Přináší velmi neobvyklý způsob otáčení displeje, díky kterému se řadí mezi konvertibilní tablety/notebooky.

Displej můžete v rámečku otočit. Čelem vzad = tablet. Čelem vpřed = notebook.

Transformace ultrabooku na tablet probíhá prostým horizontálním otočením displeje v jeho rámečku. Pokud ho otočíte zády a přiklapnete na klávesnici, máte tablet. Samozřejmě není tak tenký, jako kupříkladu iPad nebo Nexus, ale zase nabízí plnohodnotnou klávesnici, důležitou pro práci. XPS 12 přichází s 12" dotykovým displejem, procesorem i5 nebo i7, 4 GB operační paměti a SSD úložištěm o velikosti 128 nebo 256 GB. Hmotnost je 1,5 kg.

Lenovo IdeaPad YOGA 13

Asi nejjednodušší konstrukční úpravu použilo k přetvoření notebooku na konvertibilní tablet Lenovo. Prakticky jen změnili konstrukci kloubů displeje, díky kterým ho můžete otočit o téměř plných 360 stupňů. Většina jogínů by mohla závidět. Z notebooku je tak v okamžiku tablet.

Tohle není notebook s ulomeným displejem. To je IdeaPad Yoga.

Výhodou je třeba možnost snadného postavení na čelní hrany (Lenovo tomu na webu říká stan), což je ideální např. pro sledování filmů. Méně optimální se nám zdá v případě tabletového uspořádání stále odkrytá klávesnice, která fakticky tvoří spodní stranu tabletu.

Yogu pořídíte s procesory Core i5 a i7 třetí generace, s pevným diskem o velikosti až 256 GB a maximálně 8 GB operační paměti. Pochlubit se může kvalitním IPS displejem a hmotností začínající na 1,5 kg.

HP ENVY X2

Variace od HP působí docela normálně. Vzali tablet, klávesnici a propojili je konektorem a snadno odepínatelnými klouby. Chcete tablet? Odpojíte displej od klávesnice. Chcete notebook? Připojíte ho zpět na původní místo. Podobně vypadají i různé tablety pro OS Android od jiných výrobců.

Je to vlastně tablet s připínací klávesnicí...

X2 je založena na úsporném procesoru Intel Atom, má 2 GB operační paměti a až 64 GB místa na SSD úložišti. Displej s úhlopříčkou 11,6" má rozlišení 1366 × 768 pixelů. Potěší dvě kamery. Čelní umí natočit HD video v rozlišení 1080p, ta zadní zase nafotit snímky v rozlišení 8 megapixelů. Součástí klávesnicové části jsou i dva USB 2.0 porty, HDMI výstup a konektor pro připojení sluchátek a mikrofonu. Nechybí ani wi-fi, Bluetooth a NFC. Hmotnost začíná na 1,41 kg.

Asus Taichi

Jeden displej je dobrý. Dva displeje jsou lepší. Podle tohoto pravidla nejspíše vznikl konvertibilní notebook/tablet od Asusu. Pokud se na něj podíváte zepředu, vidíte normální ultrabook. Pokud zavřete displej, vidíte tablet. Tam, kde normálně bývá kovové či plastové víko displeje s firemním logem, je u Taichi druhý displej.

Z každé strany jeden displej. Díky sklu Gorilla Glass se škrábanců bát nemusíte.

Oba kvalitní IPS panely mají HD rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů. Zatím jsme Taichi nemohli vyzkoušet, ale údajně lze naráz používat notebooková i tabletová část. Pří práci by to byla asi akrobacie, ale že si na jedné straně vyřizujeme poštu a na druhé dítě kouká na pohádku, to si představit dovedeme.

Uvnitř najdete procesor Core i5 třetí generace, 4 GB operační paměti, SSD uložiště o kapacitě 128 GB a samozřejmě grafický čip HD4000 od Intelu. Nechybí ani miniHDMI konektor, dva USB 3.0 porty a 5.0 Mpix kamera. Navzdory dvojici displejů je hmotnost Taichi velmi nízký, a to 1,1 kg.

Acer Aspire S7

Ideální, pokud chcete Windows 8 a nechcete tablet. S7 je totiž klasický ultrabook, jen vybavený dotykovým IPS displejem. V praktické 13" verzi má rozlišení 1920 × 1080 pixelů a jeho kapacitní dotyková vrstva rozpozná až 10 dotyků najednou. To už si zahrajete i na virtuální piáno.

Acer Aspire S7 - ultrabook s dotykovým displejem.

Ultrabook je vybaven procesory Core i5 a i7 třetí generace, 4 GB RAM a 128 nebo 256 GB SSD paměti. SSD moduly jsou zapojeny do RAID O konfigurace, takže můžete očekávat brutální přenosovou rychlost, ale také je lepší častěji zálohovat.

Ultrabook disponuje mikroHDMI výstupem, dvojicí USB 3.0 portů a čtečkou SDXC karet. Ke hmotnosti 1,28 kg pomáhá i sklo Gorilla Glass, ze kterého je netradičně vyrobeno víko displeje. Pamatujeme si na vystavovatele na berlínském výstavišti: "Klidně se na něj dá i šlápnout". Ale neriskoval to.