Armáda USA má ve svých skladech 419 155 bajonetů, vojáci námořních jednotek pak

Armáda USA má ve svých skladech 419 155 bajonetů, vojáci námořních jednotek pak dalších 195 334. | foto: ABC news

Americká armáda má statisíce bajonetů, rozebírají Obamův výrok média

  • 279
Kandidáti na amerického prezidenta mají všechny tři debaty za sebou. Řešili v nich budoucnost země, zároveň v každé z nich ovšem zaznělo něco, co se zapsalo do pamětí lidí více než jejich zásadní myšlenky na ekonomiku či zahraničí. Naposledy zaujal Obama tím, že má armáda "méně koní a bajonetů".

Prezident si tak rýpl do svého soka, který během duelu kritizoval zeštíhlování amerického vojska, které prosazuje současná administrativa. Romney jako jeden z příkladů uvedl, že Spojené státy nyní mají méně válečných lodí než v roce 1916.

Bajonet

Bajonet je bodná, případně i sečná zbraň podobná noži nebo dýce, upevňovaná k hlavni dlouhé ruční palné zbraně, zejména pušce. V současnosti je zbraň používána spíše zřídka a většinou jen nouzově. Moderní bajonety mohou většinou plnit i jiné funkce, například bojového nože nebo nůžek na stříhání drátu.

Zdroj: cs.wikipedia.org

"Tedy guvernére, máme také méně koní a bajonetů. Protože povaha armády se změnila. Máme takové ty věci, které se jmenují letadlové lodě, na nichž přistávají letouny. Máme lodě, které mohou pod vodu, ponorky. Nejde o hru na námořní bitvy nebo počítání lodí. Otázka spočívá v tom, jaké jsou naše možnosti," pronesl vzápětí prezident (více si můžete o debatě přečíst zde).

Jak už je při prezidentských debatách zvykem, jeho výrok se okamžitě začal šířit sociálním sítěmi. Kromě toho si dala i tu práci některá média a zjišťovala, jak to ve skutečnosti s těmi koňmi a bajonety v současné americké armádě opravdu je.

Koní má americké vojsko k dispozici jen asi 176 na několika základnách, kde slouží především k různým ceremoniím. Nicméně moderních bajonetů má armáda ve svém inventáři skoro půl milionu, konkrétně  419 155. Kromě toho mariňáci vlastní 195 334 zbraní s bodáky a plánují nákupy dalších.

Bajonety jsou standardním vybavením pro členy americké námořní pěchoty, kteří jsou nasazeni do válečných oblastí, uvedla televize ABC News na svém blogu. Nemusí je nutně u sebe mít neustále, třeba během hlídek je většinou nepotřebují.

23. října 2012

Několik vojáků televizi ABC News také řeklo, že některé jednotky putovaly do Iráku a Afghánistánu vybavené mimo jiné právě i bajonety. I když tam to nebylo standardní a nezbytné vybavení, byly k dispozici pro případ potřeby, řekl jeden z vojáků.

Na druhou stranu armádní list Stars and Stripes před rokem citoval bývalého vojenského činitele v tom, že bajonety do Iráku a Afghánistánu neputovaly. V každém případě americká armáda upustila od tréninku s bajonety během základního výcviku rekrutů v roce 2010.

List The Washington Times na jednom ze svých blogů také přepočítal poměr vojáků před sto lety a dnes. V červnu 1916 měly USA 108 399 aktivních vojáků a 10 601 členů námořní pěchoty, celkem 119 000 mužů ve zbrani. Loni v listopadu to bylo 565 463 vojáků a 201 157 mariňáků, celkem 766 620.

"Připusťme, že bajonet ztratil svůj význam, který měl ve vojenské doktríně před sto lety. Ale pokud pouze kontrolujeme fakta o číslech, hádal bych, že armáda sedminásobně větší než ta v roce 1916 má více, nikoliv méně, bajonetů," vrací Baracku Obamovi úder redaktor listu James S. Robbins na svém blogu.

Koně a bajonety se tak ocitly na politickém bojišti díky prezidentské debatě stejně jako před nimi populární postavička Big Bird (Velký pták) z dětského televizního seriálu Sesame Street. Mitt Romney během první debaty jako příklad rozpočtových škrtů, které by jako prezident uskutečnil, uvedl veřejnoprávní televizi PBS vysílající i Sesame Street, i když prý má Big Birda rád.

Volba prezidenta

Obamova kampaň pak připravila spot, ve kterém si dělá prostřednictvím postavičky žlutého opeřence z Romneyho legraci. Populární postava je "prý velkým žlutým nebezpečím pro ekonomiku". Nicméně produkční společnost připravující Sesame Street vyzvala Obamův tým, aby přestal Big Birda používat (více o tom čtěte zde), protože nechce, aby byla show spojována s politikou.

Během poslední debaty pak sociální sítě ovládlo Romneyho prohlášení, že mu kdysi přinesli "šanony plné žen", když hledal schopné pracovnice pro svůj guvernérský úřad (více o tomto prohlášení čtěte zde).

Američané rozhodnou o příští hlavě státu už 6. listopadu, preference obou kandidátů jsou zatím vyrovnané a začíná se hovořit o nejtěsnějších volbách v historii USA. Obama má mírný náskok v některých "swing states", tedy nerozhodnutých státech, které většinou o výsledku voleb rozhodují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video