LEV 21 získal v celé zemi jen 13 146 hlasů. Vzhledem k tomu, že do předvolební kampaně investoval zhruba dvanáct milionů, stál jej jeden hlas téměř tisícovku. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Paroubek je volební rekordman. Každý hlas ho stál tisíc korun

  • 616
Strana Národní socialisté - levice 21. století dostala před volbami na svou kampaň 12 milionů korun, ale získala pouhých 0,49 procenta hlasů. V přepočtu tak stranu stál každý hlas tisíc korun. Její šéf Jiří Paroubek podle svého zvyku svedl porážku na jiné, tentokrát na průzkumy.

Expremiér a šéf strany NS-LEV 21 Jiří Paroubek se nadechl a pronesl: "Nepochybuji, že v zastupitelstvu Ústeckého kraje zasedneme." Byly dva dny před krajskými i senátními volbami a Paroubek si na mítinku v Libochovicích věřil. Odhadoval, že na Ústecku získá deset procent hlasů, a už si plánoval, s kým vytvoří krajskou vládu.

Hra čísel

Přestože Paroubek před volbami oznámil, že jeho přítel Petr Benda daroval Lvu 21 na rozsáhlou kampaň 12 milionů, ve svém pondělním prohlášení uvedl, že strana utratila mnohem méně.

"Úvahy, které zazněly v dnešním vydání deníků o výši nákladů na kampaň národních socialistů, jsou nesmyslné. Výše výdajů na volby se předběžně pohybuje kolem pěti milionů korun," sdělil.

Nedodal ovšem, že zbylých sedm milionů šlo na propagaci nové značky na politické scéně, což s volbami úzce souvisí.

V sobotu však přišel šok. Se svou stranou totálně vyhořel. Jeho vlastním slovníkem - prožil kolosální neúspěch. LEV 21 volilo celostátně pouhých 0,49 procenta občanů. A na Ústecku, kde Paroubek kandidoval, jen necelá tři procenta. "Cítíme se poškozeni," zuřil bývalý předseda vlády.

LEV 21 získal v celé zemi jen 13 146 hlasů. Vzhledem k tomu, že do předvolební kampaně investoval zhruba dvanáct milionů, stál jej jeden hlas téměř tisícovku. V poměru investice - volební zisk se stal Paroubek letošním rekordmanem.

Vyplnily se tak předpovědi sociologů, které bývalý premiér označoval za zmanipulované. Když mu agentura STEM předpověděla v Ústí zisk tří procent, označil čísla za "jaksi skandálně nízká a neodpovídající realitě".

Kdyby chtěl být šéf STEM Jan Hartl škodolibý, mohl by říct, že čísla opravdu neodpovídala realitě - byla příliš vysoká. "Jiří Paroubek měl nesmírná očekávání, která se nezakládala na realitě," míní Hartl.

Jak bývá u Paroubka zvykem, už krátce po vyhlášení výsledků voleb si našel viníka porážky. Zatímco když šéfoval ČSSD, obviňoval jednou policistu Jana Kubiceho, podruhé média, tentokrát svedl porážku na předvolební průzkumy.

"Prvním důvodem porážky je manipulativní zveřejňování volebních průzkumů ze strany kartelu agentur. Několik měsíců jsme se kvůli tomu nedostali do České televize a rozhlasu. A bez toho nemůžete uspět," tvrdí Paroubek.

Proč lidé nevolili jeho stranu, si vysvětluje tím, že nechtěli tříštit síly levice. "Agentury umně zformovaly výsledek voleb. Lidé byli bičováni průzkumy, podle nichž jsme neměli šanci uspět. Voliči se proto báli, že by jejich hlas pro nás propadl. Na mítincích mi říkali: My bychom vás volili, ale nechceme, aby levice ztratila hlasy," říká expremiér. Dalším důvodem byl podle Paroubka nedostatek peněz na kampaň. Potřeboval by prý pětkrát tolik, aby byl konkurenceschopný.

Lidé chtějí změnu

Nemůže to být náhodou tak, že Paroubek a jeho strana voliče jednoduše nezajímají? "To je poměrně surová otázka a nemá smysl, abych na ni odpovídal," odpověděl bývalý šéf ČSSD.

Politolog Josef Mlejnek soudí, že volby ukázaly, že lidé už o Paroubka nestojí. "Drtivá porážka strany LEV 21 by měla znamenat též definitivní konec expremiéra v politice," říká Mlejnek. Podle politologů lidé žádali změnu. Paroubek se však skončit nechystá. Naopak slibuje kandidaturu ve volbách do Sněmovny.

Jako lev bojoval Paroubek o Ústečany a věřil si.

13. října 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video