VIDEO: Syrské letectvo nasadilo tříštivé bomby, hlásí organizace

  • 44
Organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že syrské letectvo použilo tříštivé bomby. Podle svědků a dostupných videí je armáda nasadila minulý týden při bojích o strategické město Maarat an-Numán.

HRW tvrdí, že armáda tříštivé (kazetové) bomby použila v provinciích Idlib, Aleppo, Homs, Latákíja a také v Damašku. Opírá se většinou o výpovědi svědků.

Obyvatel Idlibu dle ČTK řekl, že 9. října viděl, jak posádka vrtulníku shodila bombu, která se rozdělila na dva kusy a vypadlo z ní několik malých bomb. Následoval velký výbuch a po něm několik menších.

Zákeřnost tříštivých bomb popisuje zmocněnec HRW pro OSN Philippe Bolopion : "Jestliže jsme potřebovali nějaký důkaz, že syrský režim opovrhuje životy civilistů, tak ho tady máme. Nyní víme, že vláda používá tříštivé bomby v hustě osídlených oblastech. Takové bomby jsou extrémně nebezpečné pro civilisty, zejména děti, protože mnoho z malých bomb (submunice) končí na zemi bez detonace. Zůstávají zde aktivní týdny, měsíce a někdy i roky. A jak můžete vidět na videích, civilisté s nimi operují zcela bez ochrany ve víře, že submunice už nemůže vybuchnout. A to se děje velice často."

Strategické město

V blízkosti syrského Maarat an-Numánu se stále bojuje, protože ten, kdo ovládá toto město, má také pod kontrolou dálnici mezi Damaškem a Aleppem. Pro armádu je to nenahraditelná trasa pro zásobování jednotek na severu a pro přesun posil. Opozice město minulý týden dobyla, ale vojsko k němu poslalo další jednotky. Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) má syrská armáda stále větší ztráty. Například tak ze 180 obětí sobotních bojů prý patřilo více než 60 režimním silám.

Zdroj: ČTK

Děti si se zbytky hrají

Bolopion dále dodává, že organizace měla už dlouho podezření, že dochází k užití tohoto druhu bomb. Nyní však má dle něj v rukou jasný důkaz - výpovědi svědků a několik videí.

"Videa ukazují, že bomby dopadly například i mezi dvě školy. Můžete na nich vidět děti, jak si s nevybuchlými zmetky hrají v představě, že je to bezpečné," doplňuje aktivista podle Reuters.

Sýrie nepodepsala úmluvu o zákazu kazetové (tříštivé) munice z roku 2008. Dokument zakazuje výrobu, skladování i používání těchto zbraní a dosud ho podepsalo 77 států.

"Kazetové bomby byly zakázány většinou národů. I Sýrie by se proto měla vzdát používání zbraní, které pokračují v zabíjení a mrzačení dlouho po použití," apeluje dle BBC další z aktivistů HRW Steve Goose.

Reuters dodává, že použité bomby jsou ruské výroby, CNN upřesňuje, že spíše sovětské. Není však jasné, kde k nim syrský režim přišel. Ten nové obvinění dosud nekomentoval.

Americký list The New York Times v pondělí napsal, že většina zbraní určená pro syrské rebely končí u radikálních islamistických skupin. Spojené státy zbraně rebelům neposílají přímo, zajišťují podporu pro přepravu lehčích zbraní, jako jsou pušky či granáty, kterou organizují především Saúdská Arábie a Katar. Právě zásilky z tohoto arabského emirátu končí u islamistů nejčastěji.

Vyplývá to ze souhrnného hodnocení konfliktu, který provedly Spojené státy. Bílý dům tak rozvířily debaty nad tím, zda skutečně pomáhá demokraticky smýšlející opozici, nebo pomáhá živit protiamerické síly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue