VIDEO: Smrtelně jedovatou rybu-kámen můžete potkat na dovolené i vy

  • 44
Takzvanou stone fish, tedy rybu-kámen neboli odrance pravého na mořském dně nerozeznáte mezi kamením či korálovými útesy. Může být i porostlá řasami nebo zahrabaná v písku a vykukují jí jen oči a tlama.

Ne že by číhala na vás, vůči člověku agresivní není, číhá na drobné rybky. Blíž k pobřeží se za nimi vypravuje hlavně za soumraku, vyvržená na břeh se dá někdy objevit i na pláži.

U Středozemního moře tuto zákeřně nenápadnou rybu nepotkáte, ale v Rudém moři, tedy u turisticky atraktivního pobřeží Egypta nebo u severního pobřeží Austrálie jde o poměrně běžnou rybu. Vyskytuje se v podstatě v celé oblasti Indického a Tichého oceánu, přesto ji řada potápěčů v jejím přirozeném prostředí nikdy neviděla. Je lehce přehlédnutelná.

Odranec pravý (Synanceia verrucosa) prostě vypadá jako menší či větší bachratý hrbolatý kámen. Nedělá mu to problém, protože  má hrbolaté bradavičnaté tělo a při číhání na kořist se ani nehne. Zato když po nic netušící rybce vypálí, je to neuvěřitelná rychlost, jak se kupodivu podařilo zaznamenat i na kameru (viz přiložené video, kde odranec sezobne filé).

Odranec za nic nemůže, jed si vlastně do těla vstříknete sami...

Dokonalé mimikry odrance perfektně maskují nejen na mořském útesu či mořském dně. Problém najít ho očima můžete mít i přes sklo mořského akvária, přestože víte, že v něm je, jak jsme si vyzkoušeli v pražském Mořském světě. 

Ryba kámen se barevně přizpůsobí okolí tak, že ji na pozadí prostě nevnímáte...
Ryba kámen se barevně přizpůsobí okolí tak, že ji na pozadí prostě nevnímáte...

Ryba kámen se barevně přizpůsobí okolí tak, že ji na pozadí prostě nevnímáte...

"Nebezpečí odrance pro člověka spočívá v tom, že má tato ryba na hřbetě řadu ostnů s jedovými váčky, plnými smrtelně jedovaté tekutiny. Kdo na rybu-kámen  omylem šlápne nebo se jí při potápění neopatrně dotkne, ocitne se smrti hodně blízko. Jakmile vám totiž její osten prorazí kůži, přišlápnutím či přimáčknutím si do těla vlastně sami vpravíte jed, protože jedový váček sami zmáčknete," vysvětluje Jan Vokurka, chovatel a aktivní potápěč.

Během několika minut se člověku silný jed rozproudí po těle a úplně ho paralyzuje. Existuje sice protijed, ale ten je potřeba podat injekčně co nejrychleji, což bývá v reálných podmínkách problém. Ročně tak mají stone fish na svědomí řadu životů. Ryby se nedotýkejte ani když ji najdete mrtvou na pláži, vyvrženou například při přílivu. Její jed je totiž aktivní ještě zhruba 24 hodin.  

Praktická rada, jak se šlápnutí na jedovaté ostny vyvarovat, zní zdánlivě jednoduše. "Všímejte si, jak vstupují do moře domorodci. Jakmile lezou do vody šouravým krokem, aniž by zvedali nohy, bude to právě kvůli odrancům. Když ho nohou naberou zespodu, nemůže je ostnem píchnout a odplave," radí Vokurka.