V kapli kostela Panny Marie Sněžné na Novém Městě vyzdvihli antropologové a řeholníci z hrobu ostatky 14 umučených františkánů. Byli zabiti Pražany v roce 1611 během vpádu pasovských vojsk. K jejich blahořečení dojde 13. října v pražské katedrále (11. července 2011, Praha). | foto: Petr Topič, MAFRA

Čtrnáct zavražděných františkánů bylo blahořečeno, 400 let po své smrti

  • 260
V pražské katedrále sv. Víta bylo v sobotu dopoledne blahořečeno 14 františkánů, které v 17. století zabil rozlícený dav. Jde o první beatifikaci v pražské arcidiecézi, uvedla katolická církev. Podle kardinála Dominika Duky vzešla dávná tragická událost z mravní krize celé Evropy, tudíž je varováním pro dnešek.

Ceremoniál byl spojený se mší, kterou vedl kardinál Angelo Amato, zástupce Vatikánu. Dekret o blahořečení umučených řeholníků podepsal papež Benedikt XVI.

Františkáni se přidali k blahoslaveným 401 let po své smrti. Zabiti byli o masopustním úterý 15. února roku 1611 v klášteře u Panny Marie Sněžné.

Stalo se tak po vpádu pasovských vojsk do Čech, kdy byli katoličtí kněží od protestantské většiny nařčeni z kolaborace s vojskem. Do kláštera tehdy vtrhli naštvaní Pražané a bratry bez milosti pobili. Jejich těla byla pohřbena až po čtyřech dnech v křížové chodbě kláštera a později v kapli.

Čin byl později všeobecně odsouzen, osud řeholníků byl připomínán s úctou, snahy o blahořečení začaly brzy po jejich skonu.

Prohlášení za blahoslaveného je předpokladem pro svatořečení, tedy prohlášení za svatého. Na rozdíl od kanonizovaných světců, uctívaných v celém katolickém světě, je církevní kult blahořečených většinou omezen - na diecézi, zemi, řádové společenství.

Podle Duky je tragédie mementem

Pražský kardinál Duka uvedl, že dnešní slavnost se netýká jen Prahy nebo Česka, ale celé Evropy, a to nejen proto, že vyvražděná františkánská komunita byla složena z příslušníků mnoha národů.

"Ale daleko více proto, že jejich pozemská tragédie a posmrtná sláva vzešla z mravní krize celé tehdejší Evropy. Právě v tomto kontextu tehdejších nejistot, osočování, obav, volání po nápravě, radikalismu a potlačení základní lidské zodpovědnosti vůči druhým, stejně jako v bezmezné závisti, stává se dávná událost mementem pro dnešek," prohlásil Duka.

Mezi těmi, které v posledních 15 letech blahořečila katolická církev a kteří byli za života nějak spojeni s českými zeměmi, jsou dvě řádové sestry narozené v ČR i císař Karel I.

Ve skupině kandidátů na svatořečení je blahoslavený Hroznata z plzeňské arcidiecéze. Kanonizační proces zahájil plzeňský biskup František Radkovský v roce 2004, uvedla církev.

Podívejte se, jak z kostela vynášeli ostatky umučených františkánů

11. července 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue