Vysoká Lhota na Pelhřimovsku je s 18 obyvateli nejmenší obcí v republice. K

Vysoká Lhota na Pelhřimovsku je s 18 obyvateli nejmenší obcí v republice. K volbám do obecního úřadu přišla necelá čtvrtina voličů. (13. října 2012) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Volební místnosti se zavřely, svůj hlas odevzdala jen třetina lidí

  • 2034
Hlasování v krajských a v prvním kole senátních voleb skončilo. Podle odhadů volby nevyvolaly velký zájem, vhodit svůj hlas do uren přišlo asi jen třicet procent lidí. ČSSD věří, že se jí podaří udržet vládu v krajích, ODS chce naopak možné rudooranžové koalice zastavit.

Kdo si nenechal volby ujít, byli zejména politici. Prezident Václav Klaus vhodil už v pátek svůj lístek na Praze 8, premiér Nečas potom v Rožnově pod Radhoštěm. K urnám dorazili i lídři opoziční ČSSD a KSČM, ale i expremiér a nynější předseda Národních socialistů Jiří Paroubek. V sobotu je následovali další.

Mnoho politiků už také dorazilo do volebních štábů svých stran. Lídři ODS, ČSSD, TOP 09 i lidovci budou čekat na výsledky v Praze, Věci veřejné naopak svůj hlavní štáb přemístily do Hradce Králové.

"My jsme se snažili na poslední chvíli voliče vybudit, aby přišli řešit situaci v krajích. A je na lidech, jestli to udělají. Náším úspěchem by ale bylo zabránění rudooranžovým koalicím," řekl místopředseda ODS Pavel Drobil.

Lídr ČSSD naopak doufá, že se jim podaří vládu v krajích udržet. "Jsem optimista, doufám, že uhájíme oranžové kraje," prohlásil Bohuslav Sobotka (o tom, jak se čeká na výsledky v sídle ČSSD, čtěte zde).

"Pro TOP 09 to zas tak špatně nemůže dopadnout. Jsme po pouhých třech letech po založení pevně zakotveni na republikové i regionální úrovni," řekl pro iDNES.cz po uzavření volebních místností místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Jako úspěch bychom brali obhajobu tří křesel, která máme v Senátu," dodal.

Ve štábu KDU-ČSL panuje napjatá, ale optimistická nálada. "Rádi bychom obhájili 56 mandátů v krajských volbách a čtyři senátorská křesla," řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Nijak valná účast

I přestože se politici shodli, že letošní volby jsou důležité, na účasti lidí to nebylo příliš znát. Podle komisařů mohlo být na vině páteční deštivé počasí, průměrně podle nich dorazila zhruba čtvrtina voličů. V sobotu, kdy naopak bylo slunečno, hlásili lidé z volebních místností účast maximálně třicetiprocentní. Podle statistiků se nakonec účast pohybuje kolem 35 procent.

Volby.iDNES.cz

Rekordní účast, alespoň procentuálně, byla v pátek ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku, kde dorazilo 66 procent voličů. Ve skutečnosti však šlo o dva lidi ze tří. Naopak nulový zájem o volby projevilo osazenstvo vazební věznice v Brně-Bohunicích. Ze sedmdesáti jedna lidí ve vazbě nebo detenci si volební průkaz nevyřídil nikdo.

První volební den poznamenalo i podezření z možného ovlivňování voleb. V Ústeckém kraji se měl někdo pokusit jménem ODS uplácet voliče. "Nelze zatím říct, že jde o kupčení s hlasy. Na policii se obrátila jedna žena, které jiná žena nabídla na ulici za osobní údaje 300 korun a nějaký anketní, nikoli volební lístek," popsala nejasnou nabídku krajská policejní mluvčí. ODS jakékoliv ovlivňování voleb odmítla.

První výsledky voleb by se k lidem měly dostat během sobotního odpoledne. V sedmi krajích si ale na konečný výsledek budou muset počkat až do nedělního rána, v devíti obcích se totiž volí i do obecních zastupitelstev (více se dočtete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video