• 43
Víc než čtyři sta minut trvalo, než čeští fotbalisté dali gól. Střeleckou nemohoucnost protrhl Theodor Gebre Selassie, jenž se tak v kvalifikačním zápase proti Maltě (3:1) postaral o úvodní branku. Pro obránce Werderu Brémy to byla první trefa v národním týmu.

Česko - Portugalsko 0:1. Ukrajina - Česko 0:0. Dánsko - Česko 0:0. Česko - Finsko 0:1. Čeští fotbalisté měli za sebou čtyři zápasy bez vstřeleného gólu. Naposledy se radovali na červnovém mistrovství Evropy proti Polsku (1:0).

"Doufám, že v pátek proti Maltě nějaké góly dáme," prohlásil kouč Michal Bílek před zápasem.

Hráči začali trenérovo přání plnit ve 34. minutě. Z levé strany nacentroval před bránu David Limberský a v pokutovém území se k hlavičce protlačil Theodor Gebre Selassie. Série bez vstřeleného gólu tak skončila přesně po 411 minutách.

A postaral se o to sváteční střelec. Vždyť Gebre Selassie se v reprezentaci trefil vůbec poprvé. Potřeboval k tomu sedmnáct zápasů.

Bývalý obránce Liberce se v národním týmu objevil poprvé loni v přípravném Kirin Cupu. A rychle se propracoval do základní sestavy, kterou si jde v poslední době představit bez Gebre Selassieho už jen stěží.

"Žádná oslava nehrozí. Už v sobotu nás čeká trénink a začneme se připravovat na úterní zápas proti Bulharsku," líčil Gebre Selassie. "Ale alespoň se nám bude dobře usínat."

Podívejte se, jak čeští fotbalisté protrhli střeleckou nemohoucnost:

Po pětadvacetiletém obránci začali dávat góly také útočníci. Ve druhém poločase se trefili Tomáš Pekhart, pro kterého to byl také první gól v reprezentaci, a Jan Rezek.

"S Tomášem Pekhartem jsem na pokoji. Ale nebudu se mu smát, že jsem jako obránce dal gól dřív než on. Důležité je, že jsme se dočkali oba," poznamenal Gebre Selassie.

Zajímavostí je, že jak Gebre Selassie, tak Pekhart se premiérového zásahu dočkali v sedmnáctém zápase za reprezentaci. Navíc spolu bydlí na pokoji číslo 517...

Česko nakonec zvítězilo 3:1 a v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2014 si připsalo první výhru. Maltě vstřelilo víc gólů než nedávno Itálie. Ta outsiderovi skupiny dala jen dvě branky.