VIDEO: Zkuste si upéct buchty jako od babičky nebo maminky

  • 49
Domácí buchty patří k jednoduchým jídlům, jichž se ale hodně kuchařů bojí. Obávají se, že jejich partneři je budou srovnávat s buchtami, jaké pekla jejich maminka nebo babička. Přitom najít ty pravé, jediné a nejlepší asi ani není možné. V každé rodině se pečou trochu jiné.

Toho se nebojí cukrářka Iveta Fabešová, která je pravidelným hostem pořadu Když vaří táta, kde je za hlavního šéfkuchaře Martin Plovačko. V neděli v podvečer se sice podstatná většina receptů bude odehrávat ve znamení vrcholící houbařské sezony, Fabešová však sáhla pro celoroční klasiku a připraví buchty se švestkami.

"Naplnit je můžete vším, na co je právě sezona, třeba i jahodami nebo povidly, tvarohem či mákem," odpovídá na otázku zvědavého pomocníka Kuby. A krok za krokem i s malými televizními syny šéfkuchaře ukáže, jak se dobrat spolehlivého výsledku.

Budete potřebovat

30 g droždí, 150 g krupicového cukru, 500 g polohrubé mouky, mléko, špetka soli, 250 ml mléka, 100 g másla, 2 žloutky, 30 švestek, moučkový cukr na posypání, skořice

Krok za krokem

Do misky rozdrobte droždí, přidejte lžíci krupicového cukru a mouky, zalijte vlažným mlékem. Promíchejte a nechte vzejít kvásek, to by mělo trvat zhruba pět minut.

Mezitím do mísy nasypte zbytek mouky, přidejte dva žloutky, zbytek cukru, špetku soli, zbytek mléka a rozpuštěné máslo nebo olej. Nakonec přidejte kvásek.

Nejdříve si připravte kvásek z droždí, mouky, cukru a mléka.

Těsto by se po umíchání nemělo lepit na stěny mísy.

Vypracujte těsto v konzistenci, která se nebude lepit na stěny mísy. Poprašte moukou, přikryjte utěrkou a nechte kynout. Podle teploty v místnosti a nevypočitatelných atmosférických vlivů by to mohlo trvat zhruba půl hodiny. Obecné pravidlo zní: nepospíchejte a počkejte, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.

Na pomoučeném vále vyválejte zhruba centimetr silnou placku a rozdělte ji na přibližně pěticentimetrové čtverce.

Uválejte asi centimetr silný plát.

Švestky posypejte skořicí a moučkovým cukrem.

Na každý z nich položte polovinu švestky, přidejte špetku skořice a moučkového cukru. Placičku zabalte, důkladně stiskněte prsty a vyválejte kuličku. Ty pak skládejte do máslem vymazaného pekáčku spojem dolů. Jednotlivé kuličky v pekáči potřete máslem.

Sbalte do kuličky a spoj silně stiskněte.

Pečte v troubě předehřáté na 180 °C asi 30 minut. Po vytažení z trouby buchty poprašte moučkovým cukrem.

Co rodina, to jiný postup

Možná se vám ingredience nebo postup nezdají. U vás v rodině přece buchty děláte jinak. Letmým sáhnutím například do kuchařky Romana Vaňka Poklady klasické české kuchyně třeba zjistíte, že on používá hladkou mouku, ne polohrubou, celá vejce a ne jen žloutky. Na potírání před pečením dává přednost sádlu a hotové buchty zase potírá rumem.

A tak to bude nejspíš i u vás. Buchty prostě patří mezi rodinné recepty, které se předávají z generace na generaci, stejně jako se v každé rodině vaří jiná svíčková nebo guláš. A stejně tak se milovníci jídla dohadují, který boršč je ten pravý ruský nebo které tiramisu je nejlepší.

Podělte se s ostatními v diskusi, která varianta buchet se vám nejlépe osvědčila.