Německý prezident navštívil Lidice, na pamětníky udělal dobrý dojem

  • 704
Joachim Gauck jako vůbec první německý prezident v historii po páté hodině odpoledne navštívil Lidice, kde se u příležitosti 70. výročí setkal s několika lidmi, kteří lidický masakr přežili. Dopoledne se na Pražském hradě sešel s prezidentem Václavem Klausem.

Po páté hodině odpoledne Gauck zahájil návštěvu Lidic. Prezident Gauck položil věnec u hrobu zavražděných lidických mužů společně s lidmi, kteří tragédii přežili, a poklonil se s nimi památce obětí. Stejný ceremoniál se uskutečnil u pomníku dětských obětí války, kde věnec společně s Gauckem položil Klaus. Státní návštěvě poté zazpívaly děti ze souboru z nedaleké základní školy.

"Mockrát vám děkujeme, přinesly jste nám obrovský dar. My jsme si mysleli, že tady uvidíme pouze památky smutné," řekl dětem Gauck. Oba prezidenti se pak prohlédli muzeum a setkali se s přeživšími masakru.

Ti jim vyprávěli o svých osudech. "Myslím, že to cítil srdcem, a reagoval na to velmi citlivými slovy. Řekl, že byl moc rád, že se mohl s Lidickými potkat. Myslím si, že se mu mezi námi líbilo," řekla starostka Veronika Kellerová.

Podle ředitele lidického památníku Milouše Červencla se s prezidenty setkaly dvě přeživší ženy a osm dětí. Jednou z nich byla Miloslava Kalibová, která při masakru ztratila otce a další tři roky strávila v koncentračním táboře. Německý prezident ji velmi zaujal. "Celkem to na něj nějak působilo, měl takový smutný a upřímný výraz v očích. Byl skutečně takový lidský," řekla novinářům Kalibová.

Na fotografie z návštěvy Gaucka v Lidicích se můžete podívat zde

Gauck zaujal i vojenského historika Eduarda Stehlíka, který jej po Lidicích doprovázel. Prý ho zajímaly veškeré podrobnosti o vypálení obce a zejména osudy lidí, kteří tragédii přežili. "Byl velice dobře informován a věděl, že Lidice byly nevinnou obcí. Myslím si, že si Lidické získal velice lidským přístupem a zájmem o jejich osudy," řekl Stehlík, který návštěvu označil za historickou událost.

Návštěvu Lidic provázela přísná bezpečnostní opatření

Prezidentskou návštěvu v Lidicích provázejí bezpečnostní opatření, která se patrně zpřísnila po nedávném incidentu v Chrastavě, kde muž z davu vystřelil na Klause z plastové pistole. Práci prezidentské ochranky sledoval například náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel. Novináři a návštěvníci mohli prezidenty spatřit jen ze dvou určených míst. Blízko se k nim nikdo nedostal. I přesto návštěvu sledovalo několik desítek lidí.

Gauck přijel na první návštěvu Česka ve funkci hlavy státu. Během dopoledne se sešel s prezidentem Václavem Klausem. Mluvili spolu o českoněmeckých vztazích i o minulosti. A oba se shodli, že právě minulost je třeba připomínat. Gauck řekl, že on sám se se svojí rodnou zemí usmířil díky tomu, že byla schopna hovořit sebekriticky o minulosti.

Exkluzivní rozhovor s německým prezidentem Joachimem GauckemČtěte ve středu 10. 10.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Německému prezidentovi Joachimu Gauckovi byly v době vypálení Lidic pouhé dva roky. Letos poslal českému protějšku Václavu Klausovi dopis, v němž se za zvěrstva nacistů omluvil. Tak otevřeně, jak to ještě žádný německý politik neučinil.

Chemie mezi prezidenty zafungovala, píší německá média

Návštěvu svého prezidenta sledovala také média v Německu. Podle německé agentury DPA si byl Gauck během návštěvy vědom, že jeho hostitelé od něj očekávali jasné přihlášení k německé odpovědnosti za události, jako byl masakr civilního obyvatelstva v Lidicích. Gauck přitom nezůstal tomuto očekávání nic dlužen, když vyjádřil stud a smutek nad tím, co minulé německé generace spáchaly.

DPA dále zdůraznila, že se v osobách prezidentů setkali evangelický pastor a profesor ekonomie. "Chemie mezi oběma staršími pány zjevně fungovala. To není samozřejmé. Češi životopis Gaucka coby bojovníka proti komunismu rádi srovnávají s životem básnického prezidenta Václava Havla, jenž zemřel v prosinci. Pikantní na tom je, že Klaus a Havel byli dlouhá léta vnitropolitickými protivníky," napsala DPA.

Server deníku Die Welt zase poznamenal, že se na Pražském hradě setkal "Evropě přátelský Gauck s kritikem Evropy Klausem". "Mezi oběma leží politické světy a jistě by si spolkový prezident měl více co říct s Klausovým předchůdcem - a oponentem - Václavem Havlem," dodal welt.de.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video