Režisér Fero Fenič

Režisér Fero Fenič | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Fenič: Havlovo letiště je tečkou, teď nás čeká Klausův tržní mechanismus

  • 1972
Ohlédne-li se režisér Fero Fenič za pátkem i předchozími čtyřmi měsíci, rozechvívá se mu hlas dojetím. Právě on byl iniciátorem přejmenování pražského letiště. Od pátku nese jméno Václava Havla. "Je to tečka za předchozími třiadvaceti lety," hodnotí v rozhovoru pro iDNES.cz Fenič. Přitom ještě v den slavnosti mu chodily nenávistné vzkazy.

Jste autorem nápadu na přejmenování letiště po Václavu Havlovi. Bylo těžké tuto myšlenku prosadit?
Čekal jsem, že to bude běh na dlouhou trať, ale nakonec zase tak dlouhý nebyl možná díky dvěma okolnostem. Od začátku jsem se nenechal odradit chladnými reakcemi politiků i části veřejnosti a nenechal jsem nápad vyprchat, odeznít, jak to u nás v Česku většinou bývá. Pak bylo štěstí, že se myšlenky ujal ministr dopravy Pavel Dobeš, který celou věc začal politicky analyzovat, podpořil ji a prosadil ji ve vládě.

Inicioval jste petici, dostával výhrůžné vzkazy, musel přesvědčovat politiky... Přesto jste po celou dobu věřil, že letiště bude nakonec přejmenováno?
Vždy když něco dělám, tak v to věřím. To patří k mé profesi. A nejen, že věřím, ale také se snažím tu myšlenku dotáhnout do konce. Třeba když jsem zakládal studio Febio, tak mi každý říkal, že to není možné, aby tu existovalo studio, které bude dělat nekomerční tvorbu a uživí se tím. No a povedlo se to a žádné jiné studio to už nedokázalo. Jediná myšlenka, která se mi nepovedla, byla televize Febio, ale tam mě zradil investor.

Přejmenování letiště jste se intenzivně věnoval čtyři měsíce, byl pro vás páteční slavnostní ceremoniál zadostiučiněním, nebo jste pociťoval úplně něco jiného?
Určitě. Už když jsem jel na letiště, tak mě to silně dojalo. Zářil tam nápis se jménem Václava Havla... Celá ta atmosféra byla velmi dojemná. A dojetí se mísilo s radostí, že to vyšlo. Zároveň tam bylo trochu smutku. Pocit, že tento den je taková tečka za třiadvaceti lety od roku 1989, protože se doba dopointovala a už nastávají jen všední dny Klausova tržního mechanismu.

Pozváno bylo tisíc hostů včetně prezidenta a premiéra. Václav Klaus a Petr Nečas ovšem nedorazili. Jak si to vysvětlujete?
Nevím. Nějak mě to ani nepřekvapuje. Myslím, že to věděli s velkým předstihem, protože termín byl stanoven v dostatečném předstihu. Myslím, že je to vzkaz občanům, který by si měli zapamatovat.

Jak si tento vzkaz interpretujete vy?
Co mohou vzkazovat lidé, kteří před kamerami celého světa vzývali Václava Havla jako mimořádnou osobnost našich dějin a devět měsíců poté je tomu jinak? Protože kdyby ta slova byla míněna vážně, tu příležitost přejmenování by si nenechali ujít a osobnost Václava Havla, jeho rodinu by svojí přítomností ocenili. Dali by tak signál veřejnosti, že to mysleli vážně. Ale čemu teď mohou lidé věřit, když vidí, že nejen v politice, ale i obyčejných lidských věcech, se nedodržuje slovo? Nikdo je nenutil, aby před kamerami pronášeli chvály, ale oni to udělali a já měl na chvíli pocit, že se změnili, že to myslí vážně. Vidím ale, že tomu tak není.

Fero Fenič

Je slovenský filmový režisér, scenárista, producent, filmový organizátor, televizní a filmový podnikatel. Jeho firma Febio je známá nejen svojí tvorbou pro Českou televizi, ale i organizací velkého filmového festivalu Febiofest. Až doposud natočil více než 35 filmových děl. Žije a pracuje v Praze.

Zdroj: Wikipedie

Stále vám chodí výhrůžky?
Intenzita negativních reakcí se časem snížila, ale třeba dnes, v den přejmenování, jsem měl v počítači několik desítek útoků. Ale ty samozřejmě byly nejintenzivnější v době, kdy jsem přišel s nápadem letiště přejmenovat. Bylo to po smrti Václava Havla, kdy tu byla ohromná emoce. Už ani nevím, kolik jich bylo. Ale chodilo jich mnoho. A já myslím, že to psali hlavně starší lidé, protože mi byly třeba zasílané mnohostránkové rozbory bezcharakternosti Havla. Mělo to ale jeden pozitivní dopad. Uvědomil jsem si, kolik tvůrčí energie v tomto národě je, a kdyby tito negativní lidé svoji energii nasměrovali správně, jak by si náš národ mohl krásně žít, protože to byl opravdu velký přehled tvořivosti našeho národa.

Myslím, že všichni ti lidé, kteří se ozývali a měli negativní reakce, jsou frustrovaní z doby, ze svých neúspěchů a problémů. Frustrace odráží do Václava Havla, protože ten byl mravním symbolem a oni ho činí odpovědným za to, v čem se naše země ocitla. Ale to je strašně nespravedlivé, protože on neměl žádnou výkonnou moc. Nebyl nikdy premiérem nebo ministrem financí, nepřijímal zákony v roli prezidenta. Byl limitován svým morálním potenciálem a byl později zatlačen do kouta arogancí profesionálních politiků. Proto si Václav Havel nezaslouží kritiku.

Čeká vás v nejbližší době cesta z Letiště Václava Havla?
Bude to možná někdy na konci října nebo začátku listopadu. Mám ale kamarádku žijící v zahraničí, která se v pondělí do Prahy přijede podívat, protože chce přiletět na Letiště Václava Havla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video