Kouř po dopadu syrského granátu do vesnice Akcakale na jihovýchodě Turecka (3. října 2012) | foto: Reuters

Syrský útok na Turecko se nesmí opakovat, reaguje Rada bezpečnosti

  • 216
Rada bezpečnosti OSN odsoudila středeční syrský útok na turecké pohraniční město, při němž zahynulo pět žen a dětí. Zároveň vyjádřila požadavek, aby "taková porušení mezinárodního práva okamžitě ustala a neopakovala se". Ankara na syrský útok reagovala ostřelováním syrských cílů.

"Členové Rady bezpečnosti zdůraznili, že tento incident ukázal závažný dopad, jaký má krize v Sýrii na bezpečnost jejích sousedů a mír a stabilitu v regionu," uvedla v prohlášení Rada bezpečnosti, která také vyzvala Damašek, aby plně respektoval suverenitu a teritoriální integritu svých sousedů.

Výsledný text je podle agentury AP kompromisem mezi západními mocnostmi, které požadovaly tvrdé odsouzení útoku, a Ruskem, které se snažilo vyznění dokumentu zmírnit. Podle stanice BBC se Rusku nepodařilo prosadit formulaci, která se snažila o vyváženější pohled na syrský útok a tureckou reakci na něj.

Zablokovalo však v návrhu pasáž, která označovala syrský útok za "ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti" a která otevírala cestu k masivnějšímu zapojení RB OSN. Nahradila ji formulace, v níž rada vyjadřuje obavy z "vlivu syrské krize na bezpečnost okolních států a na regionální mír a stabilitu".

Všichni komentátoři oceňují, že patnáctičlenné radě se podařilo dosáhnout dohody. Tentokrát ale nešlo o rezoluci, jaké v minulosti ohledně Sýrie třikrát vetovaly Rusko a Čína, nýbrž o nezávazné prohlášení. Rada text přijala jednomyslně. Jednala na žádost Turecka, které vzneslo požadavek na "okamžitou reakci", jež zastaví syrské útoky a zajistí respektování turecké hranice.

4. října 2012

Damašek se Ankaře za dopad syrského minometného granátu na turecké straně hranic prostřednictvím OSN omluvil a uvedl, že příčiny incidentu vyšetřuje (více o útoku čtěte zde).

Rada bezpečnosti také jednomyslně odsoudila i středeční pumové atentáty v severosyrském městě Aleppo a označila je za teroristické. Oba incidenty - útoky v Aleppu a přeshraniční palba - se odehrály přibližně ve stejnou dobu.

Stálý zástupce Sýrie při OSN Bašár Džaafarí před novináři zopakoval, že Sýrie nemá zájem o konflikt se žádným sousedem, ani Tureckem. Vyzval ale Turecko, aby přestalo pouštět přes hranici ozbrojené povstalce a aby neumožňovalo opozičním skupinám operujícím z tureckého území vyjadřovat se do sdělovacích prostředků.

"Sýrie své vztahy k sousedním státům zakládá na respektu k jejich svrchovanosti a totéž očekává od nich. Současně od nich očekává spolupráci na hranici a to, že zamezí pronikání povstalců přes hranici," řekl Džaafarí. Kritizoval také radu za mlčení ke středečním útokům spáchaným v Aleppu. Zahynulo při nich pět desítek lidí, většinou vojáků. K útokům se přihlásila skupina blízká teroristické síti al-Káida.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue