SPOLEČNÁ OSLAVA. Hráči Sparty se radují se členy realizačního týmu po jednom z

SPOLEČNÁ OSLAVA. Hráči Sparty se radují se členy realizačního týmu po jednom z gólů v zápase s Bilbaem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Sparta - Bilbao 3:1, Letná tleskala výhře nad finalistou Evropské ligy

• 356
Fotbalový stadion na Letné po delší době nadšeně aplaudoval. Sparta ve svém druhém vystoupení v základní části Evropské ligy předvedla mimořádný výkon. Poslednímu finalistovi soutěže Athletiku Bilbao dala tři góly a zvítězila 3:1. Hosté snížili až v závěru.

Po minulé porážce v Lyonu má Sparta ve skupině I první tři body. Střelecky se o ně zasloužili Zápotočný, Balaj v prvním poločase a Hušbauer z penalty krátce po přestávce.

Vítězové odčinili poslední nezdary, když k porážce v Lyonu přidali další tři prohry v české lize. Proti Bilbau ovšem hráli nad očekávání. Sebevědomě, aktivně a také bez zbytečných faulů, disciplinovaně. O vítězství rozhodli v prvním poločase.

4.Bilbao20112:41

V 25. minutě se pravý krajní bek Zápotočný probil středem pole, zasekávačkou se zbavil protihráče a z 18 metrů tvrdě vypálil. Ač bomba letěla do středu branky, Iraizoz ji zneškodnit nedokázal. Zápotočný běžel ke střídačce, kde se objal s trenérem Lavičkou.

"Máme spolu nadstandardní vztahy, tak jsem mu běžel poděkovat, že mi pořád věří. Bylo to spontánní gesto," líčil náhradník, donedávna ve Spartě odepisovaný.

Druhý gól padl těsně před půlí. Po přetaženém centru z pravé strany zůstal na zadní tyči Balaj, jeho hlavičku tečoval Aduriz mimo dosah gólmana - 2:0. Takové skóre se rozhodně nečekalo. A už vůbec ne třetí gól, který padl v 56. minutě. Přesto ve zbývajícím čase museli sparťané hrát pořád nadoraz, aby nebezpečnému soupeři odolali.

Vedle gólů měli však domácí i další velké šance.

sledovali jsme minutu po minutě

Kadlec chvíli před první brankou utekl po pasu Pamiče všem, ale trefil jen tyč. A v 35. minutě předvedli nádhernou akci Krejčí s Kadlecem. Ten pak perfektním přízemním centrem našel Balaje, jemuž do střely v poslední chvíli skočil Gurpegi. "V tu chvíli jsem neměl štěstí. Ale pak se ke mně obrátilo," líčil Balaj.

Sparťanské hře na mokrém trávníku po prudkém dešti prospěl návrat kapitána Matějovského. Dal jí klid, myšlenku, rozvahu i přesnost. Dařilo se i ostatním, především Kadlecovi, kterému vycházely kličky i průniky. Byl nezastavitelný.

Jeden z nejlepších sparťanských výkonů na podzim pak do přestávky korunovali Zápotočný s Balajem, kteří by v sestavě nebyli, pokud by se nezranil Vidlička a před zápasem neonemocněl Kweuke.

Hrál se otevřený fotbal, hosté vyhlíželi zaskočeně. Měli jednu nadějnou šanci, jednu krásnou střelu, kterou vyrazil Vaclík, a pak předvedli rychlou akci, při níž míč rovněž skončil u sparťanského brankáře.

Zákrok večera předvedl Vaclík krátce po přestávce, když vytáhl nad břevno prudkou hlavičku Gurpegiho. Pak měli hosté chvílemi velký tlak, v chladném večeru bylo před brankou sparťanům horko, ale ubránili se a vzápětí udeřili potřetí.

Mužstvo, i když se bránilo, zachovalo klid a snažilo se i v těžkých situacích držet míč. Vyplatilo se, v 56. minutě vyšel brejk, Kadlec se přehnal přes Castilla a po kontaktu s ním upadl. Penalta. Hušbauer ji proměnil.

Blížil se konec, Sparta vedla 3:0, ale hosté se nevzdávali. Známý argentinský kouč Marcelo Bielsa v černých přiléhavých teplákách poskakoval u postranní čáry a svěřence burcoval. Během pár minut třikrát vystřídal, na hřiště poslal i hvězdu Llorenteho.

V 73. minutě De Marcos po krásné kombinaci zblízka prostřelil Vaclíka a hosté se dál hnali do útoku. Ale drama se už nekonalo. I díky pevné obraně a jistému Vaclíkovi.